Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Pětiprstá ruka SVH s certifikací pro kolaborativní provoz

Firma Schunk svým zákazníkům zjednodušuje, zrychluje a zefektivňuje výrobu. Součástí její nabídky jsou inteligentní chapadla, včetně servoelektrické antropomorfní ruky SVH (https://youtu.be/tSNMEQTMTNg).

Svou ruku každý bere jako samozřejmost, a tak málokdo dokáže ocenit všechny její vlastnosti a možnosti. Jejich absence se však ukáže vždy, když je nutné lidskou ruku nahradit nějakým jiným nástrojem nebo uchopovačem. Nemusí jít jen o průmyslové úlohy. Příkladem může být otočení palačinky na pánvi. Obracečka přece jenom není totéž co ruka, a kolikrát by člověk místo ní do pánve nejraději sáhl sám. Pětiprstá ruka Schunk SVH má za cíl co nejvíce se funkčně přiblížit lidské ruce. Využívá inteligentní řízení všech devíti servomotorů tak, aby každý prst mohl vykonávat nezávislý pohyb. Ruka se může natáčet v zápěstí a stejně jako u člověka má dvě provedení – pravé a levé.

Chapadlo je taktéž certifikované pro blízkou spolupráci člověka s robotem. Tento certifikát obdržela ruka Schunk SVH již v roce 2017 jako první chapadlo pro kolaborativní provoz na trhu.

SCHUNK Intec, s. r. o., tel.: +420 513 036 213, e-mail: info@cz.schunk.com, https://schunk.com/cz_cs/uchopovaci-systemy/series/svh/