Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Radarový hladinoměr Sitrans LR 200

číslo 8-9/2003

Radarový hladinoměr Sitrans LR 200

Společnost Level Instruments nabízí kompletní řešení pro měření hladiny, průtoku, tlaku, teploty a vlhkosti pro nejrůznější průmyslová odvětví. Všechny její výrobky se vyznačují dokonalým provedením, snadnou instalací, velkou spolehlivostí a minimálními náklady na údržbu. Novinkou mezi těmito přístroji je radarový hladinoměr Sitrans LR 200.

Obr. 1. Obr. 2.

Sitrans LR 200 (obr. 1) je nový pulsní radarový hladinoměr firmy Siemens Milltronics Process Instruments Inc. Představuje cenově výhodné řešení pro měření výšky hladiny kapalných médií. Dvouvodičové zapojení pulsního radaru je vhodné zvláště pro chemické provozy s běžně používanými typy nádrží. K měření tento hladinoměr používá frekvenci 5,8 GHz.

Výhoda nové polypropylenové antény

Radar má unikátně zkonstruovanou polypropylenovou tyčovou anténu, která zaručuje vynikající chemickou odolnost a její stínění vylučuje rušivé interference. Závitové připojení a tyčová anténa jsou vyrobeny ze stejného materiálu a obě části jsou hermeticky utěsněny. K zařízení se snímač připojuje pomocí závitu G1 1/2", jako alternativa jsou k dispozici také závity podle norem NPT (americká norma National Pipe Tapered threads) nebo BSP (British Standard Pipe threads).

Otočná hlavice s displejem

Hlavici snímače s elektronikou lze podle potřeby natočit do jakékoliv polohy tak, aby byl displej dobře čitelný. LR 200 je standardně vybaven alfanumerickým displejem, který zobrazuje úroveň hladiny číselně a sloupcovým grafem. Programování radaru je jednoduché a uživatelsky příjemné. Hladinoměr lze kompletně nastavit pomocí ručního programátoru s infračerveným přenosem (obr. 2) – není k tomu třeba otevírat pouzdro radaru.

Tab. 1. Technické parametry radaru Sitrans LR 200
Typ Sitrans LR 200
Napájecí napětí 24 V DC, max. 550 W
Měřicí rozsah 20 m
Výstup 4 až 20 mA
Přesnost výstupu ±0,02 mA
Pracovní frekvence 5,8 GHz
Přesnost ±0,1 % z rozsahu, 10 mm
Mrtvá zóna 0,3 m
Pracovní teplota –40 až +200 °C
Médium kapaliny
Pracovní tlak 4 MPa
Krytí IP67
Komunikace HART
Paměť EEPROM
Hmotnost 2 kg
Schválení ATEX II 1 Eex ia IIC T4
Konfigurace Simatic PDM, komunikátor HART, ruční programátor s infračerveným přenosem

Provozní podmínky

Robustní chemicky odolné pouzdro s krytím IP67 je vodotěsné, korozivzdorné a odolné proti mechanickému poškození a vibracím. Patentovaný software Sonic Intelligence® zaručuje spolehlivé vyhodnocení signálu, kdy je správně rozeznán skutečný odraz od vedlejších falešných odrazů, jejichž vliv na měření je tím vyloučen. Hladinoměr je možné instalovat na vhodnou přírubu nebo upevnit pomocí závitového připojení. K dispozici jsou nejrůznější typy připojení a antén a zákazník si z nich může vybrat nejvhodnější řešení pro svou aplikaci. LR 200 je určen pro měření do teploty 200 °C a tlaku 4 MPa. Sitrans LR 200 komunikuje prostřednictvím protokolu HART® a může být programován s využitím systému Simatic PDM (Process Device Manager).

Zastoupení v ČR

Nová generace radarových hladinoměrů je bezesporu velkým krokem vpřed. LR 200 a další výrobky ze sortimentu kanadské firmy Siemens Milltronics na český trh dodává výhradní zástupce této firmy, společnost Level Instruments.

Level Instruments spol. s r. o.
Přemyslovců 43
709 00 Ostrava – Mariánské Hory
tel.: 596 622 884, 596 622 618
fax: 596 620 618
hot-line: 602 533 433
e-mail: info@levelin.cz
http://www.levelin.cz

Inzerce zpět