Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Ransomware stále více cílí na výrobní podniky

Společnost Acronis uvádí, že stále častější obětí ransomwarových útoků se stávají výrobní společnosti. Podle aktuální studie společnosti Ponemon jsou průměrné náklady na stojící výrobní linku 22 000 dolarů každou hodinu. V případě zašifrování dat ransomwarem proto mnohé výrobní firmy pod tlakem zvažují i variantu zaplacení výkupného.

V posledních dvou letech ransomware zacílil své útoky na stále více výrobních podniků a mnoho z nich vynaložilo na obnovu svého provozu miliony dolarů, jako např.:

  • belgický výrobce leteckých komponent Asco,
  • automobilky Nissan a Renault,
  • tchajwanský výrobce polovodičů TSMC,
  • norský výrobce hliníku Norsk Hydro,
  • britský výrobce elektrických motorů a čerpadel Hayward Tyler.

Acronis proto výrobním firmám doporučuje zvýšit zabezpečení infrastruktur kritických pro kontinuitu výroby s pomocí systémů kybernetické ochrany. Nejnovější případová studie Forrester Research u výrobce strojírenských zařízení např. zjistila, že investice do řešení kybernetické ochrany Acronis firmě ušetřila statisíce dolarů a 1 200 člověkohodin na případnou obnovu systémů, přičemž se vrátila za méně než šest měsíců. Řešení Acronis bylo implementováno v reakci na dva ransomwarové útoky, kterým společnost v minulosti čelila.

„Výrobní podniky se stávají stále populárnějším cílem tvůrců ransomwaru, protože škody v případě přerušeného provozu jsou násobně vyšší než v jiných odvětvích. S tím vyděrači kalkulují a předpokládají, že v zájmu rychlého obnovení výroby podniky raději zaplatí,“ řekl Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej řešení Acronis na českém a slovenském trhu. „Jeden z našich českých zákazníků, výrobní podnik, kterému jsme pomohli s odstraněním následků ransomwarového útoku, o aplikaci Acronis Backup prohlásil, že záchranou a rychlou obnovou jejich výrobních dat se zaplatila na desítky let dopředu.“  

Jako všechna řešení Acronis, tak také Acronis Backup pro podnikové zálohování obsahuje funkci Acronis Active Protec­tion, jež poskytuje doplňkovou ochranu proti ransomwaru. Monitoruje systémové procesy v reálném čase a automaticky detekuje a zastavuje útoky, které jiné nástroje zastavit nedokážou. Při ransomwarovém útoku blokuje škodlivé procesy a informuje uživatele. Vzniknou-li jakékoliv škody na souborech, zařídí jejich okamžitou obnovu.

[Tisková zpráva společnosti Acronis, 10. 9. 2019.] 

(ed)