Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

RFID součástí letadla Airbus A380

číslo 8-9/2005

RFID součástí letadla Airbus A380

Nedávno představené dopravní letadlo Airbus A380 je nejen největší, ale také po technické stránce nejpokrokovější na světě. Mimo jiné je vybaveno 10 000 štítky RFID a při jeho výrobě byly s cílem dosáhnout co nejmenší hmotnosti konstrukce ve velké míře použity kompozitové materiály a ultrazvukové skenovací systémy.

V letadle se dvěma palubami pro celkem 555 cestujících jsou pasivními štítky RFID opatřeny především jeho demontovatelné či mobilních části, jako např. sedadla, záchranné plovací vesty a díly brzdového systému. To značně usnadní jejich údržbu. Štítky také zkrátí dobu potřebnou k vykonání inspekčních prohlídek letadel a vypracování příslušných kontrolních zpráv, což dosud představuje značnou administrativní zátěž. Štítky RFID bude možné využívat také při rutinních předletových prohlídkách např. ke kontrole přítomnosti záchranné vesty pod každým sedadlem.

Společnost Airbus, která začala používat RFID u svých pozemních zařízení před čtyřmi roky, dále plánuje využít RFID v systému údržby vojenského dopravního letadla A400M.

Na projektu podobném A380 pracuje také společnost Boeing. Její program 7E7 Dreamliner, zahájený v dubnu 2004, k identifikace součástek rovněž používá štítky RFID.
[MBT Mid-day Report, 27. ledna 2005.]

(sm)