Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Pneumatické prvky v automatizaci

číslo 1/2002

Pneumatické prvky v automatizaci

Automatizační technika prošla v minulých desetiletích rychlým vývojem a hraje v oblasti strojírenství stále významnější roli. Jejím úkolem je především zvýšení produktivity výroby, snížení výrobních nákladů a omezení vlivu lidského faktoru v negativním slova smyslu. Se vzrůstajícím podílem automatizovaných procesů rostou požadavky zákazníků na kvalitu a cenu dodávaných výrobků, šíři sortimentu, ale i na komplexnost a kvalitu nabízených doplňkových služeb, jako jsou např. servis, poradenská činnost atd.

Poličské strojírny, a. s., jsou tradičním českým výrobcem a dodavatelem pneumatických prvků, jež hrají v oblasti automatizace významnou úlohu. Nabídku těchto výrobků lze rozdělit do dvou základních oblastí: jsou to standardní a zakázkové pneumatické prvky.

Standardní pneumatické prvky

Obr. 1.

Sortiment standardních pneumatických prvků zahrnuje širokou škálu produktů umožňujících realizovat různorodé automatizační úlohy.

Jedním ze základních kamenů nabídky firmy jsou jednotky úpravy stlačeného vzduchu ve světlostech DN 6 až DN 25 mm, sestavené v libovolných kombinacích a s rozmanitým příslušenstvím. Namátkou lze uvést čističe vzduchu s volitelnou filtrační schopností a s poloautomatickým či automatickým odpouštěním kondenzátu, uzamykatelný regulátor tlaku vzduchu atd. Pro komplikovaná potrubí s velkým počtem mazacích míst je určena centrální maznice pro přimazávaní vzduchu olejovou mikromlhou.

V oblasti ovládacích ventilů má zákazník možnost vybrat si z množství produktů, zahrnujících mechanicky či ručně ovládané rozváděče, nožní ventily, škrticí a zpětné ventily, ventily ISO apod. Blíže můžeme zmínit šoupátkové elektromagneticky ovládané ventily řady B9, jež se vyznačují vysokou kvalitou, dlouhou životností a příznivou cenou.

Pneumatické válce se v Poličských strojírnách vyrábějí v řadě RD – průměr pístu 12 až 25 mm, ISO 6432, a v řadě PS – průměr pístu 32 až 250 mm, ISO 6431.

Řada PS byla nově rozšířena o pneumatické válce s tělesem s rybinovou drážkou pro integrované snímače polohy pístu. Na loňském Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně byla prezentována nová řada krátkozdvihových válců s malými zástavbovými rozměry pro použití např. v manipulační technice. K pneumatickým válcům náleží široká nabídka příslušenství, např. připevňovacích úchytů nebo mechanických (s jazýčkem) či elektronických (polovodičových) snímačů polohy.

Pneumatické prvky bývají v současné době v praxi vzájemně propojovány především plastovými hadičkami a šroubením. Naše firma nabízí širokou paletu šroubení z poniklované mosazi s převlečnou maticí či s nástrčnou rychlospojkou. V plastových hadičkách můžeme nabídnout výběr z několika materiálů odpovídajících použití v různých podmínkách pracovního prostředí. Například teflon je odolný vůči vysoké teplotě a agresivním médiím, polyuretan se vyznačuje velkou pružností atd.

Zakázková výroba pneumatických prvků
Jak je na začátku tohoto článku uvedeno, Poličské strojírny vyrábějí a prodávají speciální pneumatické prvky, které nacházejí uplatnění především tam, kde nelze z nějakých důvodů použít výrobky standardní. Pro představu můžeme uvést např. tandemové pneumatické válce či pneumaticko-hydraulické převodníky (pro zvýšení silového účinku při malých zástavbových rozměrech) pro upínání nástrojů obráběcích strojů, ovládací ventilové bloky, které sdružují několik řídicích funkcí do jednoho bloku, či speciální pneumatické válce pro ovládání dveřních systémů dopravních prostředků, pneumatické válce certifikované pro prostředí s nebezpečím výbuchu (pro použití v těžebním průmyslu), ale třeba i komplikované pneumatické obvody řízené programovatelným automatem.

Služby

Kromě zmíněného sortimentu poskytuje naše společnost další služby úzce spjaté s výrobou a prodejem. Jsou to např. poradenská činnost, v jejímž rámci navrhujeme pneumatické obvody či nabízíme řešení zadaného úkolu našimi standardními či zakázkovými pneumatickými prvky. V případě potřeby montujeme pneumatické prvky přímo u zákazníka. Samozřejmostí je zajišťování záručního a pozáručního servisu – na všechny standardní pneumatické prvky je poskytována záruka v trvání osmnácti měsíců.

Obsáhlá nabídka standardních pneumatických prvků, která je průběžně rozšiřována a doplňována, výroba zakázkové pneumatiky a v neposlední řadě i doplňkové služby jsou bezesporu důkazem aktivního přístupu Poličských strojíren k potřebám a přáním zákazníků.

Ing. Richard Pelikán, Poličské strojírny, a. s.

Poličské strojírny a. s.
572 12 Polička
tel.: 0463/751 536, 535, 576
fax: 0463/751 5 75
e-mail: pneus@pos.cz
http://www.pos.cz

Inzerce zpět