Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

ProSoft Technology – bezdrátový přenos pro všechna odvětví

Společnost ProSoft Technology se již dvacet let specializuje na vývoj komunikačních řešení ve spolupráci s předními firmami v oboru automatizace, jako je Rockwell Automation a Schneider Electric. Díky tomuto know-how je dnes ProSoft jedním z expertů na průmyslovou bezdrátovou komunikaci.
 
Firma ProSoft Technology postavila svou pověst na spolehlivosti svých velmi výkonných řešení a efektivnosti mezinárodní technické podpory. Společnost dodává komunikační systémy, které propojují různé automatizační produkty tak hlasdce, jako by byly od stejného dodavatele. Taková řešení je možné realizovat pomocí mnoha různých rozhraní mezi protokoly, modulů do průmyslových rozváděčů a samostatných převodníků a bran.
 
Od inženýrské firmy, která se přes dvacet let specializuje na rádiovou komunikaci, koupila společnost ProSoft Technology oddělení rádiového přenosu v průmyslu. Kombinace vědomostí o rádiovém přenosu a zkušeností s automatizací umožnila firmě ProSoft Technology dodávat zákazníkům celé spektrum řešení průmyslového bezdrátového přenosu.
 
Firma ProSoft Technology má regionální kanceláře po celém světě, kde pracuje více než 500 lidí. Evropské ústředí sídlí v Toulouse na jihu Francie a poskytuje prodejní, technickou a poprodejní podporu. Během posledních tří let byly otevřeny další dvě kanceláře – v Německu a Dubaji (Spojené arabské emiráty). Vzhledem k velkému zájmu o bezdrátová řešení v průmyslových firmách České republiky a Slovenska organizuje ProSoft Technology Europe ve spolupráci se společností ControlTech od začátku tohoto roku semináře o bezdrátovém přenosu pro systémové integrátory. Semináře mají opravdu úspěch a jsou hojně navštěvovány.
 

Přehled bezdrátových řešení

Společnost ProSoft Technology na základě svých jedinečných znalostí komunikačních prostředí v průmyslu dodává rozsáhlou řadu průmyslových bezdrátových řešení (obr. 1):
  • RadioLinx Frequency Hopping zajišťuje robustní sériové nebo ethernetové spojení pro bezpečnou komunikaci v nepříznivém, rušeném prostředí, kde velmi záleží na spolehlivosti,
  • RadioLinx 802.11abg jsou přístroje umožňující velmi rychlé a spolehlivé bezdrátové připojení k sítím průmyslových sběrnic a jsou vhodné pro úlohy, které vyžadují připojení standardu Wi-Fi; přístroje jsou k dispozici také v pouzdru s krytím IP66 (odolné proti vodě a prachu),
  • samostatné brány ProLinx Wireless zabezpečují velmi rychlé bezdrátové spojení pro Modbus TCP/IP, Modbus, Modbus Plus, Profibus, EtherNet/IP atd.; dokonalé řešení pro snadné propojení různých průmyslových sítí.
K dispozici jsou také jedinečná vestavná rozhraní pro řídicí techniku Rockwell Automation a Schneider Electric.
 
Yvan Rudzinski
Obr. 1. Nabídka firmy ProSoft pro bezdrátový přenos
 
ProSoft Technology
Parc d‘activité de Font Grasse
17 rue des Briquetiers
F-31700 Blagnac, France
tel.: +33 534 368 720
fax: +33 561 784 052
 

Pět otázek pro Bruna Forgua, obchodního ředitele ProSoft Technology Europe

 
Proč je podle Vašeho názoru taková poptávka po bezdrátových řešeních?
Výhody se projeví zvláště v úlohách, kde je třeba se vyrovnat s větší vzdáleností (vzdálená pracoviště), s pohybujícími se vozidly (namáhané kabely) a s finančními náklady na instalaci. Není třeba vést drahé kabely ani hloubit výkopy. Ušetříte peníze a čas rychlou realizací a usnadníte si údržbu i budoucí rozšíření sítě. Použití našich radiomodemů navíc nepodléhá žádné licenci (frekvenční pásmo 2,4 GHz).
 
V jakých podmínkách je vhodné použít bezdrátový přenos?
Naši zákazníci jsou z odvětví vodárenství (vzdálená pracoviště), logistiky (manipulace s materiálem), dopravy (jeřáby), výroby (mobilní zařízení), těžebního průmyslu (rypadla) apod. Máme desítky tisíc radiomodemů v provozu po celém světě. Bezdrátový přenos je vlastně vhodný ve všech průmyslových odvětvích a rovněž pro použití venku i uvnitř budov.
Proč volit právě techniku firmy ProSoft Technology? Čím se liší od obdobných řešení jiných firem?
Na to se zeptejte našich zákazníků! Naše bezdrátová řešení vynikají svým velkým výkonem; jsou navržena techniky z oboru, které baví optimalizovat přístroje pro snadné použití. Uživatelé oceňují zkušenosti společnosti ProSoft Technology. Často prohlašují, že máme nedostižnou technickou podporu.
 
Je pro „bezdrátové“ projekty důležitá technická podpora?
Ano i ne. V některých případech si naši zákazníci sami zavádějí bezdrátové sítě, a pokud nejsou podmínky příliš náročné, potřebují poradit pouze se svým prvním projektem. Naši technici jim pomohou specifikovat bezdrátovou síť. Ale v obtížnějších případech dokonce nabízíme bezplatnou podporu po celou dobu realizace.
 
Jaká je budoucnost bezdrátového přenosu v průmyslu?
Poptávka prudce roste ve všech odvětvích. V některých oborech se zavádí bezdrátový přenos rychleji, v jiných pomaleji. Kdo by si před dvaceti lety pomyslel, že se Ethernet stane dominantním standardem v průmyslu? U bezdrátového přenosu jsme nyní jen na začátku!