Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Průmyslové roboty bez oplocení

Bez jakékoliv bariéry a přímo v kontaktu s lidskou obsluhou mohou být provozovány lehké šestiosé robotické paže společnosti Universal Robots. O tom se mohli přesvědčit všichni, kdo navštívili prezentaci těchto robotů v úterý 19. listopadu 2013 v prostorách Velvyslanectví Dánského království. Roboty navržené pro manipulaci s břemeny o hmotnosti 5, popř. 10 kg jsou velmi vhodné do prostředí malých a středně velkých firem – tam je zájem o flexibilní automatizační zařízení s rychlou návratností. Roboty malé hmotnosti bez masivní základny lze snadno přesouvat a rychle programovat pro výrobu malých sérií výrobků. Navíc jsou relativně tiché a spotřebovávají málo energie.

Schopnost pracovat bez bezpečnostního oplocení v součinnosti s obsluhou mají díky tomu, že jsou navrženy v souladu s normou EN ISO 10218-1: 2006 Roboty pro výrobní prostředí – Požadavky na bezpečnost – Část 1: Robot.

K programování a ovládání je určena ovládací jednotka, která je vybavena dotykovou obrazovkou a příslušným softwarem. Dráhu robotické paže lze programovat i tak, že obsluha uchopí robot a vede ho po požadované dráze. Pohyb je zaznamenán a převeden do příslušných souřadnic v programu robotu.

Společnost Universal Robots byla založena v roce 2005 třemi odborníky (Esben Řstergaard, Kasper Střy a Kristian Kassow). Myšlenka zabývat se právě lehkými roboty pro malé a střední firmy je napadla, když na univerzitě v Odense pracovali na průzkumu specifických požadavků na roboty v potravinářství a zjistili, že trhu robotů dominují těžké, drahé a těžkopádné roboty. Založení firmy umožnila investice společnosti Syddansk Innovation.

Na prezentaci robotu Univesal Robots byli přítomni také představitelé firmy Exactec, kteří roboty společnosti Universal Robots využívají ve svých projektech v České republice. 

(ev)

Obr. 1. Lehký šestiosý robot společnosti Universal Robots