Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Průmyslové počítače plní funkce PLC i NC

číslo 12/2002

Průmyslové počítače plní funkce PLC i NC

Úvod
Firma Dyger, s. r. o., je od začátku roku 2002 distributorem produktů značky Beckhoff na českém a slovenském trhu. Zasvěcení vědí, že jde o druhého největšího evropského výrobce průmyslových PC a největšího světového dodavatele soft-PLC. Více než deset tisíc prodaných licencí (od roku 1986) mluví za vše. Firma Beckhoff New Automation Technology patří mezi největší světové novátory v oboru průmyslové automatizace. Řešení pomocí průmyslových PC, komunikačních sběrnic a elektronických vstupně-výstupních svorek řadí tuto firmu na čelní místo dodavatelů komponent a ucelených řídicích systémů.

Obr. 1.

Průmyslová PC Beckhoff
Firma Beckhoff dodává sedm typových řad průmyslových PC navržených tak, aby co nejlépe vyhověly potřebám zákazníků. Ovládací panel je možné umístit s IPC do jedné skříně v krytí až IP65. Druhou možností je použít samostatný ovládací panel s displejem LCD (obr. 1) umístěný co nejblíže ovládané technologii a do vzdálenosti až 100 m umístit IPC v klimatizovaném rozváděči. Takové řešení umožňuje komunikace Beckhoff CPlink. Ovládací panel je dodáván s displejem v rozměrech od 6,5" do 20". K dispozici jsou i varianty s funkčními klávesami, dotykovým stínítkem, klávesami a tlačítky, včetně tlačítka total stop. Pomocí komunikace CPlink je možné připojit až tři ovládací panely k jednomu IPC. To je zvláště vhodné pro rozsáhlé linky nebo např. pro lisy, kde je požadována obsluha z více míst. Ovládací panely pracují synchronně s možností přiřazení priorit ovládání.

Počítačové karty pro provozní sběrnice
Firma Beckhoff je výrobcem počítačových komunikačních karet. Jsou k dispozici varianty do slotu ISA nebo PCI. Pro rychlou výměnu dat mezi IPC a elektronickými vstupně-výstupními svorkovnicemi lze použít např. sběrnici Lightbus se zabezpečenou dobou cyklu do 100 µs. Ve standardní nabídce jsou jednokanálové a dvoukanálové karty pro komunikační protokoly Lightbus, Profibus, CANopen, DeviceNet a SERCOS.

Obr. 2.

Inteligentní svorkovnice
Inteligentní svorkovnice (obr. 2) představují jeden za základních produktů firmy Beckhoff. Jsou k dispozici pro každý typ signálu a pro každý typ komunikační sběrnice. Beckhoff vyrábí více než sto druhů I/O svorek pro všechny běžné komunikační protokoly (včetně Ethernet TCP/IP). Jejich krytí IP20 nebo IP67 dává možnost vyhovět všem potřebám zákazníků firmy.

Software TwinCAT
Software TwinCAT umožňuje vykonávat funkce programovatelných automatů PLC a řídicích systémů NC na počítači. Nahrazuje konvenční hardware PLC a NC. Předností je otevřená architektura počítače typu PC s obrovskou výpočtovou kapacitou. Programy lze vytvářet v jazycích podle normy IEC 61131-3. TwinCAT je možné provozovat pod operačními systémy Windows NT, 2000 nebo XP, Windows NT Embedded nebo XP Embedded a Windows CE. Programování a vykonávání programu (run-time) lze realizovat na jediném PC nebo i odděleně. K dispozici je připojení na všechny běžné komunikační protokoly. Ke komunikaci se používají standardy firmy Microsoft (OPC, OCX, DLL apod.). TwinCAT je schopen pracovat v reálném čase. Nejvýkonnější verze dokonce umožňuje v reálném čase interpolovat dráhu pohybu v dvourozměrném i třírozměrném prostoru.

Řídicí systém Beckhoff
Kompletní řídicí systém Beckhoff má pouze čtyři komponenty:

  • průmyslové PC,
  • otevřený systém průmyslové komunikační sběrnice pro připojení distribuovaných I/O elektronických svorkovnic,
  • standardní operační systém (Windows NT/2000/XP) a vizualizaci nebo systém SCADA,
  • software TwinCAT pro realizaci funkcí PLC a NC podle IEC 61131-3.
Obr. 3.

Novinka: CX1000 Beckhoff Embedded PC
CX1000 Beckhoff Embedded PC je modulární průmyslové PC malého formátu určené k montáži na lištu DIN. V kombinaci s operačním systémem Windows CE.NET nebo Windows XP Embedded a společně se softwarem TwinCAT projevuje své schopnosti. Základní jednotka obsahuje procesor Pentium MMX s frekvencí 266 MHz, 16MB interní pamět flash memory pro operační systém a aplikace (rozšiřitelnou na 64 MB), 32MB RAM (rozšiřitelnou na 128 MB), slot CompactFlash II pro standardní karty typu CF, v současné době ve velikosti od 4 MB do 1 GB. Komunikace je možná prostřednictvím RS-232 nebo Ethernetu.

Modul CPU a napájení s integrovaným displejem LCD umožňují současně připojit a napájet také I/O svorky a sběrnicové moduly firmy Beckhoff.

K dispozici je modul s porty DVI (Digital Video Interface) a USB (Universal Serial Bus) k připojení monitoru, klávesnice, myši atd.

Komunikační sběrnicové moduly lze využít pro různé typy komunikačních protokolů. Schopnost CX1000 fungovat jako nadřízená jednotka v různých sběrnicových systémech jej transformuje na plnohodnotnou průmyslovou počítačovou řídicí jednotku s možností komplexně řídit rozsáhlá zařízení a stroje. CX1000 může fungovat nejen jako PLC. Pomocí softwaru TwinCAT CE NC může řídit pohyby os např. obráběcího stroje. Počet řízených os záleží na celkové konfiguraci. Pro představu: je možné řídit od tří do pěti os s cyklem 2 ms a zároveň vykonávat program PLC. Uživatel má k dispozici také další rozšiřující funkce z oblasti NC.

Obr. 4.

V systému Beckhoff CX1000 uživatel najde výkonný řídicí systém pro úlohy PLC a NC, pracující pod Windows CE.NET nebo Windows XP Embedded. Výhodou je modulární architektura, malé rozměry, možnost připojení všech standardních I/O signálů a také celistvost programovacího softwaru TwinCAT.

Aplikace
Řešení založená na řídicích systémech Beckhoff nacházejí uplatnění především mezi výrobci strojů, kteří mají vysoké požadavky na rychlost, kapacitu a spolehlivost používaných řídicích systémů. Stejně tak dodavatelé systémů pro moderní řízení budov ocení modularitu a spolehlivost řídicího systému Beckhoff.

Sada Start Kit
Uživatelé, kteří chtějí začít objevovat výhody řízení pomocí PC, mají k dispozici tzv. Start Kit, obsahující licenci TwinCAT PLC a komunikační adaptér BC9000 Ethernet TCP/IP se základními I/O svorkami, včetně uživatelské příručky TwinCAT Quick start.

Ing. Jiří Holík, Dyger, s. r. o.

Dyger, s. r. o.
Purkyňova 99
612 00 Brno
tel. 541 321 004
fax 541 249 208
e-mail: info@dyger.cz

Inzerce zpět