Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Pilz: bezpečnost a automatizace pod jednou střechou

Na letošním ročníku veletrhu SPS IPC Drives v Norimberku (24. až 26. 11. 2015) představí Pilz svou řadu kompletních řešení pro automatizaci: od snímačů až k řídicím systémům a pohonům. Ve stánku společnosti Pilz (hala 9, stánek 370; obr. 1) budou bezpečnost a automatizace pod jednou střechou. Spolu s dalšími partnery výzkumné platformy SmartFactory KL představí Pilz rovněž automatizační koncepty pro Industrie 4.0, a to ve společném stánku v hale 3 A.

 

Nová základní jednotka pro PNOZmulti 2

Jedním z inovovaných výrobků, které budou v Norimberku představeny, je nová základní jednotka mB1 pro konfigurovatelné řídicí systémy PNOZmulti 2. Tato jednotka má velký výpočetní výkon a široký rozsah funkcí. K dispozici jsou dva integrované ethernetové porty a prostřednictvím rozšiřujících modulů ji lze připojit na běžné provozní sběrnice.
 

Software jako spojení mezi bezpečností a automatizací

V Norimberku bude rovněž vystavena verze 10.0.0 konfigurátoru PNOZmulti. Tento konfigurátor lze použít pro snadnou konfiguraci všech řídicích systémů PNOZmulti, včetně PNOZmulti Mini a PNOZmulti 2. Nová verze podporuje např. konfiguraci speciálních modulárních programů. U modulů pro řízení pohybu umožňuje program nastavit v softwarovém modulu požadované hodnoty několika regulovaných veličin, např. rychlostí, které je potom možné regulovat lokálně prostřednictvím rozšiřujících hardwarových modulů systému (obr. 2). To uživatelům zajišťuje velkou flexibilitu.
 
„Software hraje v rámci moderních automatizačních koncepcí klíčovou roli. Jeho úkolem je zajistit co nejjednodušší připojení a provoz stále složitějších strojů a výrobních zařízení. Je rovněž zásadním propojením mezi bezpečností a automatizací: jeden nástroj pro obě oblasti, to je naše ambice,“ říká Renate Pilz, předseda představenstva společnosti Pilz GmbH & Co. KG.
 
Ve stánku na veletrhu SPS IPC Drives firma Pilz představí své víceúčelové softwarové nástroje. Jedním ze špičkových produktů je vizualizační software PASvisu, využívající webové rozhraní (obr. 3). Lze jej použít nejen k vizualizaci a sledování stavu strojů a výrobních zařízení, ale také k jejich aktivnímu řízení. Zobrazovací software totiž může nezávisle na platformě přistupovat ke kompletní sadě dat automatizačních projektů obsahujících také řídicí aplikace. Uživatelské rozhraní PASvisu lze metodou drag and drop nakonfigurovat podle individuálních potřeb uživatele a tak zajistit každému stroji jedinečnou vizualizaci.
 

Služby pro větší bezpečnost a snížení nákladů

Pilz jako dodavatel kompletních řešení poskytuje služby a podporu po celou dobu životnosti stroje. Návštěvníci stánku společnosti Pilz v Norimberku mohou získat např. informace o službách pro posuzování rizika, bezpečnostních konceptech, validaci bezpečnostních funkcí a značení CE. Nabídku služeb doplňuje široké spektrum vzdělávacích kurzů a školení, včetně kvalifikace certifikovaných odborníků na bezpečnost strojních zařízení CMSE (Certified Machinery Safety Expert).
 

Pilz ve společném stánku SmartFactory KL

Jako člen výzkumné platformy SmartFactory KL se Pilz aktivně zapojuje do tvorby jednotných norem pro Industrie 4. 0. Má proto také zastoupení ve společném stánku Automatizace se potkává s IT v hale 3 A. V tomto stánku bude k vidění výrobní linka, která byla vyvinuta ve spolupráci s partnery ze SmartFactory KL. Je ukázkou použití některých základních aspektů Industrie 4. 0. Součástí demonstrační linky budou skladovací moduly od společnosti Pilz, které fungují jako inteligentní autonomní palety pro polotovary ve výrobní logistice.
(Pilz) 
Obr. 1. Ve stánku společnosti Pilz na veletrhu SPS IPC Drives
Obr. 2. Vizualizační software PASvisu umožňuje nejen dohlížet na činnost strojů a zařízení, ale také je aktivně řídit
Obr. 3. Pilz dodává široké spektrum modulů pro řízení pohonů a zajištění bezpečnosti