Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Pneumatické systémy a průmyslové armatury

číslo 8-9/2002

Pneumatické systémy a průmyslové armatury

Pneumatické systémy a průmyslové armatury – jemná mechanika a elektronika spolu s těžkými a hrubými výkovky a odlitky – zdánlivě nespojitelné, a přesto denně spojované, kdykoliv pneumatické prvky slouží k ovládání armatur a pohonů, snímání veličin apod. Obr. 1. Přitom mnohdy hrají důležitou roli kromě finančních prostředků i čas a stoprocentní schopnost vzájemné komunikace použitých prvků. V tomto ohledu může ručit jen dodavatel pohybující se v obou oborech současně – jako např. firma Fluidtechnik Bohemia, která působí na trhu déle než deset let a je dodavatelem nejen pneumatických systémů Hoerbiger-Origa, ale i široké škály armatur a měřicích přístrojů pro různá odvětví průmyslu.

Válce NZK se dodávají jako dvojčinné s jednostrannou i průběžnou pístnicí, průměrem pístu 32, 40, 50, 63, 80 a 100 mm a libovolným zdvihem do 500 mm. Protože rozteče otvorů s vnitřním závitem po obou stranách válce odpovídají ISO 6431, lze používat upevňovací prvky ze standardních normovaných válců aj. Rybinové drážky ze tří stran tělesa válce jsou upraveny pro standardní snímače polohy Hoebirger--Origa. Výhodná je i vlastní montáž v sídle firmy, a to především rychlostí dodávek, nižší cenou a pružnost při realizaci nestandardních požadavků.

Obr. 2.

Kulové kohouty s těsněním kov-kov
Měsíční produkce 18 000 kulových kohoutů z kované oceli řadí firmu Starline k největším výrobcům v tomto oboru. Vynikající vlastnosti kovaného materiálu se uplatňují zejména v aplikacích se zvýšeným mechanickým a tepelným namáháním, popř. s korozivními médii. Nový výrobek – kulový kohout s těsněním kov na kov – posouvá meze použití dále do oblasti extrémních teplot a abrazivních médií. Základním materiálem nového kohoutu je kovaná ocel třídy ASTM A105 nebo LF2, A316, A316L, F22, popř. Inconel. V dvoudílném tělese je plovoucí koule sevřena mezi dvěma kovovými, zabroušenými a leštěnými sedly přitlačovanými k sobě pružinou (obr. 2). Povrch sedel je upraven vrstvou karbidu wolframu, chromu a stellitu 6. Kohouty jsou použitelné od –200 do +700 °C v tlakové třídě PN16-100 nebo ASME 150-600 Lbs. Dodávají se v rozměrech DN 8 až DN 50 (plný průtok) nebo DN 20 až DN 80 (redukovaný průtok). Prodloužená hřídel s dvojitou ucpávkou chrání obsluhu před působením extrémních teplot a dovoluje použít standardní ovládací prvky – páku, pneumatický nebo elektrický pohon. Každý výrobek firmy Starline je 100% testován a provázen certifikátem podle EN10204/3.1B.

Obr. 3.

Nové pneumatické pohony
Mezi pneumatickými pohony pro ovládání čtvrtotáčkových armatur, v průmyslové automatizaci již běžnými, mohou být velké technické rozdíly, které zásadně ovlivňují funkci, životnost, komfort při řízení i cenu. Nové pneumatické pohony firmy Air Torque jsou konstruovány podle EN 12116 s rozsahem krouticího momentu od 10 do 6 300 N·m (obr. 3).

Obě koncové polohy jsou velmi rychle nastavitelné bez demontáže pohonu. Evolventní ozubení optimalizuje záběr zubu a tím zlepšuje výkon pohonu. Zesílená hřídel a vodicí pouzdra jsou schopny přenášet větší zatížení. Flexibilní konstrukce dovoluje jednoduše měnit postavení čtyřhranu na hřídeli a libovolně lze pod úhlem 45° nastavit také speciální vačku, sloužící ke korekcím koncových spínačů. Připojovací plochy podle normy NAMUR usnadňují montáž příslušenství (snímače polohy, ventily, polohovače, převodovky aj.).

Dále jsou nabízeny varianty:

  • jednočinné provedení;
  • různé povrchové ochrany;
  • úhel otočení 120°, 135°, 180°;
  • pohon s bezpečnostní funkcí;
  • zablokování a uzamčení polohy;
  • hydraulické tlumení rychlosti;
  • třípolohové provedení;
  • provedení z korozivzdorné oceli.

Uvedené výrobce zastupuje v ČR brněnská firma Fluidtechnik Bohemia, s. r. o.

Fluidtechnik Bohemia, s. r. o.
Olomoucká 87
627 00 Brno
tel.: 5 48 21 32 33-5, 5 48 42 68 11
fax: 5 48 21 32 38, 5 48 42 68 13
e-mail: brno@fluidbohemia.cz
http://www.fluidbohemia.cz

Martin Sedlák,
Fluidtechnik Bohemia, s. r. o.

Inzerce zpět