Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Plováčkový průtokoměr BGN

Celosvětově působící společnost KOBOLD Messring GmbH vyrábí široké spektrum plováčkových průtokoměrů: plastové, skleněné nebo z korozivzdorné oceli, závitové i přírubové. Tento článek představuje celokovový plováčkový průtokoměr BGN z korozivzdorné oceli.
 

Princip měření

 
Průtokoměr BGN je plováčkový průtokoměr ve speciálním provedení (obr. 1). Měřicí prvek se skládá z měřicího kroužku s ostrými hranami (1) a kuželového plováku (2) (obr. 2). Plovák oproti průtokoměrům s vodicí tyčí nevykazuje ztráty způsobené třením a také je u něj velmi zredukováno nebezpečí uvíznutí plováku. Měřené médium proudí zdola přes měřicí kroužek a nadzvedává plovák do polohy, kde je vztlaková síla v rovnováze s tíhou plováku. Změna polohy plováku je úměrná velikosti průtoku. Permanentní magnet (3) umístěný v plováku bezdotykově přenáší velikost vychýlení na dobře čitelný displej (5) nebo na vyhodnocovací elektroniku.
 

Provedení a měřicí rozsah

 
Přestavitelnost (měřicí poměr) přístroje je 1 : 10. Nejmenší měřicí rozsah je 0,5 až 5,0 l/h vody. Největší rozsah měření je 13 000 až 130 000 l/h vody (platí pro variantu z korozivzdorné oceli).
 
Průtokoměr se skládá z válcové trubky s přírubovým připojením na obou koncích. Pro měřicí rozsahy do 5 až 50 l/h je součástí vnitřní konstrukce měřicí kroužek, který dovoluje vertikální pohyb plováku. Pro malé měřicí rozsahy od 4 až 40 l/h je vnitřní konstrukce tvořena kuželovou trubicí a válcovým plovákem.
 

Oblasti použití

 
Průtokoměr BGN je vhodný pro měření aktuálního objemového nebo hmotnostního průtoku, dávkování, monitorování a kontrolu průtoku kapalin či plynů. Díky své robustní konstrukci je velmi dobře použitelný v těžkých a drsných podmínkách. Přístroj lze vybavit doplňujícím elektronickým zařízením ke sledování průtoku nebo k jeho regulaci.
 

Volitelné doplňky

 
Průtokoměr je možné opatřit termopláštěm. Dalším doplňkem je tlumení plováku, které zamezuje nadměrnému zatížení průtokoměru při pulzaci kapaliny v potrubí. Toto tlumení se volí s ohledem na protékající médium a může být kapalinové, plynové, pružinové a kombinované. Standardní provedení je navrženo pro teploty -40 až +200 °C. Pro vyšší teploty je k dispozici průtokoměr s odsazeným displejem. V tom případě se horní hranice rozsahu provozních teplot posouvá až na +350 °C.
 

Elektrický výstup

 
Nabídka variant výstupů průtokoměru BGN je bohatá. Průtokoměr může být vybaven indukčními spínači nebo převodníkem
s analogovým výstupem. Tento převodník může mít podle požadavku zákazníka tyto výstupy:
  • protokol HART v jiskrově bezpečném provedení EEx ia, analogový výstup 4 až 20 mA,
  • protokol HART v jiskrově bezpečném provedení EEx ia, analogový výstup 4 až 20 mA a dva spínače podle specifikace Namur,
  • protokol HART v jiskrově bezpečném provedení EEx ia, analogový výstup 4 až 20 mA, jeden spínač podle specifikace Namur a pulzní výstup,
  • Profibus-PA v jiskrově bezpečném provedení EEx ia,
  • protokol HART, analogový výstup 4 až 20 mA a čítač celkově protečeného množství,
  • Foundation Fieldbus (první plováčkový průtokoměr s tímto výstupem).

Něco navíc

 
Kromě uvedeného průtokoměru BGN má společnost Kobold v nabídce také plováčkový průtokoměr BGF, který je určen k měření kapalin a plynů nejen s vertikálním, ale i horizontálním směrem proudění.
 
Petr Tichoň,
 
Obr. 1. Průtokoměr BGN
Obr. 2. Schematický řez průtokoměrem (omlouváme se čtenářům za kvalitu obrázku, ale základní konstrukční prvky jsou z něj patrné)
 
Tab. 1. Základní vlastnosti a varianty průtokoměru BGN