Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Přehledné, snadné a přesné měření snímači ifm electronic

Jedním z úkolů automatizace v potravinářském a farmaceutickém průmyslu je to, aby všechny výrobní šarže byly zpracovány při dodržení stanovených technologických podmínek. K tomu je třeba měřit a monitorovat všechny důležité technologické uzly výroby.

 
Společnost ifm electronic trvale věnuje velkou pozornost vývoji a inovacím svých produktů, které mají aktuální požadovaná schválení a certifikáty v souladu s příslušnými normami a směrnicemi, odolávají čistícím procesům CIP a SIP a jejichž příslušenstvím je velké množství různých mechanických adaptérů, které usnadňují jejich zabudování do technologických zařízení a splňují přísné požadavky na hygienu. V nabídce společnosti jsou vysoce kvalitní snímače polohy hladiny, průtoku, teploty a tlaku a diagnostické systémy s velkou teplotní odolností a třídou krytí IP68 nebo IP69K.
 

Sledování úrovně hladiny v tancích a nádržích

Ke kontinuálnímu měření výšky hladiny v potravinářství a farmacii jsou často používány snímače hydrostatického tlaku v plně korozivzdorném pouzdře. V sortimentu jsou mj. hygienické snímače tlaku řady PI22 s membránovým těsněním pro vysoké teploty (rozsah pracovních teplot je –25 až +200 °C). Všechny části, které jsou v kontaktu s médiem, jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli VA4 (316L, 1.4435).
 
Tyto snímače (obr. 1) mají jasně viditelný displej s LED, tří- nebo čtyřvodičové zapojení, ale taktéž zapojení v proudové smyčce (dvouvodičové). Parametry jsou nastavovány tlačítky přímo na snímačích nebo prostřednictvím rozhraní IO-Link: pomocí jednotky USB IO-Link master, PLC s rozhraním IO-Link nebo „paměťové zástrčky“.
 
Součástí dodávky snímačů PI22 je kalibrační list s jedenáctibodovou kalibrací z výrobního závodu.
 
Pro monitorování limitní úrovně hladiny jsou v sortimentu elektronické limitní spínače řady LMT (obr. 2), které s využitím principu impedanční spektroskopie při identifikaci média potlačují vliv usazenin, stříkajícího média, pěny, a dokonce i nálepů ulpívajícího viskózní média, a tím zajišťují spolehlivou detekci hladiny v širokém spektru úloh. Spínače jsou již přednastaveny z výroby pro určité skupiny médií, a nevyžadují tedy kalibraci. Ve speciálních případech lze pomocí rozhraní IO-Link nastavit např. citlivost na konkrétní médium nebo zpoždění spínání.
 
Spínače mají dva na sobě nezávislé výstupy, takže je možné rozlišovat i mezi dvěma různými médii.
 
Použité materiály, korozivzdorná ocel V4A na pouzdro a plast PEEK na měřicí špičku, splňují požadavky na hygienu.
 
Flexibilní použití umožňují různé délky sond, široká nabídka mechanických připojení a montáž nezávislá na poloze natočení.
 

Měření průtoku a spotřeby média

Magneticko-indukční průtokoměry řady SM (obr. 3) spolehlivě měří průtok a proteklé množství vodivých médií. Lze nastavit výstupní funkci i pro hlídání teploty média. V sortimentu jsou dvě základní provedení – průtokoměry se čtyřmístným displejem s LED a s možností nastavit výstupní funkce a snímače bez displeje, s analogovým výstupem 4 až 20 mA.
 
Snímače řady SM se vyznačují vynikající přesností a dobou odezvy do 0,15 s. Mají certifikát KTW/W270 pro pitnou vodu.
 
Konstrukce přístroje umožňuje jeho přímé zabudování do potrubních systémů.
 

Hlídání a měření teploty v provozních zařízeních

Pro potravinářské a farmaceutické procesy je přesné měření teploty nezbytné. Již běžně používaný modulární systém od ifm electronic, senzor teploty TM v hygienickém provedení plus převodník TP, byl doplněn novým produktem: kompaktním snímačem teploty TD v hygienickém a robustním provedení s čtyřmístným displejem s LED (obr. 4). K dispozici jsou snímače se stonky délky 30 až 150 mm z korozivzdorné oceli V4A (316L). Doba odezvy T05 je 1 s, T09 je 3 s. Snímače jsou dodávány s již přednastaveným měřicím rozsahem, ale v případě potřeby jej lze upravit prostřednictvím rozhraní IO-Link.
 

Měření dopravního tlaku v potrubí

K měření tlaku v potrubních rozvodech lze použít elektronické manometry řady PG27 nebo PG28 (obr. 5). Snímače odolávají běžným procesům čištění a sanitace CIP a SIP a jejich měřicí rozsah je od –1 až 10 kPa do –0,1 až 2,5 MPa. Snímače mají otočný analogový displej, což je výhodou při složitějších instalacích. Elektronika snímače umožňuje např. zobrazit trendy změn červenými signalizačními LED. Snímač lze použít i pro pastovitá média.
Obr. 1. Snímač hydrostatického tlaku v hygienickém provedení PI22
Obr. 2. Limitní hladinový spínač LMT
Obr. 3. Magneticko-indukční průtokoměr SM
Obr. 4. Snímač teploty TD obsahuje v kompaktním pouzdru senzor Pt1000 i převodník
Obr. 5. Elektronický snímač tlaku PG měří tlak v potrubí za dávkovacím čerpadlem