Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Přípravy na říjnový kongres Obalko 9 v plném proudu

Po dlouhé odmlce se odborníci na obaly a balicí techniku těší na kongresy, semináře a diskuse s živými lidmi. Jednou z vrcholných akcí podzimní konferenční sezony bude devátý ročník česko-slovenského obalového kongresu Obalko. Událost, která se řadí mezi největší ve střední Evropě, se koná 14. až 15. října 2021 v prostorách hotelu Aquapalace Prague v Čestlicích. V těchto dnech jsou na webu www.obalko.cz a sociálních sítích odhalována jména prvních řečníků a běží také registrace účastníků. Časopis Automa je tradičním mediálním partnerem kongresu.

 

V posledních několika letech se v oblasti balení nejvíce diskutuje o udržitelnosti. Z dobrého důvodu, protože je třeba vyvinout a zavést udržitelné obaly. Někdo by však mohl říci, že byly zapomenuty další funkce balení, např. schopnost prodat produkt nebo jej řádně chránit. Z toho důvodu hlavní motto kongresu zní Tři dimenze obalu. Diskutovat se bude o rozmanitých funkcích obalů a o možnostech, jak vyvážit různé vlastnosti tak, aby daný výrobek dostal optimální obal.

 

Dopoledne ve třech dimenzích

Konferenční program představuje základní kámen kongresu Obalko. Navzdory složité situaci na trhu, která panovala v posledním roce a půl, nabídne tento ročník bohatý program plný informací a nápadů z obalového trhu. Na úvod kongresu bude účastníky inspirovat mistr etikety Ladislav Špaček s prezentací Tajná dimenze obalu. Dlouho očekávaná prezentace (původně měla zaznít na loňském kongresu) se zaměří na „osobní obal“ člověka a na to, jak ho dokáže upravit, aby na klienty co nejlépe působil. Zkrátka etiketa, ale ne ta, která se obvykle lepí na výrobky.

Druhý inspirativní řečník pochází z obalového průmyslu, a je dokonce jedním z největších odborníků na obaly v Evropě: Thomas Reiner, dlouholetý prezident Německého obalového institutu a současný ředitel poradenské firmy Berndt + Partner Group. Ten se ve své přednášce Hledání obalové rovnováhy při jízdě na vlně udržitelnosti podívá na různé funkce obalu a na to, že ve snaze uzavírat recyklační smyčku a zmenšovat uhlíkovou stopu nelze ztratit ze zřetele další funkce obalů.

Zlatým hřebem dopoledního konferen­čního programu bude jako každý rok panelová diskuse, kde zazní názory profesionálů na to, jak jejich společnosti interně vyvažují různé požadavky na balení a jak různá oddělení výrobních firem spolupracují při správném balancování mezi udržitelností, marketingem a konstrukcí. Účastníci také poznají vztahy mezi dodavateli obalů, výrobci a distributory baleného zboží a maloobchodníky.

 

Obaly ze všech stran

Odpolední program kongresu je rozdělen do tří sekcí – marketingové, technologické a transportní – a znovu přináší i sekci zaměřenou na udržitelnost. Marketingová část je věnována tématům jako zvyšování prodejů pomocí obalů nebo jejich redesign, a to vše s využitím konkrétních příkladů. Technologická a transportní sekce se zaměří na témata, jako jsou robotizace a automatizace balení nebo přepravní balení, a přiblíží, jak vylepšit identifikaci a značení obalů. Sekce udržitelnost cílí na ochranu životního prostředí, kdy je důležité strategicky hospodařit se zdroji a zajistit, aby se obaly staly součástí oběhového hospodářství.

 

Doprovodný program plný networkingu a inspirace

Na účastníky čeká i doprovodný program. Během oběda se konají desetiminutová „speed-datingová“ setkání BizPack. Jde o způsob setkání zákazníků a dodavatelů na neutrální půdě, kde obě strany rychle zjistí, zda má smysl rozvinout jednání do konkrétnější podoby. Po ukončení kongresového programu bude Obalový galavečer, na kterém budou vyhlášeni noví držitelé ocenění Obal roku pro nejlepší obaly uvedené v posledním roce v České republice a na Slovensku.

Obalový Business Mixer je setkání v příjemné neformální atmosféře večera s hrami, soutěžemi, zábavou a rautovým občerstvením.

Jestliže to epidemiologická situace dovolí, znovu se uskuteční exkurze v rámci programu Balení v akci, jehož cílem je navštívit výrobní závody vybraných partnerů kongresu s odborným výkladem.

 

Pro výrobce a distributory baleného zboží je vstup zdarma

Kongres se setkává s velkým zájmem partnerů, kterých jsou už desítky, i účastníků, kteří se registrují na www.obalko.cz/registrace. Jako každoročně je vstup na celý kongres zdarma pro výrobce a distributory baleného zboží.

(ATOZ Logistics)