Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Panelový počítač INOX pro potravinářskou výrobu a farmacii

Při výběru průmyslové výpočetní techniky, obzvláště v oblasti potravinářské výroby a farmacie, je nesmírně důležitá spolehlivost. Nehodnotí se jen výkon a odolnost, ale zvláště také kvalita a životnost zařízení.

Přestože moderní plasty jsou stále pevnější a odolnější, nemohou splnit přísné hygienické požadavky farmaceutického a potravinářského průmyslu. I ty nejmenší škrábance na povrchu se mohou stát živnou půdou pro bakterie a velkým problémem při udržování hygieny v čistých výrobních prostorech.

Vhodnou volbou materiá­lu na počítače určené pro biochemii, potravinářství a farmacii, kde je důležité umývat všechny povrchy chemikáliemi a dezinfekčními prostředky, je proto korozivzdorná ocel.

Pro tyto potřeby uvádí firma IEI Integration, která je tradičním výrobcem robustních průmyslových produktů, má dlouholeté zkušenosti s vývojem odolných počítačů a rozumí potřebám jejich uživatelů, na trh nový panelový počítač INOX-F15 (obr. 1).

Průmyslový počítač INOX-F15 má kompletně uzavřené šasi z leštěné korozivzdorné oceli. Přechody mezi displejem a tělem počítače jsou bez štěrbin a mezer. Díky kompletně uzavřené konstrukci s krytím IP69K je zařízení dokonale chráněno proti prachu a vodě. Uživatel může tento vodotěsný počítač intui­tivně ovládat pomocí odolného dotykového panelu, a to i v rukavicích. Displej se svítivostí 400 cd/m2 zaručuje optimální čitelnost i za špatných světelných podmínek. Počítače řady INOX jsou dodávány s displejem o úhlopříčce délky 15", volitelně s odporovou nebo kapacitní (PCT, PCAP) dotykovou vrstvou.

Výpočetní výkon počítače INOX-F15 je určován procesory Intel šesté generace Skylake ve volitelné konfiguraci ULT i5-6300U nebo Celeron 3955U. Počítač je dále vybaven sloty pro paměti DDR4 o kapacitě až 32 GB a prostorem pro ukládání dat na disky SSD nebo mSATA. Připojení do sítě je možné prostřednictvím dvou rozhraní Gigabit LAN a volitelně prostřednictvím WiFi. Další možnosti rozšíření představují sloty pro komunikační kartu Bluetooth nebo modem 3G formátu mini PCIe a pro disk formátu M.2. Všechny vstupní a výstupní porty mají voděodolné konektory M12.

Další předností počítačů INOX-F15 je schopnost pracovat v teplotách od –20 do +60 °C. Jde o počítač, který je ideální jako výpočetní a informační podpora na výrobních linkách ve vlhkém či prašném prostředí v potravinářském průmyslu: při zpracování masa, v mlýnech nebo v mrazírnách. Uplatnění najde i ve farmaceutických závodech.

Výhradním distributorem výrobce IEI Integration na českém trhu je firma ELVAC, a. s. Nabízí široký sortiment panelových počítačů s velkou odolností určených pro náročné průmyslové úlohy, a to s rozšířenou zárukou pět let.

(ELVAC a. s.)

Obr. 1. Odolný panelový počítač INOX-F15, vhodný pro potravinářství a farmacii