Aktuální vydání

celé číslo

04

2020

Balicí a plnicí linky, výrobní logistika

Příslušentví robotů

celé číslo

Řídicí systém Freelance ve verzi 2016: výkonnější, rychlejší, spolehlivější

Freelance je „uživatelsky přátelský“ a zároveň cenově výhodný distribuovaný řídicí systém. Nový Freelance 2016 přináší mnohá vylepšení jak dostupnosti, škálovatelnosti a možností použití, tak i konektivity a rovněž zabezpečení.

 

Systém Freelance od ABB je distribuovaný řídicí systém, který kombinuje výhody obou světů: distribuovaných řídicích systémů (DCS) a programovatelných automatů (PLC). Z oblasti PLC si přinesl malé rozměry a jednoduchost, ale přitom má všechny funkce DCS potřebné pro řízení kontinuálních a dávkových výrobních procesů. Integrované vývojové prostředí usnadňuje inženýrské práce, uvádění do provozu a údržbu. Uživatelsky přívětivé operátorské rozhraní poskytuje dokonalý přehled o řízeném procesu a umožňuje jeho diagnostiku.

 

Nová verze: Freelance 2016

Systém Freelance nedávno oslavil již dvacet let na trhu a při této příležitosti byla představena jeho nová verze Freelance 2016. Je vynikající pro nové projekty, ale představuje také velmi vhodnou náhradu starších řídicích systémů Freelance. Nová verze a inovace s ní spojené totiž vycházejí vstříc potřebám a požadavkům zákazníků, ovšem při zachování plné kompatibility s předchozími verzemi systému. Některé jsou v provozu dokonce už od úplného počátku, tj. dvacet let.

 

Jednou z výhod nové verze řídicího systému Freelance je jeho jednoduchost. Vyznačuje se snadnou instalací, přehledností softwaru, jednoduchým inženýrinkem a údržbou. Další výhodou je jeho škálovatelnost: projekt může být na začátku malý, např. s 25 I/O, a postupně je možné ho rozšiřovat až na 25 000 I/O. Vynikající je také jeho spolehlivost a dostupnost. Vývojové prostředí lze spustit v podstatě na jakémkoliv PC, což snižuje náklady na školení, instalaci, inženýrink i uvádění do provozu.

 

Procesorové jednotky

K dispozici je procesorová jednotka AC 900F (obr. 1), nově se dvěma verzemi CPU, standard pro běžné úlohy a lite pro menší úlohy. Zatímco standardní verze CPU PM902F má čtyři ethernetové porty s podporou protokolů Modbus TCP/IP a IEC 60870-5-104, verze lite CPU PM901F má porty jen tři. Obě verze mají dva sériové porty podporující protokoly Modbus RTU/ASCII a IEC 60870-5-101. Dále jsou k dispozici dva sloty pro komunikační moduly Profibus master s integrovanou redundancí a komunikační moduly sběrnice CAN pro připojení jednotek vstupů a výstupů Freelance Rack I/O. To je významná výhoda při migraci ze staršího řídicího systému: stačí vyměnit procesorové jednotky a do zapojení I/O není třeba vůbec zasahovat.

 

Novinkou je možnost uzamknout procesorovou jednotku AC 900F prostřednictvím displeje. Jakmile je procesorová jednotka uzamčena, jsou zakázány změny, stahování a aktualizace firmwaru, ale stále je možný běžný přístup operátora.

 

Moduly vstupů a výstupů

K dispozici je také možnost přímého připojení až deseti I/O modulů řady S700. V této řadě lze využít čtrnáct různých variant modulů včetně modulů kombinujících různé vstupy a výstupy. Použití těchto modulů s velkou hustotou umožňuje snížit náklady na připojení I/O.

 

V řadě I/O modulů S700 je nově i modul Profibus slave CI 741F se standardním konektorem Profibus. Použití standardního konektoru snižuje náklady na kabeláž ve srovnání se starší verzí tohoto modulu. Možnost zapojit až 22 I/O (4× AI, 2× AO, 8× DI, 8× DO) na jeden modul snižuje náklady na zapojení a zkracuje dobu instalace.

 

Komunikační moduly pro Profibus

Nová verze komunikačního modulu Profibus master CI 930F pro procesorovou jednotku AC 900F umožňuje redundantní připojení sběrnice Profibus: má dvě rozhraní Profibus-DP a router posílá data náhodně vždy jednou z větví. Zjistí-li v jedné větvi chybu, automaticky telegram pošle druhou větví.

 

Nový modul Profibus master CI 773F je nástupcem modulu CM 772F a může být použit pro procesorové jednotky AC 900F i AC 700F. Kromě nových funkcí má také větší paměť pro připojení celkem 125 zařízení Profibus slave. Využívá stejný hardware jako CI 930F, ale má jen jeden konektor Profibus. Na rozdíl od staršího modulu CM 772F lze k novému modulu CI 733F přidat nové zařízení slave bez restartování komunikačního modulu.

 

Operátorské rozhraní

Operátorské rozhraní systému Freelance se jmenuje Freelance Operations (dříve DigiVis). Ve Freelance 2016 je k dispozici nová verze Freelance Operations Lite, která má naprosto stejné funkce jako verze Standard, ale počet grafických zobrazení je omezen na pět. V porovnání se standardní verzí je cenově výhodnější. Freelance Operations Lite je HMI vhodné pro menší výrobní provozy nebo s využitím operátorského panelu na dveřích rozváděče.

 

Redundance

Od samotného začátku byl Freelance navrhovaný pro podporu redundance, a to jak komunikačních sítí, tak procesorových jednotek. Nyní jsou ethernetové redundantní sítě k dispozici pro všechny inženýrské a operátorské stanice, dokonce i pro „neredundantní“ procesorové jednotky AC 900F. Redundance je plně integrována do inženýrského prostředí Freelance Engineering i do operátorského rozhraní Freelance Operations.

 

Další novinky v nabídce řídicích systémů ABB

Freelance 2016 není jedinou novinkou společnosti ABB. Novinky jsou také v produktové řadě Compact, ale i u oblíbených řídicích systémů AC 800M. Rozšířena byla též nabídka pokročilých servisních služeb. Kompletní informace o novinkách v oblasti řídicích systémů ABB jsou kdykoliv k dispozici na webových stránkách www.abb.cz/controlsystems.

(ABB s. r. o.)

 

Obr. 1. Procesorová jednotka AC 900F