Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Productronica 2011 – výrazný nárůst počtu návštěvníků i z České republiky

Productronica, mezinárodní veletrh pro výrobu elektroniky, se konala v Mnichově 15. až 18. listopadu 2011. Celkem 38 500 návštěvníků z osmdesáti zemí představuje ve srovnání s minulým veletrhem před dvěma roky nárůst o 34 %; podíl návštěvníků ze zahraničí vzrostl z 39 na 48 %.
 
Veletrh prokázal svou vedoucí úlohu v oboru. „Naše spolupráce s komerčními a průmyslovými partnery přinesla plody: zvýrazněná témata, speciální přehlídka Výroba baterií a výkonové elektroniky a PCB Community Area pro výrobce desek plošných spojů upoutaly nové skupiny vystavovatelů i návštěvníků,“ konstatoval Norbert Bargmann, zástupce generálního ředitele pořádající společnosti Messe München.
 
Nejvíce zahraničních návštěvníků přijelo z Itálie, dále následují Rakousko, Česká republika a Švýcarsko. Výrazně vzrostl počet návštěvníků z Izraele, Polska, Maďarska a Ruska. Podle průzkumu uskutečněného společností TNS Infratest bylo s veletrhem spokojeno 96 % návštěvníků (stupně excellent a good) a tři čtvrtiny již nyní slibují, že v roce 2013 na další ročník veletrhu přijedou znovu.
 
Thomas Metz, provozní ředitel společnosti Yamaha Motor IM Europe, o účasti na veletrhu řekl: „Naše společnost se rozhodla poprvé se zúčastnit veletrhu v Evropě. Byli jsme pozitivně překvapeni počtem odborných návštěvníků ze zahraničí. Podle nás je tento veletrh nejvýznamnější v našem oboru v Evropě a pro nás byl tou nejlepší příležitostí představit značku Yamaha Motor v Evropě. Zcela určitě se zúčastníme i v roce 2013.“
 
Productronica Forum a Innovation Forum byla dvě přednášková a diskusní fóra, která se konala v průběhu celého veletrhu. Společně se sdružením VDMA vybrali organizátoři jako zdůrazněná témata organickou a tištěnou elektroniku a výrobu zařízení pro akumulaci elektrické energie. Další fórum, tentokrát pořádané ve spolupráci s ZVEI, bylo určeno výrobcům desek plošných spojů.
 
Součástí doprovodného programu byl také kulatý stůl ředitelů, kde se diskutovalo o současném stavu v oboru výroby elektroniky v Německu a o výhledech do budoucna.
 
Společnost TNS Infratest prováděla dotazníkový výzkum i mezi vystavovateli. Ti nejlépe hodnotili rostoucí počet návštěvníků ze zahraničí a odbornou úroveň návštěvníků.
 
Nakonec ještě pár čísel k počtu vystavovatelů: letos jich bylo 1 234 z 39 zemí a čistá výstavní plocha byla 41 016 m2. Nárůst ve srovnání s krizovým rokem 2009 se projevil ve všech kategoriích, nejvíce ale ve výstavní ploše obsazené zahraničními vystavovateli. Podílely se na tom i společné stánky některých zemí, např. Rakouska, Francie, Maďarska, Japonska a Rumunska.
 
Productronica je bienální projekt: další ročník veletrhu se bude konat v Mnichově 12. až 15. listopadu 2013.
(Bk)
 
Obr. 1. Součástí veletrhu byla i specializovaná přehlídka věnovaná výrobě akumulátorových baterií