Aktuální vydání

celé číslo

08

2019

MSV 2019 v Brně

celé číslo

Procházka veletrhem Amper 2015

Stejně jako loni, i letos se stánky více než 560 vystavovatelů veletrhu Amper vejdou do tří hal brněnského výstaviště: F, P a V. Veletrh Amper 2015 seznámí ve dnech 24. až 27. března návštěvníky s vývojem v oblastech elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení. Jednotlivé výstavní obory a jejich vystavovatele je možné snadno najít na interaktivní mapě výstaviště na www.amper.cz/informace/mapa-vystaviste.html. Kliknutím na výstavní prostor se otevře katalog s příslušnými vystavujícími společnostmi.

 

Automatizace v hale V

Do haly V se střechou ve tvaru vlnovky zamíří zájemci o obory automatizace, řízení a regulace (obr. 1a). Najdou v ní také vystavovatele měřicí a zkušební techniky, zabezpečovacích přístrojů a komunikační techniky. V této hale lze rovněž navštívit stánek časopisu Automa – V 4.05 (viz vložený rámeček).
 
Novinkou je Fórum automatizace, přednáškový prostor V 4.16 vyhrazený přímo na výstavní ploše, příhodně v blízkosti kavárničky. Po celou dobu veletrhu v něm bude probíhat program odborných přednášek o nových koncepcích, výrobcích a řešeních v oblasti průmyslové automatizace. Návštěvníci si v programu snadno najdou své téma, aniž by museli výstavní prostor opouštět. Fórum organizuje časopis Automa ve spolupráci s pořadatelem veletrhu, společností Terinvest. V době od 12 do 13 hodin bude fórum patřit technickým školám a zájmovým kroužkům pro mládež. Studenti a pedagogové zde představí své laboratoře, výukové pomůcky i dílka svých studentů. Program Fóra automatizace je k dispozici na http://automa.cz/forum-automatizace.html.
 

Elektrotechnika, energetika a pohony v hale P

Hala P je svou plochou až 12 500 m2 na brněnském výstavišti daleko největší (obr. 1 b). Návštěvníci v ní naleznou vystavovatele z oblastí elektrotechniky a energetiky (výroba, přenos a distribuce elektrické energie, elektroinstalační technika a inteligentní elektroinstalce). Zde budou vystavovány také vodiče, kabely a osvětlovací technika. Dobře zastoupenými obory haly P jsou pohony, výkonová elektronika a napájecí soustavy.
 

Za elektronickými součástkami a elektromobily do haly F

Do „pruhované“ haly F (obr. 1c) zamíří zájemci o elektronické součástky a také ti, kdo si budou chtít prohlédnout výrobní stroje pro elektrotechnický průmysl. V části označené jako Optonika budou k vidění optické a fotonické součástky a zařízení.
 
V hale F a na přilehlé venkovní ploše se již počtvrté uskuteční Amper Motion – přehlídka elektromobilů a soudobých infrastrukturních zařízení pro elektromobily. Mezi představenými vozy bude luxusní vůz BMW i8 s hybridním pohonem nebo populární model S elektromobilu značky Tesla. Zástupci VUT v Brně představí nový letoun Ray poháněný elektromotorem, který nevyprodukuje ani mililitr oxidu uhličitého. Návštěvníci se mohou těšit také na exponáty z dílen odborných elektrotechnických škol, předělávky klasických vozů na elektrický pohon z dílen nadšenců elektromobility, prezentaci rychlodobíjecích stanic a mnoho dalšího.
 

Zlatý Amper 2015

Do soutěže o Zlatý Amper 2015 přihlašují vystavovatelé exponáty, které jsou svými parametry srovnatelné se světovou úrovní. Dalšími kritérii hodnocení přihlášených exponátů jsou technická úroveň, originalita řešení, bezpečnost a uživatelský komfort exponátu nebo také možnosti zajištění servisu a náhradních dílů, ekologické parametry a celková úroveň prezentace exponátu. Přihlášené výrobky projdou pečlivým hodnocením odborné komise složené z odborníků českých technických univerzit. Jedním z členů poroty je také šéfredaktor časopisu Automa Petr Bartošík.
(ev)
 

Stánek časopisu Automa – V 4.05

Ve stánku časopisu Automa si návštěvníci budou moci prohlédnout a odnést tištěná vydání tohoto i předchozího ročníku, která jim chybí nebo o ně mají zájem. Přímo ve stánku bude možné zajistit si předplatné časopisu s veletržní slevou. Čtenáři se zde mohou setkat se členy redakce nebo jim zanechat vzkaz. Do stánku jsou zváni také autoři nebo odborníci, kteří chtějí přispět náměty, články nebo navrhnout témata, která by měla být v časopise rozvíjena. Veškeré potřebné informace zde najdou i zájemci o publikování a inzerování v časopise Automa.
 

Obr. 1. Tři výstavní haly zaplní veletrh Amper 2015: a) halu V, b) halu P, c) halu F (zdroj: Veletrhy Brno)