Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Průmyslový stetoskop

Ať zamíříme k praktickému lékaři v podstatě s jakýmkoliv problémem, je skoro jisté, že na nás vytáhne stetoskop. Poslech pacienta je již tisíce let jedním ze základů lékařské diagnostiky a navzdory své jednoduchosti je to stále jedna z nejdůležitějších metod pro stanovení diagnózy při problémech s oběhovou a dýchací soustavou. Proč by ale nemohlo to, co funguje tak dobře u lidí, být užitečné také u strojů?

Stejnou otázku si položili i konstruktéři společnosti Siemens a představili systém pro diagnostiku strojů zvaný STEVE (Siemens Tremor EValuation Equipment). STEVE je přenosný přístroj, jenž je schopen sledovat vibrace způsobené průmyslovými stroji a včas detekovat i jinak nepostřehnutelné závady. Hlavním účelem zařízení je předcházet poruchám, které by mohly daný stroj zcela vyřadit z provozu – a s ním např. i celou výrobní linku. Většina závad totiž nevzniká naráz, ale postupně se ve stroji vyvíjí. Na nejvíce namáhaných částech, jako jsou třeba ložiska, se mohou po čase objevovat nepatrné nedostatky, a je pouze otázkou času, než přivodí poruchu většího rozsahu. Tyto defekty však způsobují i nežádoucí tření a další mechanické projevy. Lidské ucho nemusí tyto příznaky postřehnout, dostatečně citlivé senzory však ano. Právě toho STEVE využívá. Přístroj je vybaven spe­ciálními senzory, které snímají vibrace stroje s frekvencí měření téměř milionkrát za sekundu. Výhodou přístroje je i schopnost naučit se během jednoho týdne, jak zní daný stroj v běžném provozu. Může tak být použit pro monitorování v podstatě všech strojů, které za chodu vibrují.

Jaká je hlavní přednost tohoto přístroje ve srovnání s běžnými analyzátory vibrací? Analyzátory vibrací většinou analyzují pouze jeden vybraný stroj, zpravidla ten kritický nebo nejdražší. STEVE ale dokáže „poslouchat“ provozní hluk v celé výrobní hale a odhalit případné odchylky. Kromě toho je to systém mobilní a odolný, takže jej lze snadno stěhovat a použít ke sledování různých zařízení. Díky schopnosti učit se může diagnostikovat nejrůznější zařízení a zdroje hluku.

Stetoskop STEVE je v současné době zkoušen v testovacím centru plynových turbín společnosti Siemens v Berlíně a v elek­trárnách v USA a v Maroku.

[Siemens Innovation News, listopad 2012.]

(ed)

Obr. 1. Průmyslový stetoskop STEVE