Aktuální vydání

celé číslo

08

2024

Automatizace v potravinářství a farmacii

Měření a regulace průtoku, čerpadla

celé číslo

Pozvánka na veletrh Amper v Brně

Veletrh Amper, největší veletrh automatizace a elektrotechniky v České republice a na Slovensku, se uskuteční ve dnech 21. až 24. března 2017 na brněnském výstavišti. Na úvod dovolte pár statistických údajů z loňska: minulý ročník veletrhu navštívilo na 45 200 návštěvníků. Představilo se jim 605 firem z 23 zemí světa. Nejvíce zahraničních vystavovatelů přijelo ze Slovenska, Německa, Polska, Rakouska a Švýcarska.

Proč na veletrh?

Veletrhy nejsou jen příležitostí představit návštěvníkům novinky, pochlubit se úspěšnými projekty a ohromit je velkolepým stánkem. Je to především místo k osobním diskusím mezi odborníky. A ty ani v době internetu a digitálních komunikací neztratily nic ze své důležitosti. Naopak, v době globalizace, kdy je v podstatě jedno, zda si koupíte zelený nebo červený programovatelný automat, modrý nebo oranžový snímač, protože uvnitř jsou v podstatě totožné, je to právě osobní vztah se zákazníkem, co od sebe jednotlivé dodavatele odlišuje a způsobuje, že jeden je úspěšnější než druhý. Mnohé firmy spoléhají na firemní semináře nebo dny otevřených dveří. Ty jsou jistě potřebné pro udržování vztahů se stávajícími zákazníky, málokdy však osloví nové zájemce. Ovšem i stálí zákazníci se na veletrhu rádi porozhlédnou, co nabízí konkurence jejich dodavatele, aby se potom mohli vrátit k tomu nejlepšímu.

V článku Co uvidíte na veletrhu Amper a v dalších článcích v tomto čísle časopisu Automa se můžete předem seznámit s tím nejzajímavějším z oboru průmyslové automatizace, co na veletrhu uvidíte, a naplánovat si svou návštěvu.

Zlatý Amper

Součástí veletrhu Amper je také soutěž Zlatý Amper pro exponáty veletrhu, které vynikají svými technickými parametry a odrážejí vývoj v oboru. Na webové stránce veletrhu se již můžete podívat na seznam přihlášených exponátů. Komise bude mít letos opravdu z čeho vybírat, zvláště v oboru automatizační a řídicí techniky. Mezi přihlášenými produkty je Coriolisův průtokoměr, termokamera, optický skener pro autonomní vozidla, inteligentní zásahový oděv pro hasiče, systém pro bezpečné omezení výkonu a síly kolaborativních robotů, systém průmyslového Ethernetu s napájením po ethernetovém kabelu nebo systém pro řízení chytrého domu a bezdrátový systém řízení veřejného osvětlení. O některých exponátech jste si už mohli v časopise Automa přečíst nebo si o nich můžete přečíst v tomto čísle, s jinými, minimálně s těmi, které získají zlatou medaili, vás seznámíme později.

Doprovodný program

Součástí veletrhu bude také přehlídka dynamicky se rozvíjejícího oboru elektromobilů a infrastruktury pro elektromobily (ale také elektrokola, elektrokoloběžky a elektromotocykly) Amper Motion.

Fungování chytrých měst – smart cities – je založeno na synergiích činností spojených s inteligentní energetikou (smart grids), systémy inteligentních budov, systémy inteligentního řízení osvětlení, e-mobilitou a dalšími principy vedoucími k efektivnímu vy­užívání energie a zdrojů. S tím, co je v tomto oboru nového, se budou moci seznámit návštěvníci během programu Amper Smart City. Jeho součástí rovněž bude odborná konference (21. března; www.smartcityvpraxi.cz).

Amper Start-Up je společná expozice mladých, začínajících firem. V hale F (F 2.27) návštěvníci uvidí exponáty z oblasti softwaru, regulace a měření, inteligentních domácností a budov. Zúčastněné firmy sice mají různé oborové zaměření, ale jedno je pro ně společné: vize a chuť prosadit se na trhu.

Fórum automatizace

V našem stánku (V 5.15) se bude od úterý až do pátku konat Fórum automatizace s podtitulem Automatizace mění průmysl. Jeho program naleznete níže.

Petr Bartošík

Fórum automatizace na veletrhu Amper: hala V stánek 5.15

Úterý, 21. března, téma: Internet věcí, průmyslová informatika

10:00

MES 4.0 (Radim Adam, časopis Automa)

10:45

FIOT – moderní platforma pro condition monitoring a prediktivní údržbu (Michal Tůma, Foxon)

11:30

Referenční architektura IoT řešení (Štěpán Bechyňský, Microsoft)

13:00

Automatizace, Průmysl 4 a vzdělávání (Ladislav Šmejkal, časopis Automa)

13:45

SigFox – síť pro internet věcí (SimpleCell)

Středa, 22. března, téma: Robotika

10:45

ATEROS – Autonomně teleprezenční robotický systém (Luděk Žalud, VUT v Brně)

11:30

Softwarové řešení Siemens Tecnomatix pro návrh a optimalizaci robotických linek (David Sámek, AxiomTech)

13:00

Súťaže robotov (Richard Balogh)

13:45

Swarm robotika – súčasný stav a potenciál pre aplikácie v priemysle (Ivana Budinská)

14:30

Priemyselná robotika v súvislosti s konceptom Industrie 4. (František Duchoň)

Čtvrtek, 23. března, téma: Automatizace a senzorika v průmyslu

10:00

Čtvrtá průmyslová revoluce: mýty a realita (Petr Bartošík, časopis Automa)

10:45

FIOT – moderní platforma pro condition monitoring a prediktivní údržbu (Michal Tůma, Foxon)

11:30

Nejčastější poruchy měření tlaku v průmyslových provozech (Jan Vaculík, BHV senzory)

12:15

Endress+Hauser „jede“ na 113GHz (Dalibor Prokel, Endress+Hauser)

13:00

Pokročilá diagnostika ABB v procesní instrumentaci (Marek Skřička a Peter Ištvan, ABB)

13:45

SigFox – síť pro internet věcí (SimpleCell)

14:30

Traceabilita: z faráře psychiatrem (Vladislav Němec, Deimos)

Pátek 24. března, téma: Vzdělávání v automatizaci

10:00

Automatizace, vzdělávání, potřeby firem a svépomoc (Ladislav Šmejkal, časopis Automa)

10:30 až 12:00

Prezentace odborných škol, pomůcek pro výuku