Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Průmyslové počítače v hygienicky a chemicky náročných podmínkách

Odvětví potravinářského, chemického a biotechnologického průmyslu mají několik společných požadavků na použitou techniku. Jmenujme např. chemickou odolnost, možnost dezinfekce a nutnost vysokého krytí. Průmyslová PC od společnosti AutoCont IPC se používají v mnoha různých úlohách. Jsou mezi nimi i počítače, které splňují zmiňované specifické požadavky a jsou určeny i do těchto náročných podmínek.
 

Modulární panelové počítače AutoCont IAC-4000

Odolné displeje řady IAC Monitor 4000 a panelové počítače řady IAC Panel Profi 4000 (obr. 1) mají kryt z pozinkované oceli a čelo z oceli korozivzdorné. Zajištěna je jejich velká mechanická a chemická odolnost. Displeje LCD s úhlopříčkami 15" a 17" mají bezpečnostní sklo nebo dotykovou obrazovku. S čelním krytím IP65 jsou monitory ideálním řešením i do podmínek s dlouhodobě náročným provozem. Nabízí se několik možných konfigurací. Jsou vybaveny procesory Celeron M až Intel Core Duo nebo Intel Core 2 Duo 2,3 GHz. Celý systém vyniká vysokou spolehlivostí, mechanickou odolností, velkým výpočetním výkonem a možností zákaznických provedení.
 

Krytý samostatný počítač Noax S12 a S15

Noax S12 a S15 jsou počítače do potravinářského průmyslu a chemické výroby řízené procesory Celeron M až Pentium M s pasivních chlazením a vysokým krytím. Zcela uzavřená skříň PC je vyrobena z leštěné oceli V2A (určené pro použití v potravinářském průmyslu). Mezi displejem a krytem je těsnění z materiálu, který lze používat v potravinářství, speciálně tvarované tak, aby na přechodu nevznikly žádné škvíry nebo hrany. Díky tomu lze PC čistit a omývat vodou a agresivními čisticími a leptavými roztoky. Krytí PC splňuje požadavky norem IP65 a NEMA4.
 

Medicínská a biotechnologická PC Advantech a IEI

 

PIN-M106

PIN-M106 je jedinečný produkt – medicínský desktop nebo wall-mount miniPC (obr. 2). Má několik výhod: jeho funkce nezávisí na monitoru, je možné jej vestavět do medicínského systému nebo použít jako účelový terminál. K dispozici je duální digitální videovýstup s funkcemi rozdílného, rozšířeného nebo zrcadleného obrazu. Řídí ho pasivně chlazený (fanless) procesor Celeron ULV 1,06 GHz. I přes své miniaturní rozměry (26 × 18 × 7 cm) obsahuje pevný disk HDD a má dva volné sloty. Videozařízení má duální digitální výstup řízený GMA950 pro dynamické grafické úlohy. Počítač je mechanicky odolný proti přetížení 20 ga jeho krytí je IPx1.
 

MMD-4300C

MMD-4300C je medicínský displej s multizobrazovacím módem. Je ideální pro prostorové barevné renderování a pro smíšené obrazy. TFT displej 30" (76 cm) je s rozlišením 2 560 × 1 600 bodů (4,1 Mpx). Inovací je 30bitová hloubka barev Grey Easy®, tj. 107 milionů barev. Monitor podporuje standard HDMI™ 1.3. Významný je vestavěný senzor DICOM pro maximální kvalitu obrazu. Komunikuje i s PC protokolem VESA DDC/CI kabelem DVI.
 
Hlavní předností monitoru je duální zobrazování signálu dvěma nezávislými vstupy DVI s rozlišením 2 560 × 1 600 pixelů.. Monitor má krytí IPx2, může být tedy použit přímo na operačních sálech.
 
Počítač získal ocenění Taiwan Excellence 2008.
Miroslav Rosulek,
 
Obr. 1. Panelový počítač IAC Panel Profi 4000
Obr. 2. MiniPC PIN-M106