Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Projekt Digimat má pomoci digitalizovat výrobu v malých a středních podnicích

Evropská komise podpořila částkou 50 tisíc eur projekt Digimat, který se soustřeďuje na digitalizaci výroby v malých a středních podnicích na jižní Moravě. Projekt bude realizovat jihomoravské konsorcium vedené Jihomoravským inovačním centrem (JIC). Nejprve budou zmapovány a vyhodnoceny potřeby jihomoravských výrobních podniků v oblasti zavádění digitálních postupů. Konsorcium během příštích šesti měsíců uspořádá workshopy s lokálními podniky a zpracuje studii, která nastíní cestu k dlouhodobé efektivní digitalizaci zdejších výrobních firem. Jednotlivé informační systémy zavedou firmy do praxe pod dohledem zkušeného experta, s jehož výběrem pomůže JIC. První implementace uhradí Evropská komise. Firmy si tak budou moci ujasnit priority při zavádění koncepce Industry 4.0 a vyzkoušet si spolupráci s dodavateli informační techniky nebo výzkumnými organizacemi na individuálních řešeních, ke kterým by se bez finanční podpory obtížně dostaly nebo se k nim neodhodlaly.

Členy konsorcia jsou kromě JIC také jeho dceřiná společnost INTEMAC, akademické týmy tří fakult na VUT v Brně a výzkumné centrum Ceitec VUT. Z firemních partnerů se projektu účastní Industry Cluster 4.0, jehož členy jsou i B+R Automatizace, Siemens, Unicorn Systems, První brněnská strojírna Velká Bíteš, TOS Kuřim nebo Alta.

Evropská komise podpoří projekt v rámci své iniciativy I4MS na podporu digitalizace výrobních podniků, která od roku 2013 sdružuje přední evropské organizace a firmy zabývající se využitím informačních systémů ve výrobě, v oblasti robotiky, internetu věcí, senzoriky a simulace. Mezi členy iniciativy I4MS jsou přední výzkumné organizace, jako jsou Fraunhoferova společnost v Německu, CEA ve Francii, TNO v Nizozemsku, EMPA a ETH ve Švýcarsku a Výzkumné centrum pro strojírenskou výrobní techniku a technologii v ČR, ale také významné průmyslové firmy jako Bull, Intel, FIAT, Alstom či Kuka.

(ev)