Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Productronica 2009 ukáže inovace ve výrobě elektroniky

Výroba elektroniky je tématem veletrhu Productronica, který se uskuteční od 10. do 13. listopadu 2009 na výstavišti Neue Messe München. Navzdory hospodářské krizi je veletrh velmi dobře obsazen. Výrobci elektroniky čelí poklesu obratu o 60 %, a to se odráží i v investicích firem. Pořadatelem tohoto veletrhu s dvouletou periodicitou je společnost Messe München International. Její jednatel Klaus Dittrich vysvětluje: „Velmi dobře jsme se na veletrh připravili a právě prostřednictvím veletrhu Productronica přicházíme s mnoha inovacemi, které mohou být pro vystavovatele a návštěvníky velmi užitečné. Přední veletrhy jsou většinou stabilnější než trh, neboť právě na nich se i v době krize prezentují zástupci příslušných oborů. Kdo má s oborem co do činění, ten nesmí chybět. Samozřejmě že vystavovatelé požadují v této době menší plochu, a tak pokles výstavní plochy činí asi 30 %.“
 

Středem zájmu jsou inovace

 
Motto Innovation all along the line staví inovace do středu zájmu letošního veletrhu Productronica. Zcela přepracováno bylo logo i celkový vzhled veletrhu Productronica. Letos na něm budou zvýrazněny produkty a procesy, které mají budoucnost a najdou uplatnění na trhu, především z těchto oblastí:
  • fotovoltaika,
  • výroba mikro- a nanoelektroniky,
  • organická elektronika (tj. výroba ohebných elektronických obvodů na bázi polymerů),
  • výroba hybridních komponent,
  • služby pro výrobce elektroniky (Electronic Manufacturing Services – EMS).
Mladí podnikatelé si mohou objednat balíčky, tzv. Innovation Field Packages, a zúčastnit se tak veletrhu za mnohem příznivější cenu. I speciální předváděcí akce a fóra budou, co se týče inovací, mnohem bohatší a nabídnou i větší prostor pro diskuse a získání nových informací.
 
V rámci veletrhu Productronica bude uspořádána speciální výstava SOPRO (Self-organizing Production). Již dnes jsou využívány miniaturní elektronické buňky, tzv. e-grains, které dokážou zaznamenat nejrůznější parametry a aktivně navzájem komunikovat. Když se tyto buňky instalují na vyráběné díly a stroje, umožní jejich funkce dospět k produkci, která se sama organizuje, self-organizing production. Na výstavě se návštěvníci přesvědčí o tom, čeho již bylo v této oblasti dosaženo a jak budou továrny zítřka profitovat z dnešního vývoje.
 

Munich Electronics Summit a přednášková fóra

 
Novinkou letošního veletrhu Productronica je mnichovský summit elektroniky – Munich Electronics Summit, který má představit know-how a nové podněty v oblasti výroby elektroniky. Summit začíná hned první den veletrhu a svými tématy propojuje veletrhy Elektronica a Productronica. Patronem je Dr. Jürgen W. Gromer, dřívější prezident firmy Tyco Electronics. Tato akce se skládá ze dvou částí. První z nich je veřejnosti přístupný kulatý stůl – CEO Round Table. Nabídne diskuse světově uznávaných vrcholových manažerů firem. Druhou částí bude exkluzivní večer pod názvem Networking, na který budou mít přístup prezidenti, výkonní ředitelé a vrcholoví manažeři velkých společností. Chybět nebudou ani ekonomičtí poradci.
 
Na veletrhu se budou konat i přednášková fóra přímo na výstavišti. První z nich uspořádá německý Ústřední svaz elektrotechnického a elektronického průmyslu ZVEI v hale A1 pod názvem productronica forum. Bude zaměřeno na technologie výroby elektroniky pro různá odvětví a také na EMS. Představitelé vystavujících firem zde představí i klíčové
trendy v oboru.
 
V hale B3 uspořádá svaz německých strojních inženýrů VDMA fórum inovací (Innovation Forum), které bude zaměřeno na již zmíněná zvýrazněná témata veletrhu. Na fóru zazní i informace o nejnovějších technologiích výroby, jejich použití a technickém řešení.
 

Česká účast a servis pro české a slovenské návštěvníky

 
Veletrhu se zúčastní také čtyři české firmy na rekordní výstavní ploše 120 m2www.expocs.cz.. Oficiálním zástupcem veletržní správy Messe München International v České republice je společnost Expo-Consult+Service. Ta poskytne kompletní servis návštěvníkům veletrhu – od prodeje vstupenek za koruny se slevou, přes zájezdy až po individuální ubytování. Další informace na
(Expo-Consult+Service, spol. s r. o.)
 
 
Obr. 1. Nové mnichovské výstaviště bude letos v listopadu dějištěm veletrhu Productronica
Obr. 2. Na veletrhu budou představeny inovace ve výrobě elektroniky