Aktuální vydání

celé číslo

08

2019

MSV 2019 v Brně

celé číslo

Rádiový modul pro bezdrátové snímače

číslo 7/2004

Rádiový modul pro bezdrátové snímače

Společnost Crossbow Technology, Inc. (San Jose, Kalifornie, USA), uvedla 1. června 2004 na trh nový rádiový modul pro bezdrátové snímače MICAz™ Mote.

Společnost Crossbow Technology se již od roku 1995 zabývá vývojem a výrobou inteligentních bezdrátových snímačů určených pro sítě s volně proměnnou strukturou (sítě typu mash; někdy se používá termín smart dust, tedy inteligentní prach; odtud název mote – smítko). Tyto snímače a sítě jsou vhodné především pro aplikace ve vojenství, civilní obraně, v bezpečnostní technice, pro monitorování životního prostředí, v dopravní technice a v technice budov.

Obr. 1.

Modul MICAz™ Mote je konstruován v souladu s normou IEEE 802.15.4 a standardem ZigBee. Pracuje na frekvenci 2,4 GHz, tedy v pásmu s globální licencí. Využívá modulaci DSSS a přenosová rychlost je až 250 kb/s. Přenos je na úrovni MAC (Media Access Control) kódován algoritmem AES-128 (128bitový algoritmus Advanced Ecryption Standard). Spotřeba modulu je malá, dokonce menší, než je obvyklé u jednotek Bluetooth.

Modul lze použít v sítích typu mash s otevřeným operačním systémem TinyOS, zaručujícím možnost přizpůsobení různým komunikačním protokolům a technickým prostředkům.

Zmíněný modul je vzhledem k bateriovému napájení určen pro aplikace uvnitř budov. Životnost baterií lze prodloužit naprogramovaným uváděním modulu do energeticky úsporného módu v době, kdy není třeba přenášet data.

Hlavními přednostmi modulu MICAz™ Mote jsou velká přenosová rychlost, vhodná i pro přímý přenos videosignálu, a vysoký stupeň zabezpečení dat.

Crossbow Technology, Inc., http://www.xbow.com

Inzerce zpět