Aktuální vydání

celé číslo

05

2021

Perspektivy automatizace, umělá inteligence v automatizaci; prostředky automatizace v době lockdownu
celé číslo

Recenze: Matthew, N. – Stones, R.: Linux – začínáme programovat

Automa 8/2000

Recenze: Matthew, N. – Stones, R.: Linux – začínáme programovat
Edice Programování, Computer Press, a. s., 1996 až 2000. 912 stran. Knihu lze koupit na www.vltava.cz

Patříte-li k těm, kdo si již nainstalovali Linux na svůj počítač, nebo máte přístup k některé z verzí Unixu, zřejmě jste si už zvykli na nové prostředí a jeho konfiguraci. Jestliže jste se však odhodlali začít s programováním v tomto systému, nechávaly vás snad všechny linuxové příručky a učebnice na holičkách. Tato kniha navazuje v bodě, kde většina z nich téma programování opouští: ukáže vám, jak využít množství unixových nástrojů (které jsou standardní součástí každé distribuce Linuxu) a naučí vás v těchto systémech skutečně programovat.

Kniha je prvním českým překladem produkce britsko-amerického nakladatelství Wrox Press, které za několik málo let své existence proslulo kompletní nabídkou programátorských knih, v nichž je na prvním místě kvalita, odbornost a srozumitelnost, jimiž beze zbytku naplňuje ústřední motto celé edice „Programmer to Programmer“, kdy programátoři, na slovo vzatí odborníci v roli autorů, vychovávají na stránkách knih své budoucí nástupce. Ve dvacítce kratších kapitol vás v knize Linux – Začínáme programovat zasvětí do základů programování v jazyce C pod Unixem v mnoha oblastech od základních systémových volání, vstupně-výstupního mechanismu souborů, přes komunikaci mezi procesy (aby programy vzájemně spolupracovaly) až po náročnější témata, jako programování socketů nebo jak vytvořit v Unixu ovládače zařízení.

Současně s tím kniha představuje nástroje a knihovny pro ovládání uživatelských rozhraní, od jednodušších aplikací v terminálním režimu po grafická rozhraní X a GTK+. Ačkoli po přečtení knihy se asi ještě nestanete neohroženými znalci těchto prostředí, budete díky vyčerpávajícímu seznámení s problematikou jistě schopni sami odhalit další taje, na nichž spočívá skutečné programování v Linuxu. Hlavní příklad, který se táhne celým dílem – databáze kompaktních disků, se zdokonaluje s přibývajícími kapitolami o využití dalších rozhraní API a nových funkcí. Kniha je také ideální vstupní branou do jazyků a nástrojů, jakými jsou Tcl, Perl, CGI, GNOME či BASH a další. Najdete zde také části vysvětlující základy programování internetových aplikací a HTML.

Kniha je určena všem začínajícím linuxovým programátorům. Nejrychleji k cíli dospějí ti, kdo si již osvojili základy práce s tímto operačním systémem a mají určité zkušenosti s jazykem C a základními programátorskými postupy v některé z jiných platforem. Probírané programovací nástroje jsou součástí snad všech distribucí Linuxu – kniha by tedy měla být univerzální výbavou začínajícího linuxového programátora.

[Bulletin Computer Press č. 20/1999.]