Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Panelový počítač INOX pro potravinářství a farmacii

Při výběru průmyslové výpočetní techniky, obzvláště v oblasti potravinářské výroby a farmacie, je spolehlivost nesmírně důležitá. Nejde jen o výkon a odolnost, ale převážně o kvalitu a životnost potřebného zařízení v nestandardním okolním prostředí.

Přestože moderní plasty jsou stále pevnější a odolnější, nemohou splnit přísné hygienické požadavky farmaceutického a potravinářského průmyslu. I ty nejmenší škrábance na povrchu se mohou stát živnou půdou pro bakterie a noční můrou při udržování hygieny v čistých výrobních prostorech.

Vhodně zvoleným materiá­lem pro počítače určené pro pivovary, výrobu jedlých tuků nebo používané na jatkách, kde je důležité umývat všechny povrchy chemikáliemi a dezinfek­ční prostředky, je korozivzdorná ocel.

Tento článek představuje panelový počítač INOX-15C--ULT3 (obr. 1), jehož kryt je z korozivzdorné oceli AISI 304. Je to bezventilátorový panelový počítač od firmy IEI Integra­tion, která je tradičním výrobcem robustních průmyslových produktů, má dlouholeté zkušenosti s vývojem odolných počítačů a rozumí potřebám jejich uživatelů.

Průmyslový počítač INOX-15C-ULT3 je kompletně uzavřen v šasi z leštěné oceli. Přechody mezi displejem a tělem počítače jsou bez štěrbin a mezer. Díky kompletně uzavřené konstrukci s krytím IP69K je zařízení optimálně chráněno proti prachu a vodě, včetně čištění tlakovou vodou a sanitačními prostředky. Prostřednictvím odolného dotykového panelu je možné tento vodotěsný počítač ovládat i v rukavicích. Displej se svítivostí 450 cd/m2 zaručuje čitelnost i za špatných světelných podmínek. Počítače řady INOX mají standardně displej s úhlopříčkou délky 15", volitelně s odporovou nebo projekčně kapacitní dotykovou vrstvou. Projekčně kapacitní displej dobře odolává nešetrné manipulaci, protože je opatřen vrstvou tvrzeného skla se stupněm tvrdosti 6H.

Výpočetní výkon počítače INOX-15C-ULT3 je dán integrovanými procesory Intel® Celeron™ nebo Core™ i5, a to šesté generace Skylake řady ULT se 14nm technologií, které zaručí efektivní a rychlé zpracování náročných grafických a multimediálních operací. Počítač je dále vybaven sloty pro paměti DDR4 až do kapacity 32 GB a prostorem pro ukládání dat na disky SSD nebo mSATA. Připojení do sítě je prostřednictvím dvou rozhraní Gigabit LAN. Další možností rozšíření jsou karta mini PCIe a pozice pro disk formátu M.2. Všechny vstupní a výstupní porty jsou vybaveny konektory M12, které jsou voděodolné.

Průmyslový panelový počítač INOX-15C-ULT3 má robustní tělo odolné proti korozi a vibracím, které mohou vznikat při čištění otryskáváním tlakovou vodou. Další předností počítačů INOX je schopnost pracovat v teplotách od –20 do +50 °C. Jde o počítač, který je ideální jako výpočetní a informační podpora na výrobních linkách v potravinářském průmyslu, při zpracování dat v prašném prostředí mlýnů, při výrobě nápojů nebo ve vlhkém prostředí v papírenském průmyslu.

Firma ELVAC, a. s., je výhradním distributorem výrobce IEI Integration na českém trhu a nabízí široký sortiment panelových počítačů s velkou odolností, určených pro náročné průmyslové podmínky, a to s rozšířenou zárukou až na pět let.

(ELVAC, a. s.)

Obr. 1. Panelový počítač INOX-F15A-ULT3, určený do prostředí se zvýšenými požadavky na hygienu