Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Programovatelné automaty CL od firmy Bosch Rexroth

číslo 6/2003

Programovatelné automaty CL od firmy Bosch Rexroth

Firma Bosch Rexroth nabízí kompletní řešení řídicích a automatizačních systémů. Jejich nedílnou součástí jsou programovatelné automaty nabízené pod označením CL v několika řadách, lišících se výkonem i oblastí použití.

Obr. 1.

CL15*

Základní model CL15* disponuje 64kB RAM, zálohovanou baterií, 64kB Flash-EPROM a integrovanými osmi nebo šestnácti digitálními vstupy a osmi výstupy, dvěma rychlými 32bitovými čítači a třemi vstupy pro přerušení. S použitím rozšiřujících karet lze automat rozšířit o další vstupy a výstupy digitální i analogové nebo o připojení na průmyslové sběrnice (Profibus-DP, CANopen, Interbus-S a DeviceNet). Nabízena je i jednotka s přímo integrovanými analogovými vstupy a výstupy. Automat umožňuje provozovat až 64 na sobě nezávislých programů.

CL200

Výkonnější automat CL200 má modulární stavbu (obr. 1). Základní rám je třeba opatřit napájecí jednotkou a dále procesorovou kartou, na které mohou být integrovány další prvky (přídavný sériový port, analogové vstupy a výstupy, rozhraní pro Profibus-DP a slot pro karty PCMCIA). Automat má 128kB RAM a 128kB Flash-EPROM. Základní sestavu lze rozšířit kartami digitálních vstupů a výstupů, analogových vstupů a výstupů, moduly pro rozšíření komunikačních portů, modulem pro sběrnici AS-I a modulem pro Profibus-DP. Automat CL200 lze použít také pro řízení jednoduchých manipulátorů. K tomu slouží karty pro řízení pohybu a polohy použitelné pro řízení krokových motorů pulsy i servopohonů.

CL350, -400, -500, -550

Vyšší řady automatů jsou označeny CL350, CL400, CL500 a CL550. U řady CL500 lze např. provozovat až čtyři na sobě nezávislé procesorové karty a tak řídit i ty nejsložitější procesy. Tato řada má také modulární stavbu, na rozdíl od CL200 však rámy obsahují rychlejší komunikační sběrnici s větší propustností dat. Obr. 2. U automatů vyšších řad lze použít karty jak digitálních, tak i analogových vstupů a výstupů a dále moduly AS-I sběrnice a karty pro ovládání krokových motorů a servopohonů. Velmi výhodné je použití karet pro řízení os, kterých lze použít v jednom rámu několik, a tímto způsobem řídit velký počet nezávislých os. Jedná se o modul CC pro jednu nebo tři osy. Modul RHO se používá pro řízení robotů (až 13 os) a řízení CNC (až pět os včetně vřetene).

WinSPS

Všechny uvedené automaty se programují v prostředí WinSPS (obr. 2). Toto prostředí umožňuje pohodlně programovat v několika jazycích podle normy IEC 61131-3. Podporovány jsou jazyk mnemokódů (Instruction List – IL), jazyk kontaktních schémat (Ladder Diagram – LD), jazyk funkčních bloků (Function Block Diagram – FBD), strukturovaný textový jazyk (Structured Text – ST) a jazyk sekvenčního programování (Sequential Function Chart – SFC).

Bosch Rexroth, spol. s r. o.
Hviezdoslavova 5
627 00 Brno
tel.: 548 126 111
fax: 548 126 112
e-mail: info@boschrexroth.cz
http://www.boschrexroth.cz

Inzerce zpět