Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Průmyslová automatizace bezdrátově

číslo 11/2004

Průmyslová automatizace bezdrátově

V minulém roce uvedla firma Wago na trh svorkové bloky s funkcí radiového přijímače pro WAGO-I/O-SYSTEM 750. V tomto roce byla jejich typová řada doplněna o samostatný čtyřkanálový radiový přijímač v 70mm krytu pro řadové svorky. Všechny bezdrátové přístroje firmy Wago jsou založené na standardu EnOcean.

Obr. 1.

Vysílače EnOcean získávají potřebnou energii z okolního prostředí, např. z mechanické energie vzniklé při stisku ovládacích tlačítek nebo z tepelného toku daného rozdílem teplot prostředí, a nevyžadují proto téměř žádnou údržbu. To zkracuje dobu potřebnou k servisu a omezuje prostoje zařízení. Uživatel má nyní širší možnost volby, kam senzory umístit; není omezen nesnadno realizovatelnou nebo drahou instalací kabelů v obtížně přístupných místech. Senzory lze bez problémů umístit i na pohyblivé části.

Čtyřkanálový modul je na trhu k dispozici ve dvou verzích: volitelně se čtyřmi spínacími nebo přepínacími kontakty, z nichž každý lze zatížit proudem až 16 A. Uvedení do provozu a obsluhu ulehčují ovládací a indikační prvky. Dosah signálu v budovách je, v závislosti na prostředí, přibližně 30 m. Prostřednictvím externí antény, která se připojuje do zdířky SMA, lze pokrýt případná hluchá místa.

Typickými oblastmi použití jsou např. snímače polohy v účelových budovách, snímače u robotů a manipulátorů, v automobilovém průmyslu, u jeřábů a transportních systémů a ve strojírenství.

Wago Elektro, s. r. o., tel.: 261 090 142, e-mail: ondrej.dolejs@wago.com, http://www.wago.com

Inzerce zpět