Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Na trhu se objevila společnost Innomotics. Vznikla oddělením z firmy Siemens AG. K rozhodnutí došlo na úrovni koncernu, mimo Česko. Jak se tato změna dotkla české firmy Siemens? A co znamená pro zákazníky? Na to jsem se ptal Vladimíra Štěpána, ředitele firmy Innomotics v České republice.
Kdy došlo k oddělení firmy Innomotics a jaký je v současné době vztah firem Siemens a Innomotics?
Společnost Innomotics GmbH působí jako právně samostatná společnost s provozním sídlem v Norimberku od 1. července 2023. Vyčlenění společností v jednotlivých zemích probíhalo postupně. V České republice byla společnost z firmy Siemens vyčleněna k 1. říjnu 2023. K tomuto datu jsme zahájili aktivity jako Innomotics, s. r. o., se sídlem v Brně. A co se týče vlastnictví, Innomotics GmbH je stále 100% vlastněná dceřiná společnost koncernu Siemens AG.
Můžete uvést, proč došlo k vyčlenění? Je důvodem další prodej společnosti?
Společnost Innomotics má ve svém sortimentu výrobu i vývoj nízko- a vysokonapěťových motorů, generátorů, převodových motorů, měničů pro střední napětí a motorových hřídelí. Kombinací takového byznysu je pochopitelně možné na trhu vytvořit samostatného globálního hráče s tržbami kolem tří miliard eur, zastoupením v devětačtyřiceti zemích téměř po celém světě a uceleným produktovým sortimentem, kde nechybí ani energeticky účinné motory. Navíc kromě vývoje a výroby umíme nabídnout i digitální řešení na míru, a jsou-li naše výrobní závody něčím pověstné, pak nejen dlouholetou tradicí výroby, ale i svou aktivitou v oblasti digitalizace a automatizace. Díky tomu všemu jsme v kombinaci se samostatným postavením na trhu vysoce konkurenceschopní.
Kterých součástí společnosti Siemens v Česku se oddělení firmy Innomotics dotklo a jaký máte nyní sortiment?
U nás se vyčlenění dotklo výrobních závodů na nízkonapěťové i převodové motory v Mohelnici, výrobního závodu na nízkonapěťové motory ve Frenštátě pod Radhoštěm a výrobního závodu na vysokonapěťové motory a generátory v Drásově. Díky tomu má český Innomotics široký sortiment od nízkonapěťových až po vysokonapěťové motory, motory s osovou výškou 63 až 900 mm, v jeho výrobním spektru jsou však i převodové motory a generátory. A kromě výroby nabízí i vlastní vývoj a inovativní řešení na míru. Proto máme zastoupení i v dalších českých městech – kromě Brna, kde máme sídlo a obchodní tým, je další silný obchodní tým v Praze, ale i v Ostravě, kde je také naše vývojové centrum.
Jak velká je v současné době firma Innomotics globálně a v Česku?
Globálně má společnost Innomotics zastoupení v devětačtyřiceti zemích světa, má šestnáct výrobních závodů a okolo patnácti tisíc zaměstnanců. Česká republika je se svými čtyřmi výrobními závody, zastoupením v dalších třech městech a s téměř čtyřmi tisíci zaměstnanci jedna z nejsilněji zastoupených zemí společnosti.
Jak bude zajištěn prodej a technická podpora produktů Innomotics? Jak bude zajištěna kontinuita pro bývalé zákazníky firmy Siemens?
Jak už jsem uvedl, máme silná obchodní zastoupení a také expertní servisní středisko. Takže si troufám říci, že nejenže zákazník nepozná rozdíl, ale jsme přesvědčeni, že díky užšímu zaměření společnosti se mu dostane daleko rychlejší a kvalitnější péče, protože se mu budou věnovat experti ve svém oboru, lidé, kteří mu rozumí opravdu v detailech.
Co chystá Innomotics pro letošní rok?
Innomotics, jak už je součástí názvu, se trvale zaměřuje na pokračování tradice výzkumu a vývoje, na tradici inovací v konstrukci a výrobě motorů. Proto se i zde soustředíme v této době na vývoj vysoce účinných motorů v třídách účinnosti IE4 a IE5 a tato oblast je pro nás nyní prioritní, ať už ve vývoji, či při zajištění výroby.
Jde o budoucí nabídku našich produktů, které našim zákazníkům pomohou snížit energetickou náročnost provozu, ale například i integrovat do jejich zařízení motory menších rozměrů, které budou zajišťovat stejný výkon jako rozměrově větší motory.
Samozřejmě také v našich závodech pokračujeme v investicích do automatizace a digitalizace výroby a procesů, velkou důležitost u nás vidíme i v udržitelnosti výroby, zaměřujeme se na projekty, které by nám zajistily větší soběstačnost v energiích, snížení uhlíkové stopy při výrobě a podobně. Letos navíc pokračujeme v rebrandingových aktivitách, protože i když Innomotics je pokračovatelem motorů Siemens, vybudovali jsme novou značku, pod kterou se do budoucna budou motory na trh dodávat. Značku, která bude známá nejen pro své kvalitní výrobky, ale i pro image, které s sebou nese. Proto budeme i nadále pokračovat v aktivitách v oblasti ochrany životního prostředí, vzdělávání a také v pomoci svému okolí – v Česku například prostřednictvím našeho fondu Innomotics pomáhá.
Pane řediteli, děkuji Vám za rozhovor.
(Rozhovor vedl Petr Bartošík.)
Obr. 1. Vladimír Štěpán, CEO Innomotics ČR a ředitel mohelnického závodu
Obr. 2. Pohled do výroby motorů v Mohelnici