Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Produktové novinky Beckhoff pro rok 2018

Společnost Beckhoff Automation každoročně uvádí na trh několik zajímavých novinek napříč celým sortimentem produktů, tj. skupinami výrobků IPC, I/O, Motion a Automation (SW). V tomto článku čtenáři naleznou to nejzajímavější z oblastí průmyslových počítačů (IPC) a vstupně-výstupních modulů (I/O). 

Rozšíření generace kompaktních PC o C6030

Na konci roku 2016 společnost Beckhoff uvedla na trh novou generaci malých a kompaktních průmyslových počítačů C6015. Obvyklé vlastnosti IPC Beckhoff, jako je dlouhodobá dostupnost, robustnost a velký výpočetní výkon, byly doplněny jedinečnou koncepcí instalace, malými rozměry, moderním designem a nadčasovým vzhledem. Z důvodu úspěchu modelu C6015 zejména v oblasti IoT a Industry 4.0 společnost Beckhoff rozšiřuje svou nabídku kompaktních PC do rozváděče o verzi C6030, která byla představena na veletrhu SPS IPC Drives 2017 v Norimberku (obr. 1).

Vzhledem k použití procesorů řady Intel Core 6. a 7. generace je počítač C6030 určen pro složité úlohy, kde je třeba velký výpočetní výkon. Verze s procesorem Intel Core i7 se čtyřmi jádry s frekvencí 3,6 GHz je vhodná pro rozsáhlé řízení soustav pohonů s mnoha osami, náročné aplikace HMI, řízení s extrémně krátkými dobami cyklu nebo zpracování dat velkého objemu. Takové IPC s velkým výpočetním výkonem a malými rozměry je v současné době bezkonkurenční.

Nová základní deska i kryt ze slitiny zinku a hliníku byly vyvinuty v souladu s vysokými standardy, kterými se výrobky Beckhoff vyznačují. IPC C6030 vykazuje dlouhodobou spolehlivost i v průmyslových podmínkách a má zajímavý a moderní vzhled. Tato IPC se vyrábějí v Německu.

Díky použití mimořádně odolného ventilátoru s možností regulovat rychlost lze C6030 provozovat při teplotě okolí do +50 °C (v závislosti na použitém typu procesoru). Rozměry PC jsou pouze 132 × 132 × 67 mm, což je jen dvakrát více, než jaké jsou rozměry nejmenšího IPC C6930. V nabídce Beckhoff jde o cenově nejvýhodnější PC s procesory Intel Core, které bylo doposud k dispozici na trhu.

V základní konfiguraci je PC vybaveno diskem 30 GB M.2-SSD, 3D Flash. Lze doplnit druhý SSD v uspořádání RAID. Na výběr jsou operační systémy Windows 7 nebo Windows 10. Díky výběru z osmi různých typů procesorů je možné C6030 dokonale přizpůsobit individuálním požadavkům aplikací, které jsou na něm provozovány.

Nová řada panelových PC a operátorských panelů s 10,1“ dotykovým displejem

Širokou nabídku panelových PC a operátorský panelů doplnila cenově výhodná provedení s dotykovým displejem o velikost 10,1" s rozlišením 1 024 × 600 WSVGA. Všechna provedení jsou určena pro instalaci do dveří rozváděče (IP 65/IP 20), pro pracovní teploty v rozsahu 0 až +55 °C. Napájecí napětí je běžně 24 V DC.

Panelové PC CP6600 s 3,5" základní deskou, procesorem ARM Cortex-A8 1G Hz a operačním systémem Windows Embedded Compact 7 má v základním provedení paměť 1 GB DDR3 RAM a jeden slot pro kartu microSD (standardně s 512 MB, lze rozšířit až na 8 GB). Volitelně je možné doplnit kapacitní jednosekundovou záložní baterii UPS nebo paměť fail-safe 128 kB NOVRAM pro zálohu provozních dat při poruše.

Výkonnější verze PC CP6700 s 3,5" základní deskou s jedno- až čtyřjádrovými procesory Intel Atom E3815 (1,46 až 1,91 GHz) mají paměť 2 GB DDR3L RAM rozšiřitelnou až na 8 GB. K dispozici je jeden slot pro kartu CFast, standardně 4GB, lze rozšířit až na 65 GB. Operační systém je možné zvolit podle požadavku zákazníka z následujících: Windows Embedded Compact 7, Windows Embedded Standard 7 a Windows 10 IoT Enterprise.

Nabídku doplňuje operátorský panel CP6900 s rozhraním DVI/USB extended (obr. 2). V nabídce je i připojovací sada pro instalaci kabelů o délce až 50 m. 

Embedded PC řady CX2000 s multijádrovými procesory

Beckhoff rozšiřuje nabídku Embedded PC řady CX2000 o verze s multijádrovými procesory řady Intel Xeon. Tato PC jsou určena pro úlohy náročné na výpočetní výkon, jako jsou např. testovací stanice s kamerovými systémy nebo úlohy řízení polohy a pohybu se synchronizací pohonů v reálném čase.

Dostupná jsou tato provedení:

  • CX2042 s Intel Xeon 2,2 GHz (čtyřjádrový),
  • CX2062 s Intel Xeon 2,0 GHz (osmijádrový),
  • CX2072 s Intel Xeon 2,1 GHz (dvanáctijádrový; obr. 3).

V základní konfiguraci je k dispozici 8GB RAM rozšiřitelná na 32 GB. Ventilátory mají kuličková ložiska. CPU mají interní 128kB paměť NOVRAM, která je určena pro perzistentní uložení dat v případě, že není použit zdroj s UPS. Operační systém Windows 10 IoT Enterprise LTSB (64 bit) a provozní data jsou na kartě CFast s volitelnou kapacitou. PC lze rozšířit o systémové moduly umístitelné na levé i pravé straně. Interně jsou tyto moduly propojeny sběrnicí PCI Express. Až dva paměťové moduly (CFast a SSD) mohou být umístěny mezi napájecí zdroj a modul CPU (celkem tři úložiště).

Výkon multijádrových procesorů lze maximálně využít se softwarem TwinCAT 3. 

Kompaktní a jiskrové bezpečné svorkové moduly EtherCAT ELX

Beckhoff rozšiřuje nabídku svorkových modulů EtherCAT o kompaktní I/O moduly ELX, které jsou určeny pro přímé připojení snímačů a akčních členů umístěných v prostředí s nebezpečím výbuchu (zóna 0/20 podle ATEX). Moduly ELX lze instalovat přímo do sestavy obvyklých svorkových modulů EtherCAT v rozváděči.

Díky tomu, že I/O moduly ELX není třeba umisťovat do oddělených prostor, spoří se místo uvnitř rozváděčů a rozvodnic a tím se snižují celkové náklady na instalaci.

Kompaktní provedení těchto svorkových modulů umožňuje připojit až čtyři jiskrově bezpečné vstupy do modulu o šířce 12 mm (obr. 4) a až osm jiskrově bezpečných výstupů do modulu o šířce 24 mm.

Certifikací ATEX a IECEx splňují terminály ELX požadavky na ochranu proti výbuchu a mohou být použity bez další certifikace téměř na všech trzích po celém světě. V kombinaci s ostatními I/O moduly Beck­hoff je k dispozici univerzální řešení pro zpracování signálů.

Sběrnice EtherCAT dovoluje využít vynikající diagnostické funkce a minimalizovat prostoje systému. 

Elegantní ovládací panely CPX do výbušného prostředí

Ovládací panely a panelové počítače CPX s multidotykovým displejem jsou k dispozici v robustních verzích, které splňují požadavky na použití v oblastech s nebezpečím výbuchu v zónách 2/22 (obr. 5).

Promyšlená konstrukce panelů CPX zaručuje velkou spolehlivost a dlouhodobou funkčnost i při použití v extrémním prostředí. Kapacitní dotykové displeje umožňují pohodlnou obsluhu. Designové skříně panelů jsou hliníkové a dovolují použít panely ve výbušném prostředí.

K dispozici jsou velikosti 15" ,19" a 21". Provedení vychází z nabídky běžných ovládacích panelů a panelových PC. Pro instalaci do dveří rozváděčů a ovládacích skříní jsou určena panelová PC CPX27xx a ovládací panely CPX29xx. Pro montáž přímo do provozu  jsou vhodná panelová PC CPX37xx a ovládací panely CPX39xx. 

Přehled dalších zajímavých novinek ze sortimentu modulů I/O EK1000 EtherCAT TSN Coupler

EK1000 EtherCAT TSN Coupler umožňuje komunikaci připojených modulů EtherCAT I/O prostřednictvím ethernetové sítě s využitím TSN (Time-Sensitive Networking). Vše při zachování vlastností protokolu EtherCAT, jako je distribuovaný čas, XFC a komunikace v reálné čase. 

Modul analogových vstupů EL3182

Dvoukanálový modul analogových vstupů s komunikačním protokolem HART umožňuje digitální přenos dat po analogové proudové smyčce 4 až 20 mA. 

Moduly EtherCAT TwinSAFE SC

Sortiment modulů TwinSAFE SC je doplněn novými analogovými vstupními terminály EL3124-0090 (4 AI, 4 až 20 mA), EL3174-0090 (4 AI, –10 až +10 V), EL3214--0090 (4 AI, Pt100) a terminály pro připojení rotačních snímačů polohy: EL5001-0090 (s výstupem SSI), EL5021-0090 (s výstupem SinCos) a, EL5101-0090 (s pravoúhlými impulzy). Nový je také komunikační modul EL6224-0090 (IO-Link I/O). 

Nová generace modulů pro měření parametrů elektrické sítě

EL3443 je modul pro měření parametrů třífázové napájecí sítě do 480 V AC (proud, napětí, výkon, příkon, účiník, frekvence, vyšší harmonické atd.).

Moduly EL922x s nadproudovou ochranou

Moduly řady EL922x s rozhraním EtherCAT jsou určeny k zajištění nadproudové ochrany všech připojených I/O kanálů. V nabídce je jedno- i dvoukanálové provedení s pevně nastavenou hodnotou proudu nebo s přepínatelným rozsahem jmenovitého proudu 1 až 10 A. Požadovanou hodnotu proudu je možné nastavit softwarově z TwinCAT 3 nebo tlačítkem na svorce. 

Kam pro další informace

Další podrobné informace ke všem produktům jsou uvedeny na webových stránkách www.beckhoff.cz

(Beckhoff Automation)

Obr. 1. Kompaktní počítač C6030 byl představen v listopadu 2017 na veletrhu SPS IPC Drives v Norimberku

Obr. 2. Operátorský panel CP6900 10" dotykovým displejem a s rozhraním DVI/USB extended

Obr. 3. Vestavný počítač CX2072 s dvanáctijádrovým procesorem Intel Xeon 2,1 GHz

Obr. 4. I/O modul ELX pro čtyři jiskrově bezpečné vstupy

Obr. 5. Ovládací panely CPX do prostředí s nebezpečím výbuchu