Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Pyxos – platforma pro vestavné řízení

číslo 12/2005

Pyxos – platforma pro vestavné řízení

Společnost Echelon představila Pyxos™ – platformu pro použití ve vestavných řídicích jednotkách pro širokou škálu použití: v kancelářských zařízeních, technických zařízeních v budovách, nejrůznějších přístrojích v domácnosti, automobilech, prodejních nebo parkovacích automatech atd. Čipy platformy Pyxos jsou velmi malé a velmi levné. Lze je proto použít i tam, kde by to dříve nebylo možné (např. do miniaturních senzorů určených do koberců). Nová platforma je samozřejmě plně kompatibilní se sítí Lonworks – společnost Echelon je průkopníkem této sběrnice – a současně je nezávislá na použitém přenosovém médiu, tj. lze ji použít v kabelových i bezdrátových sítích. Dokáže poskytovat data i do internetu.

Význačnou vlastností systému je schopnost samoorganizace: zařízení vybavené komponenty Pyxos se po připojení do sítě samo nakonfiguruje a začne komunikovat. To je velmi důležité především pro domácí spotřebiče, kde se nepředpokládá instalace zkušeným odborníkem na komunikační sítě. Také to výrazně zrychluje zprovoznění sítě v časově kritických situacích: typicky jde např. o vybavení vojáků nebo záchranářů, kteří očekávají, že jednotlivé prvky jejich výbavy budou navzájem okamžitě komunikovat bez zdlouhavého instalování.

Poznámka na závěr: K čemu jsou dobré miniaturní snímače v kobercích? Nejen provozní přístroje v průmyslu, ale i koberce vyžadují údržbu. Miniaturní snímače sbírají údaje o frekvenci pohybu v jednotlivých místnostech a podle toho plánují činnost uklízeček. Mimo to mohou tyto senzory sloužit k detekci pohybu osob pro ostrahu nebo v případě požáru v budově. I zde lze použít levné a miniaturní komponenty z platformy Pyxos.
[Tisková zpráva, Echelon, září 2005.]

(Bk)