Představení novinek AutoCont Control Systems na MSV 2006
Společnost Autocont Control Systems (A. C. S.) je již patnáct let jedním z nejvýznamnějších dodavatelů prvků průmyslové automatizace v České republice. Mezi její hlavní aktivity patří zastoupení společnosti Mitsubishi Electric. V poslední době se stále výrazněji prosazují i další skupiny A. C. S., zabývající se vizualizací procesů (zastoupení firmy Citect) nebo dodávkami rozváděčů a datových center. Expozici firmy na MSV 2006 mohou zájemci již tradičně navštívit v pavilonu Z-I, číslo stánku 130.
Průmyslová automatizace
V oblasti kompaktních programovatelných automatů představí A. C. S. oblíbený systém FX, který se nepřetržitě vyrábí již 25 let a v době svého uvedení na trh představoval první kompaktní programovatelný automat (PLC) na světě. Loni byla na trh uvedena třetí generace těchto systémů s označením FX3U (obr. 1). Kromě interní systémové sběrnice pro běžné funkční, rozšiřující a napájecí moduly má i adaptérovou sběrnici pro připojení dalších až deseti modulů. Základní jednotky se dodávají ve variantách s šestnácti až 128 I/O, přičemž každou z nich lze rozšířit až na 256 I/O, a celou sestavu lze doplnit prostřednictvím sběrnic CC-Link nebo AS-Interface až na 384 I/O. FX3U má oproti předchozím typům větší paměť (programovací paměť 64 tisíc kroků) a rychlejší zpracování instrukcí: s dobou zpracování základní logické instrukce 0,065 µs patří k nejrychlejším PLC na světě.
Obr. 1. Kompaktní PLC FX3U E1000
Vloni nová řada operátorských panelů E1000 (obr. 2) byla letos rozšířena o šest nových modelů. Jde o levnější varianty s různými velikostmi úhlopříčky a typy displejů LCD FSTN, STN a TFT v barevném nebo černobílém provedení, s rozlišením 320 × 240 bodů. Ovládají se klávesami nebo dotykově a komunikují prostřednictvím USB, RS-422/485, RS-232C, Ethernetu (konektor RJ45), popř. po sběrnici Profibus-DP. Paměť pro aplikaci je 12 MB (flash), krytí z čelní strany IP66.
Co se týče pohonů, dodává A. C. S. měniče frekvence, servopohony a systémy CNC. Měnič A700 (obr. 3) je absolutní novinkou, která postupně nahradí měniče řady A500 a A550L. Je určen pro výkony od 0,4 do 500 kW a je vybaven adaptivním autotuningem pro kompenzaci proměnného momentu setrvačnosti. Regulovat lze otáčky i moment a měnič dokáže reagovat i na náhlé změny zatížení.
Letošní novinkou je servopohon MR-J3 (obr. 4) s redukovanými rozměry servozesilovače o až 40 % a ve standardní výbavě s adaptivním filtrem pro potlačení mechanických vibrací a funkcí automatického nastavení regulátoru. Pro MR-J3 byl vyvinut software MR-Configurator s funkcí tříkanálového osciloskopu. Servomotory mají otáčky až 6 000 min–1 a krytí IP65 nebo IP67. Nová je konstrukce úhlových vývodek.
Obr. 2. Operátorský panel E1000
V sekci CNC by pozornosti návštěvníků nemělo ujít doplnění řady systémů E60 o provedení E68. Lze jím řídit až osm os, maximální počet interpolovaných os se zvýšil na čtyři. K E68 lze připojit dvě plně digitální vřetena. Standardem je 8,4" barevný displej TFT, v nabídce je i varianta se čtečkou pro kartu Compact Flash. K dispozici je jeden analogový výstup na základní kartě I/O.
Průmyslové roboty Mitsubishi budou zastoupeny řadou MELFA. Ramena robotů se dělí do dvou kategorií: sférické nebo SCARA. Počet stupňů volnosti je čtyři až šest, opakovací přesnost v rozmezí ±0,01 až 0,005 mm, nosnost 1 až 12 kg, dosah je od 410 do 1 384 mm, rychlost 2 100 až 9 500 mm/s, krytí IP30 až IP65.
K velkým přednostem robotických systémů patří víceúlohový řídicí systém, možnost ovládání až osmi dodatečných os a osmi chapadlových systémů, rychlá příprava a uvedení do provozu. Snadno a rychle zvládnutelný programovací software se rovněž využívá k monitorování funkcí robotu.
Užitečné funkce zahrnují bezsenzorovou detekci kolize, přejezd singulárních pozic, nastavení krouticího momentu každé osy, určení a oznámení potřeby servisu z analýzy zatížení a doby provozu každé osy, jemné polohování, sledování dopravního pásu, množství komunikačních možností nebo spolupráci s kamerovými systémy.
Datová centra
Při návrhu zástavby systémů vychází společnost A. C. S. především z nabídky firmy Knürr, předního světového výrobce rozváděčů a technického nábytku, který je nyní součástí koncernu Emerson Network Power. V expozici budou představeny inovované řady rozváděčů pro instalace datových sítí a serverů. Pro datová centra s vysokou hustotou zástavby jsou nabízena řešení CoolTherm a CoolAdd, u kterých je odpadní teplo instalovaných serverů odváděno pomocí vodního chlazení. Rozváděče s vodním chlazením CoolTherm zaujmou kromě technických parametrů i designem, za který dostaly ocenění Reddot Design Award (Winner 2006) a IF Product Design Award 2006.
Obr. 3. Měnič frekvence FR-A700
Vývoj venkovních rozváděčů Tecoras pokročil k nabídce ucelených a zákaznicky přizpůsobených řešení s výbornou mechanickou odolností, stíněním, ventilací nebo klimatizací a napájením včetně zálohování.
Podrobně budou v expozici představena řešení firmy Avocent, která v tomto roce provedla akvizici firmy Cyclades. Nabízená řešení pro správu serverů a dalších zařízení v datovém centru lokálně i na dálku jsou u zákazníků stále oblíbenější. Tradiční přepínače KVM a nová řešení pro dálkový přenos videosignálu budou v expozici zastoupena výrobky firem Belkin, Aten a Minicom.
Citect
Z oblasti vizualizačního softwaru bude představen Citect SCADA verze 7. Jde o nejnovější verzi známého produktu s mnoha rozšířeními, která budou zajímat především architekty velkých systémů.
Jde zejména o podporu rozsáhlých systémů v tzv. klastrovaných systémech, kdy klientské stanice mohou sledovat reálná data, alarmy a časové průběhy dat z několika skupin redundantních zdrojů dat. Tuto vlastnost lze využít např. v energetických systémech, kdy data z velínů sledujících jednotlivé celky (např. rozvodny, čerpací stanice, technologické uzly) mohou operátoři v ústředním velínu sledovat všechna dohromady.
Zvláště pro energetické systémy je určena další vlastnost nové verze Citect SCADA, a to podpora on-line změn. Při změně aplikace není třeba systém restartovat a změna se promítne na všech klientských stanicích.
Obr. 4. Servopohon MR-J3
Z hlediska architektů velkých systémů je zajímavá také možnost ovládat, na kterém z procesorů v rámci počítače poběží jednotlivé serverové úlohy, a možnost tyto úlohy nezávisle na sobě restartovat.
Z dalších vlastností stojí za pozornost výkonný nástroj Process Analyst, který operátorům a inženýrům dovoluje vyhodnocovat důvody vzniku poruch pomocí zobrazení časových průběhů (trendů) a výstražných hlášení (alarmů) v jednom grafu s možností porovnávat průběhy stejných veličin v různých časech.
Pro podporu tzv. tenkých klientů má Citect SCADA nástroj Web Client. Jde o plně funkční klient nevyžadující údržbu, na který mají uživatelé přístup z prohlížeče Internet Explorer. To umožňuje uživatelům v rámci intranetu odkudkoliv z podniku sledovat výrobu stejně, jako by byli ve velínu.
Pro podnikové řešení správy technologických dat přichází Citect s produktem Citect SCADA Reports 4.0. Citect SCADA reports zpřístupňuje technologická data informačnímu systému podniku. Umožňuje manažerům využívat pokročilé nástroje pro tvorbu zpráv a sestav. Sledovat lze všechny signály z technologie, alarmy a zásahy operátora, přičemž důraz je kladen na bezpečnost a spolehlivost přístupu k datům. Jako platforma je využit MS SQL Server 2005, a zákazník tedy může využívat standardní rozhraní, jako jsou OLE DB, Web Services, XML nebo Biztalk.
(AutoCont Control Systems, spol. s r. o.)
Autocont Control Systems, s. r. o.
Jelínkova 59/3
721 00 Ostrava - Svinov
Tel.: 595 691 150
Fax: 595 691 199
http://www.autocontcontrol.cz
|