Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Plastové šrouby – rozdíl spočívá v materiálu

Šrouby z plastu mají oproti kovovým šroubům mnoho výhod v různých oblastech použití – jsou odolné, ale zároveň velmi lehké a nepodléhají korozi. Společnost MISUMI rozšířila nabídku pro evropský trh o díly ze speciálních plastů. K dispozici jsou šrouby s čočkovitou hlavou a křížovou drážkou a šrouby s vnitřním šestihranem z polyamidu zesíleného skleněným vláknem (Reny®), polyfenylensulfidu (PPS) nebo polyetheretherketonu (PEEK). Japonská společnost Misumi tak doplňuje spektrum spojovacích prvků pro různé oblasti použití a rozšiřuje svůj sortiment o další výrobky pro případy, kde šrouby z konvenčních materiálů nejsou vhodné.
 
Materiál Reny® se vyrábí z krystalického polyamidu MXD6 zesíleného skleněnými vlákny. Ve srovnání s jinými technickými plasty se tento materiál vyznačuje velkou pevností a pružností, vynikající odolností proti olejům a vysoké teplotě (trvale do +105 °C). PPS je čistě krystalický technický plast, rovněž odolný proti vysoké teplotě (trvale do +200 °C) a též proti chemikáliím. Kromě rozměrové stálosti má i vynikající mechanické a elektroizolační vlastnosti. PEEK je velmi spolehlivý a odolný částečně krystalický technický plast. Vykazuje nejvyšší odolnost proti chemikáliím a lze ho rozpustit pouze v koncentrované kyselině sírové. Materiál má vynikající odolnost proti teplotě (do + 180 °C), hydrolýze, otěru a ohni (UL94 V-0).
 
Všechny technické a obchodní informace o nových plastových výrobcíchnajdou zájemci ve druhém svazku katalogu MISUMI: Mechanické součásti pro automatizaci montáže 2011/2012.
 
MISUMI Europe, e-mail: r.ilavsky@misumi-europe.com, www.misumi-europe.com