Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Profinetový modul s šestnácti porty IO-Link master

Společnost Balluff jako první uvedla na trh profinetový modul s šestnácti porty IO-Link master. Nový modul má dvojnásobný počet portů, než měly předchozí varianty modulů od firmy Balluff.

 
Výhodou tohoto modulu je rychlý přenos dat po sběrnici Profinet. Každý port IO-Link přenáší cyklicky, v reálném čase, až 32 bytů provozních dat. Současně mohou být na každém portu přenášena acyklicky parametrizační nebo diagnostická data. Jestliže jsou využity všechny porty, přenáší modul celkem až 1 kB dat.
 
IO-Link je komunikační systém plnohodnotně využitelný k přenosu jak digitálních, tak analogových signálů. Jestliže jsou k modulu IO-Link master připojeny rozbočovače pro digitální signály ze snímačů a akčních členů, může být tímto modulem celkem zpracováno až 272 I/O signálů (sedmnáct I/O signálů v každém portu). V porovnání s tím dokáže konvenční sběrnicový modul zpracovat jen jeden nebo dva signály na port, tedy maximálně 32 I/O signálů. K připojení na IO-Link přitom postačuje běžný třívodičový snímačový kabel (bez stínění). Proudové zatížení pro jednotlivá zařízení IO-Link je 1,6 A. Uživatelé potom mají možnost plně využít kapacitu Profinetu k připojení všech inteligentních zařízení. Parametry každého zařízení mohou být nastaveny samostatně, nezávisle na ostatních.
 
Každý port lze nakonfigurovat i pro konvenční snímače a akční členy s běžnými vstupy a výstupy, bez rozhraní IO-Link. Potom ale může být připojeno jen 32 (plně konfigurovatelných) I/O.
 
Podobně jako všechny profinetové moduly od společnosti Balluff, má i šestnáctiportový I/O-Link master displej pro zobrazování informací a rozšířenou diagnostiku. Vestavěný ethernetový přepínač (switch) je možné využít k zapojení do profinetové sítě libovolné topologie. Integrovaný webový server zobrazuje stav modulu se všemi aktuálními informacemi o modulu i o jednotlivých zařízeních IO-Link a s pokročilou diagnostikou.
 
Pouzdro modulu je z poniklované zinkové slitiny. Krytí je IP67 a rozsah provozních teplot –5 až +70 °C. Flexibilitu využití zvyšuje jednoduchá montáž dvěma šrouby.
 
Společnost Balluff dodává moduly s porty IO-Link master také pro sběrnice EtherCAT, Profibus, DeviceNet, EtherNet/IP a CC-Link.
Obr. 1. Profinetový modul s šestnácti porty IO-Link
 

Tab. 1. Význam diagnostických LED u jednotlivých portů

LED Význam
Port IO-Link
trvale svítící zelená zařízení IO-Link je připojeno a připojení je v pořádku
pomalu blikající zelená není připojeno žádné zařízení IO-Link nebo je připojeno chybně
rychle blikající zelená probíhá konfigurace a příprava k provozu
rychle blikající červená chyba validace, špatně nakonfigurovaná délka dat
selhala konfigurace, chybná konfigurační data pro dané zařízení
trvale svítící červená zkrat připojení (mezi kontakty 3 a 4)
Standardní port
nesvítí stav I/O je 0
žlutá stav I/O je 1
dvě blikající červené zkrat napájení (mezi kontakty 1 a 3)
trvale svítící červená zkrat výstupu mezi kontakty 2 nebo 4 a 3
diagnostický vstup bez signálu „high“