Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Při čištění vody vznikají kaly, jež obsahují velké množství vody a je nutné je před dalším zpracováním vysušit. Pomoci přitom může sluneční energie. Sluneční energii pro vysušování kalů využívá zařízení SOLIA, dodávané firmou MSE. Kaly se ukládají do speciálních skleníků v podélných hromadách – hrázkách. Během vysušování je třeba je obracet. K tomu se používá robotický obraceč. Robot je řízen rádiovým signálem, protože rádiový přenos ovládacích povelů robotu se ukázal být jednodušší a spolehlivější než klasický přenos kabelem.
V zařízeních značky Solia je kal nejprve odvodňován v odstředivkách a potom dále dosušován sluneční energií ve sklenících (obr. 1). Kal je přitom uložen v podélných hromadách, tzv. hrázkách. Pro zkrácení doby vysušování je třeba kal v hrázkách obracet, aby byl promíchán už vysušený kal na povrchu s ještě vlhkým uvnitř hrázky (obr. 2). Obracet kaly ručně by byla práce velmi namáhavá a nevábná, proto se používá robotický obraceč (obr. 3).
Společnost MSE, výrobce zařízení Solia, se rozhodla robot, který kal obrací, vybavit rádiovým ovládáním, aby mohl posílat informace o své činnosti do řídicí stanice a naopak z ní přijímat povely. To znamená, že operátor může robot ovládat na dálku, programovat jeho pohyby a znát jeho aktuální polohu. Rádiový modul předává signály do řídicího systému robotu, v tomto případě od firmy Wago.
Spolehlivý systém přenosu dat
Jako rádiový systém byl vybrán RadioLinx od společnosti ProSoft Technology, který umožňuje využívat všechny přednosti bezdrátové komunikace a navíc vykazuje velkou spolehlivost. Kromě schopnosti pracovat v obtížných provozních podmínkách má také vylepšený přenos ethernetových paketů.
Sada standardů IEEE 802.11 (obecně označovaných jako Wi-Fi) přináší do průmyslových úloh mimořádnou úroveň zabezpečení (802.11i), flexibilitu a interoperabilitu. Ovšem standardy navržené původně pro použití v kancelářích a v domácnostech mají určitá omezení, která mohou být pro průmyslové automatizační systémy limitující. Obecně jde zejména o problémy s přenosem ethernetových paketů v reálném čase. RadioLinx používá speciální algoritmus, navržený společností ProSoft Technology, jenž umožňuje lépe využít celou šířku přenosového pásma a podporuje optimální přenos ethernetových datových paketů tak, jak to vyžadují průmyslové řídicí systémy.
Rádiový modul převádí rádiové signály do kabelové ethernetové sítě. Díky funkci Power over Ethernet (PoE) je možné rádiový systém připojit k Ethernetu i napájet jediným kabelem (místo dvou), což velmi zjednodušuje instalaci a zkracuje dobu potřebnou k uvedení do provozu.
Jinou významnou funkcí modulů RadioLinx 802.11abg, které byly využity v této instalaci, je zapouzdření sériové komunikace do ethernetové. To znamená, že do ethernetové architektury řídicího systému lze začlenit i zařízení se sériovým výstupem.
Moduly RadioLinx zajišťují spolehlivý provoz jak v konfiguraci IEEE 802.11bg (pásmo 2,4 GHz), tak IEEE 802.11a (5 GHz). Jsou vybaveny výkonným procesorem pro zpracování dat i signálů.
Moduly RadioLinx jsou určeny zvláště pro průmyslové prostředí: mají vysoký stupeň krytí, rozšířený rozsah pracovních teplot, jejich odolnost proti vibracím a rázům je testována podle příslušných norem, k dispozici jsou varianty určené do prostředí s nebezpečím výbuchu, montují se na lištu DIN atd.
Závěr
Zařízení Solia s rádiově řízeným robotickým obracečem kalů jsou zabudována již v šesti čistírnách odpadních vod, instalovaných a provozovaných společností Veolia Water Solutions & Technology ve Francii. Na dodávkách rádiových modulů se podílela také společnost RG2i, která se specializuje na dodávky systémů pro průmyslovou komunikaci s velkou přidanou hodnotou a je ve svém oboru přední firmou ve Francii a v severní Africe.
Obr. 1. Usazené kaly jsou po odstředění dosušovány se speciálním skleníku
Obr. 2. Kal je uložen v hrázkách a pro optimální dosoušení se musí obracet
Obr. 3. Robotický obraceč kalu