Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

První 80GHz radarový hladinoměr k měření kapalin s nejmenší anténou na světě

Společnost Level Instruments CZ – Level Expert s. r. o. dodává široký sortiment kontaktních i bezkontaktních hladinoměrů, limitních spínačů hladiny a snímačů tlaku pro měření v různých průmyslových odvětvích. Článek je zaměřen na absolutní novinku v oboru radarových hladinoměrů od společnosti Vega Grieshaber KG: radarový hladinoměr kapalin pracující v pásmu 80 GHz.

 
Radarové hladinoměry Vegapuls patří k nejmodernějším snímačům na trhu. Více než 550 000 instalovaných a provozovaných hladinoměrů řadí tyto přístroje mezi nejprodávanější radarové hladinoměry na světě. V březnu 2016 byla odborné veřejnosti představena nová generace těchto hladinoměrů s označením Vegapuls 64 (obr. 1). Tyto snímače patří do úspěšného modulárního konceptu Plicsplus a využívají všechny jeho výhody.
 

Radarový hladinoměr nové generace pro spolehlivé měření kapalin v pásmu 80 GHz

Již v roce 1991 společnost Vega představila svůj první radarový hladinoměr. O několik let později, v roce 1997, uvedla na trh velmi úspěšný dvouvodičový radarový hladinoměr Eric. V roce 2004 vstoupil na trh hladinoměr Vegapuls 68 pro měření sypkých materiálů v mimořádně náročných provozních podmínkách. V roce 2014 byl představen nový radarový hladinoměr pro kontinuální měření sypkých materiálů Vegapuls 69 pracující na frekvenci 80 GHz a velmi rychle se stal úspěšným na trhu. Vyšší vysílací frekvence než u jiných hladinoměrů umožňuje značně lepší zaostření vysílaného signálu. V zásobnících a silech s mnoha vnitřními instalacemi pomáhá dobré zaměření snížit vliv mikrovlnného šumu. Současně omezuje vliv nánosů a nálepů na stěnách nádoby.
 
Nejnovější Vegapuls 64 (obr. 1) je první 80GHz provozní radarový hladinoměr na světě určený k měření kapalin, který otevírá zcela novou éru v měřicí radarové technice. Společnost Vega tak nyní nabízí kompletní sortiment spolehlivých snímačů s výhodami 80GHz radarové techniky jak pro měření kapalin, tak pro měření sypkých materiálů. Hladinoměr Vegapuls 64 je díky svým vlastnostem vhodný pro použití v chemickém, farmaceutickém a potravinářském průmyslu. S nejmenší anténou svého druhu (obr. 2) je ideální ho použít v malých skladovacích nebo procesních nádržích.
 

Mimořádný dynamický rozsah

Čím větší je dynamický rozsah radarového hladinoměru, tím širší je jeho rozsah použití a tím lepší je spolehlivost měření. V tomto ohledu Vegapuls 64 získává přední postavení na světovém trhu. Může měřit média se špatnými odrazovými vlastnostmi s výrazně lepšími výsledky než předchozí radarové hladinoměry, a to v podstatě až na dno nádrže. Dokonce ani média s hustou pěnou na hladině, extrémně turbulentní hladina produktu, kondenzace nebo nánosy na anténě nemají vliv na měření a hladinoměr Vegapuls 64 si udržuje svou přesnost a spolehlivost.
 

Nový snímač se známým ovládáním

Každý, kdo již dříve používal radarové hladinoměry Vega, se nemusí učit nic nového: nabídkové menu, ovládání funkcí a princip nastavení zůstaly stejné. Jediný rozdíl vyplývá z výhod 80GHz radarů: nastavení a uvedení do provozu jsou ještě snazší a univerzálnější než dříve.
 
Inovovaný zobrazovací a nastavovací modul Plicscom, který se instaluje přímo do hlavice snímače, je určen k zobrazení měřené hodnoty, pro nastavení a diagnostiku. K nastavení a ovládání nových hladinoměrů, stejně jako všech snímačů s převodníky podle konceptů Plics a Plicsplus, lze s novou verzí Plicscom použít také chytré telefony a tablety s rozhraním Bluetooth. Dosah bezdrátové komunikace je až 25 m.
 
Všechny funkce pro zobrazení aktuální hodnoty a nastavení jsou integrovány do aplikace VEGA Tools, která je zdarma k dispozici pro Android a iOS (obr. 3). Struktura menu aplikace VEGA Tools je shodná s aplikací PACTware/DTM pro PC.
 
Zobrazovací a nastavovací modul Plicscom pro kontinuální hladinoměry a převodníky tlaku je již od roku 2013 k dispozici také v českém jazyce.
 

Nastavení pomocí magnetického pera

Na obr. 4 je znázorněno nastavení snímače pomocí magnetického pera. Takto je možné snímač nastavit přes uzavřené prosklené víčko. Je to ideální řešení pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu nebo v náročném a znečištěném prostředí. Snímač tak zůstává chráněn, a může být dokonce nastavován v rukavicích.
 

Závěr

Radarové hladinoměry Vegapuls 64 a další produkty ze sortimentu německé společnosti Vega Grieshaber KG dodává na český a slovenský trh její výhradní zástupce pro Českou republiku a Slovensko, společnost Level Instruments CZ – Level Expert s. r. o.
 
Obr. 1. Vegapuls 64, 80GHz provozní radarový hladinoměr určený k měření kapalin
Obr. 2. Jednou z výhod hladinoměru Vegapuls 64 je i velmi malá anténa
Obr. 3. Nová aplikace Vega Tools umožňuje nastavovat parametry měření a ovládat funkce snímače prostřednictvím tabletů a chytrých telefonů s operačními systémy Android nebo iOS a rozhraním Bluetooth
Obr. 4. Nastavení snímače pomocí magnetického pera