Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Počítač DRPC-230 pro měření a regulaci

Společnost ELVAC představuje kompaktní pasivně chlazený počítač DRPC-230, určený pro řízení, měření a regulaci. Novinka pochází od firmy iEi Technology a má všechny předpoklady pro využití ve výrobní automatizaci.

Jde o flexibilní minipočítač na lištu DIN, který je řízen čtyřjádrovým procesorem Whisky Lake Intel Core i5-8265U 1,6 GHz se škálovatelnou výpočetní frekvencí do 3,9 GHz. Systém je vybaven bohatým souborem rozhraní, vstupů a výstupů, jako 3× Gigabit LAN pro vysokorychlostní síťovou komunikaci nebo 4× USB 3.1 a 2× USB 2.0 pro připojení periferií. Pro klasickou sériovou komunikaci RS-232 jsou zde čtyři konektory RJ-45 a čtyři rozhraní RS-232/422/485 jsou dostupná v konektoru DB-9. Digitální komunikaci umožňuje osmibitový digitální DIO konektor se čtyřmi vstupy a výstupy, sloužící pro propojení se snímači a regulátory. Úložný prostor pro data je v počítači standardně řešen jednou pozicí pro 2,5" disk SATA 6 Gb/s HDD/SSD. Systém je možné osadit dvěma paměťovými moduly DDR4 SO-DIMM s celkovou kapacitou až 32 GB. Displej lze připojit prostřednictvím grafických rozhraní HDMI nebo Display Port.

Počítač je možné rozšířit o jednu kartu PCIe x4 a navíc je vybaven jedním slotem mini PCIe pro paměťový modul mSATA a slotem M.2 pro volitelné osazení modulem WiFi/Bluetooth pro bezdrátovou komunikaci. DRPC-230 může být také volitelně dodán s kryptovacím modulem TPM 2.0 (Trusted Platform Module), který umožňuje šifrování dat a hesel na disku metodou BitLocker. TPM pak zajišťuje vyšší úroveň zabezpečení před škodlivým kódem a neoprávněným zkopírováním dat. Systém je dodáván včetně protokolu a ukázkové verze zdrojového kódu pro naprogramování vlastních aplikací.

Počítač DRPC-230, určený k montáži na lištu DIN, byl navržen pro provoz v prostředí s rozsahem pracovních teplot –20 až +60 °C, což umožňuje zařízení instalovat ve venkovních rozváděčích určených pro dohled. Pasivní chlazení počítače zaručuje jeho spolehlivost a prodlužuje jeho životnost. Napájecí napětí může být v rozsahu 12 až 24 V DC. Vestavný počítač DRPC-230 byl mimoto testován podle standardu MIL-STD-810G 514.6C-1 pro vibrace, takže jej lze bez problémů využít i ve vozidlech. Jde o kompaktní počítač bez ventilátoru s odolnou hliníkovou konstrukcí opatřenou pasivním chladičem, který vyplňuje obě boční strany šasi. Jeho využití se také nabízí k monitorování životního prostředí, v automatizaci budov k ovládání a řízení klimatizace, vytápění, chlazení a osvětlení.

Na závěr je důležité zdůraznit bezúdržbovost tohoto počítače, protože jednotka obsahuje komponenty podle nejvyššího průmyslového standardu. Nejsou zde žádné mechanické pohyblivé součástky, žádné výměnné baterie, ventilátory ani ventilační otvory.

Firma ELVAC, a. s., nabízí spolehlivé počítače pro měření a regulaci s podporou a tvorbou operačního systému a vlastních aplikací. 

(ELVAC, a. s.)

Obr. 1. Vestavný počítač DRPC-230