Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Řídicí systém Simatic WinAC RTX nově s rozhraním Profinet

Řídicí systém Simatic WinAC RTX je spolehlivý softwarový programovatelný automat (PLC) určený pro automatické řízení průmyslové výroby. Z programátorského hlediska se s tímto řídicím systémem pracuje stejně jako s PLC řady Simatic S7-400 – konfiguruje a programuje se rovněž ve vývojovém prostředí Step 7. Systém WinAC RTX již z dřívějška podporuje komunikaci v sítích Profibus i Ethernet. Nově lze vedle standardních protokolů sítě Ethernet (TCP/IP, UDP/IP apod.) využít i protokoly Profinet, určené především k rychlé cyklické komunikaci po síti Ethernet.
 
Ideálním hardwarem pro systém WinAC RTX jsou odolné průmyslové počítače řady Simatic PC. Systém WinAC RTX lze nyní provozovat jako Profinet IO-controller a využívat ethernetovou síťovou kartu v PC k cyklické komunikaci mezi softwarovým PLC a stanicemi typu IO-device (např. vzdálené I/O Simatic ET200, pohony atd.). Prostřednictvím téže síťové karty souběžně funguje i spojení ostatními protokoly (např. Profinet IRT, Profinet CBA, TCP/IP, UDP/IP). Toto komunikační rozhraní je řízeno nezávisle na operačním systému Windows, což zvyšuje spolehlivost řídicího systému.
 
Současně s WinAC RTX lze na hostitelském PC provozovat i další aplikační programy a přenášet data mezi nimi a softwarovým PLC. Při použití systémů značky Siemens založených na PC jsou velmi efektivním nástrojem aplikační programy v jazyce C/C++ provázané s řídicím systémem. Tak lze na PC realizovat skutečně široké spektrum specifických úloh.
Siemens, s. r. o., tel.: 800 122 552, e-mail: adprodej.cz@siemens.com, http://www.siemens.cz/ad