Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Řešení pro komunikaci na dálku

V mnoha projektech moderní průmyslové automatizace se využívá komunikace na dálku, ať už prostřednictvím GSM/GPRS nebo Ethernetu. Stále častěji se také využívá internet a webové služby. Následující článek popisuje dva zástupce z mnoha komponent vhodných pro tyto úlohy od společnosti Phoenix Contact.
 

Spojení prostřednictvím GSM/GPRS a Ethernetu

V situacích, kdy je nutné k podnikové síti připojit vzdálené stanice nebo stanice rozptýlené na velkém území, přichází na řadu řídicí jednotka ILC 150 GSM/GPRS (obr. 1) od společnosti Phoenix Contact. Tento kompaktní modul spolehlivě a rychle přenáší hodnoty technologických veličin, údaje o provozním stavu a chybová hlášení prostřednictvím všech běžných mobilních sítí z libovolné vzdálenosti až do velínu nebo do mobilního telefonu pohotovostní služby. Lze přitom využít službu SMS, datové přenosy prostřednictvím GSM či GPRS nebo Ethernet.
 
V rámci konceptu automatizace s podporou informatiky obsahuje řídicí jednotka ILC 150 GSM/GPRS integrované ethernetové rozhraní pro výměnu dat s OPC servery, nastavování parametrů a programování. Soubory se záznamy o připojení („logovací“ soubory) a soubory s parametry lze přenášet protokolem FTP. Pomocí integrovaného webového serveru v kombinaci se softwarem WebVisit lze zařízení snadno využít k vizualizaci. Mezi další funkce z oblasti informatiky patří podpora jazyka SQL, který najde uplatnění při sběru a ukládání dat do různých databází. Řídicí jednotku lze díky její modulární koncepci přizpůsobit konkrétním požadavkům zadané úlohy.
 
Stejně jako u ostatních řídicích jednotek společnosti Phoenix Contact, lze také u ILC 150 GSM/GPRS nastavovat parametry a programovat ji pomocí softwaru PC Worx v souladu s normou IEC 61131-3. Jako novinku pro tento rok uvádí společnost Phoenix Contact programovací software PC Worx Express, který je zdarma k dispozici na adrese www.eshop.phoenixcontact.com
 

Gigabitové switche s volbou optických portů

Síťový komunikační řízený přepínač smart managed switch s označením FL Switch SMCS 6GT/2SFP od společnosti Phoenix Contact je průmyslový přepínač určený pro montáž na lištu DIN. Má šest portů s konektory RJ45 pro gigabitový Ethernet a dva volitelné optické porty.
 
Díky gigabitové přenosové rychlosti lze tento switch využívat v sítích Profinet RT (real time). Současně umožňuje provozovat informační služby v reálném čase, jako např. VioIP (videopřenos přes IP) nebo VoIP (hlasové služby přes IP) s vysokou datovou propustností. Přepínač FL Switch SMCS 6GT/2SFP je možné kombinovat s různými moduly pro komunikaci s využitím optických kabelů. Modul 1000 BASE-SX využívá vlákna multi-mode a dovoluje přenos na vzdálenost až 550 m při vlnové délce 850 nm, modul 1000 BASE-LX využívá vlákna single-mode a vlnovou délku 1 300 nm. Délku segmentu lze v závislosti na použitých komponentách zvětšit až na 20 km. Pro větší vzdálenosti se používají moduly Longhaul s velkým dosahem pracující s vlnovou délkou 1 550 nm, které překlenou vzdálenosti větší než 70 km.
 
Smart Managed Switch FL Switch SMCS 6GT/2SFP lze také snadno používat s nástroji určenými pro komunikační síť Profinet a jejich prostřednictvím konfigurovat a diagnostikovat zařízení s využitím webových služeb nebo SNMP. Zásuvná konfigurační paměť s průmyslovým konektorem M12 je ideální pro snadnou výměnu a opětovnou konfiguraci zařízení. Veškeré switche nabízené společností Phoenix Contact podporují standardy Ethernet a Profinet.
(Phoenix Contact)
 
Obr. 1. Řídicí jednotka ILC 150 GSM/GPRS