Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Průvodce návrhem systému síťového videa Guideline IP CCTV

Svět kamerových systémů se mění. Byla tu doba analogová, období hybridní techniky a aktuální je intenzivní nástup digitalizace. Každá doba má své limity, ale také pravidla. Uvažuje-li zájemce o kamerových systémech jako o nástroji určeném pro zabezpečovací systémy, měl by je znát.
 
Účelem kamerového systému bylo a i nadále je zachytit obrazy scény, zpracovat obrazy a zobrazit je operátorovi. Tato entita, skládající se ze zařízení a vzájemného propojení mezi zařízeními, je normou popsána jako „videoprostředí“. Na rozdíl od konkrétního souboru zařízení tvořících systém CCTV, je videoprostředí určeno třemi funkcemi:
  • generování videoobrazů (zachycení obrazu),
  • přenos a směrování videoobrazů a řídicích signálů (propojení),
  • zobrazení, uchovávání a analýza obrazů (zpracování obrazu).
Základem publikace Guideline IP CCTV jsou informace z Evropské komise pro normalizaci v elektrotechnice (CENELEC), ale také znění platných norem – hlavně normy ČSN EN 50132-1 Poplachové systémy – CCTV sledovací systémy pro použití
v bezpečnostních aplikacích – Část 1: Systémové požadavky. Publikace je postavena na struktuře mezinárodně uznávaných dokumentů a vychází ze skladby moderních kamerových systémů podle předních světových výrobců (Panasonic, Pelco, Siemens, Dallmeier, Bosch), kteří se v rámci organizace ONVIF od roku 2008 aktivně podílejí na vývoji standardů přímo pro komponenty systémů videotechniky s propojením do komunikační sítě.
 
Podrobnosti k publikaci, jejímiž autory jsou Tomáš Mikula, Jaromír Vomáčka, Zdeněk Veiner a Michal Randa, jsou k dispozici na portálu www.orsec.cz/cs/informacniservis/cinnost-i-orsec-u/.

(ed)