Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Plicsplus – modularita v nové dimenzi

V roce 2003, s příchodem snímačů od firmy VEGA Grieshaber navržených v souladu s konceptem plics, se zjednodušil svět měřicí a regulační techniky. Koncept plics je založen na modularitě celého měřicího systému, počínaje typem hlavice (pouzdra elektroniky), přes procesní připojení až po standardizovaný systém nastavování všech měřicích přístrojů. Na veletrhu Achema 2009, který se konal v květnu ve Frankfurtu nad Mohanem (SRN), společnost Vega představila pokračování vývoje již osvědčeného konceptu plics s mnoha technickými inovacemi: plicsplus (obr. 1). Vývoj se soustředil na zjednodušení provozu a standardizaci měřicí techniky.
 
S nově doplněným dvoukomorovým pouzdrem z plastu nebo korozivzdorné oceli nabízí plicsplus varianty krytů, z nichž si uživatelé mohou vybrat pro každou úlohu: plastové kryty a kryty z hliníku chráněné vrstvou plastu např. pro použití ve vodárenství nebo v chemickém průmyslu v běžných podmínkách, kryty z korozivzdorné oceli pro náročnější podmínky zejména v chemickém a petrochemickém průmyslu a leštěné kryty z korozivzdorné oceli pro potravinářství a farmacii.
 
Nastavení všech snímačů je ještě jednodušší díky přepracovanému zobrazovacímu modulu Plicscom. Nově vytvořené soubory DTM, jež jsou k přístrojům k dispozici zdarma na webových stránkách firmy, využívají šablony FDT Style Guide a zlepšují komfort ovládání snímačů z PC. K dispozici je softwarový asistent uvedení do provozu a diagnostiky přístrojů a práci usnadňuje také přehledně strukturované menu (obr. 2).
 
Práce s novými jednotkami elektroniky, jež jsou v souladu s normou IEC 61508 (úroveň bezpečnosti SIL 2), je opravdu jednoduchá. Nové pružinové svorkovnice umožňují velmi jednoduše propojit napájecí a signálový kabel bez jakýchkoliv nástrojů. Tyto svorkovnice spolehlivě zabraňují mechanickému vytržení kabelu a umožňují případnou výměnu elektroniky během několika sekund.
 
Další vlastnosti nových snímačů plicsplus jsou: napájení 9,6 V, rychlejší zpracování signálu než u varianty plics, lepší přesnost měření díky výkonnějším mikroprocesorům a volitelný modul GSM/GPRS pro přenos dat na dálku. Paměť pro data byla zvětšena na 100 000 naměřených hodnot a událostí včetně záznamu v reálném čase. To usnadňuje analýzu a diagnostiku funkce snímačů. Zprávy a výstražná hlášení jsou v souladu s doporučením Namur NE 107, umožňují prediktivní údržbu snímačů a účinně zabraňují odstávkám výrobních zařízení.
 
Do sortimentu snímačů VEGA s konceptem plics byly doplněny mikrovlnné spínače pro detekci hladiny sypkých materiálů a snímače pro radiometrické měření hladiny nebo měření hustoty.
 

Závěr

Produkty ze sortimentu německé společnosti VEGA Grieshaber KG dodává na český a slovenský trh její výhradní zástupce pro Českou republiku a Slovensko, společnost Level Instruments CZ – Level Expert s. r. o.
 
 
Obr. 1. Jednotný modulární koncept snímačů tlaku, polohy hladin a hustoty plicsplus
Obr. 2. Příklad nastavení minimální a maximální hladiny u snímače Vegapuls 62 prostřednictvím nového souboru DTM