Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Panelové počítače iEi

číslo 11/2004

Panelové počítače iEi

Společnost ICP Electronics se stále více prosazuje mezi největšími výrobci komponent pro stavbu průmyslových počítačů. Hlavní předností jejích výrobků, distribuovaných pod značkou iEi, je především kvalita při zachování nízké ceny. V poslední době je důraz kladen také na dlouhodobou opakovatelnost výroby. V sortimentu firmy je obsaženo vše, co je zapotřebí k výrobě průmyslových počítačů všech známých koncepcí: šasi pro počítače do 19" skříní, do rozváděčů, pracovní stanice i panelové počítače, dále pasivní sběrnice, procesorové karty, napájecí zdroje a velké množství příslušenství.

Stále populárnější se v současné době stává konstrukce průmyslového počítače nazývaná anglicky panel PC, česky panelové PC. Jedná se o počítače s malou zástavnou hloubkou a zpravidla velmi omezenou možností rozšíření o další karty. Specifické ovládání z dotykového displeje tento typ počítače předurčuje k použití s aplikacemi SCADA/HMI (obslužné terminály strojů, výrobních linek apod.). Počítače jsou určeny pro montáž do panelu stroje, do dveří rozváděče, na stěnu nebo do 19" skříně. Každý model je navíc možné upevnit také na polohovatelné rameno a připevnit např. k desce pracovního stolu. Všechny modely mají krytí z čelní strany IP65 (prachotěsnost a odolnost proti stříkající vodě).

Dotykový displej

Standardním vybavením každého panelového PC je dotykový displej (touchscreen). K dispozici jsou převážně dva typy s odlišnou metodou snímání. Odporový dotykový displej pracuje na principu dotyku dvou průhledných vodivých ploch. Z toho vyplývá také jeho největší nevýhoda – náchylnost k poškození jeho čelní plastové vrstvy. Principem fungování kapacitního dotykového displeje je porušení homogenního napěťového pole. Pole musí být porušeno pouze vodivým předmětem (prst, speciální tužka). Tento displej je vhodný pro silně znečištěné prostory nebo prostory s velkou vlhkostí. Rovněž jeho mechanická odolnost je lepší, protože čelní vrstva je vyrobena z tvrzeného skla.

Volba operačního systému

Nejpoužívanější systémy pro panelová PC jsou stále Microsoft Windows 2000/XP a Linux. Pro speciální aplikace je však vhodné volit vestavné systémy, jako např. Windows XP Embedded nebo Microsoft Windows CE .NET. Windows XP Embedded umožňují pomocí speciálního vývojového nástroje modifikovat instalační soubor tak, že výsledná instalace je sestavena přímo pro použitý hardware a způsob užití. Tím se podstatně zmenší místo na disku potřebné pro instalaci a zrychlí se start celého systému. Na podobném principu je založen také systém Windows CE .NET. Rozdíl spočívá v tom, že dodávaný systém je již nakonfigurován a nainstalován výrobcem hardwaru. V panelových PC iEi jsou používány jednoprocesorové karty WAFER-582x a 6820. Systém k těmto počítačům je dodáván na kartách CompactFlash o velikosti 32 MB.

Obr. 1.

Dodávané verze

V typové řadě iEi je patnáct modelů, které se liší velikostí úhlopříčky displeje, výkonem i výbavou.

PPC-5010/5012 jsou nejmenší z panelových počítačů iEi. V robustním kovovém šasi je umístěn jednodeskový počítač bez aktivního chlazení (pracovní teplota 0 až 50 °C). Displej je LCD 6,4", procesorová karta je s procesorem Transmeta Crusoe 733 MHz nebo NS GX1 300 MHz. Součástí obou variant procesorových karet je grafická karta a množství I/O portů (Ethernet 10/100 Mb/s, RS-232, RS-244/485, LPT, IrDA, FDD, IDE, USB 1.1). Procesorové karty jsou osazeny také konektorem pro moduly PC/104 k rozšíření systému o speciální funkce (např. modul GPS, druhá síťová karta, další sériové porty apod.). Jako operační systém je možné nainstalovat Windows CE .NET nebo standardní Windows 98/2000/XP. Napájecí zdroj vyžaduje vstupní napětí 12 nebo 24 V.

HMI-084/HMI-104 je novinka mezi panelovými počítači. Je určen výhradně jako komunikační rozhraní HMI (Human Machine Interface). Počítač má dotykový displej LCD o velikostech 8,4" (640 × 480) a 10,4" (800 × 600). Plastový čelní panel má krytí IP65. Vnitřní architektura je postavena na modulech ETX (Embedded Technology eXtended). Tyto moduly jsou v podstatě modulární jednodeskové počítače (SBC, Single Board Computer) s výměnným modulem CPU. Pro budoucí upgrade počítače tedy zůstává základní část procesorové desky s I/O moduly původní a mění se pouze část s procesorem a paměťovým slotem. V současné době jsou v nabídce moduly ETX s procesory NS Geode GX1 300 MHz, Transmeta TM5800 733 MHz a VIA EDEN 400 MHz. Do budoucna se však předpokládá podstatné rozšíření nabídky.

PPC-1210/1212 jsou panelové počítače s 12" displejem a velmi malou zástavnou hloubkou (pouze 72 mm). Pro rozšíření jsou k dispozici dva volné sloty PCMCIA nebo variantně jeden volný slot PC/104. Ostatní vlastnosti jsou shodné s vlastnostmi modelů PPC-5010/5012.

Slovníček zkratek
CD Compact Disk, kompaktní disk (používaný jako paměťové médium se označuje CD-ROM)
CPU Central Processing Unit, základní jednotka (v podobě desky nebo čipu)
DVD Digital Versatile Disc nebo Digital Video Disc, optický paměťový disk, nástupce CD
ETX Embedded Technology eXtended, standard modulů pro vestavné počítače (viz http://www.etx-ig.com)
FDD Floppy Disk Driver, řadič disketové mechaniky
GPS Global Position System, světový systém zjišťování polohy
HDD Hard Disk Driver, řadič pevného disku
HMI Human Machine Interface, rozhraní mezi člověkem a strojem
I/O Input/Output, vstup-výstup
IDE Integrated (Intelligent) Device Electronics, standard pro připojení pevných disků a mechaniky CD-ROM k PC založený na protokolu ATA (Advanced Technology Attachement)
IrDA InfraRed Data Association, sdružení pro přenos dat infračerveným světlem
ISA Industry Standard Architecture, typ lokální počítačové sběrnice
LCD Liquid Crystal Display, displej využívající pro zobrazení tekuté krystaly
LPT Line Printer Terminal, řádková tiskárna; nyní se používá pro označení tiskárny obecně
PC/104 standard modulů pro vestavné počítače (viz http://www.pc104.org)
PCI Peripheral Component Interconnect, typ lokální počítačové sběrnice
PCMCIA Personal Computer Memory Card International Association, Mezinárodní sdružení pro paměťové karty PC (původně pro mobilní počítače – notebooky)
SBC Single Board Computer, jednodeskový počítač
SCADA Supervisory Control and Data Acquisition, systém pro operativní řízení a sběr dat
USB Universal Serial Bus, externí sériová sběrnice PC

PPC-5020/5022 (obr. 1) jsou panelová PC v robustním kovovém šasi, s 12" LCD a slotem pro výměnný 3,5" pevný disk (HDD) nebo tenké (slim) mechaniky CD/DVD a FDD. Uvnitř jsou osazeny speciální základovou deskou určenou pro procesory AMD-K6 nebo Intel P III Tualatin.

PPC-5050/5052/5070 jsou panelové počítače s displejem 15" nebo 17". Vnitřní uspořádání se od předchozího modelu liší jen minimálně. Navíc je lze rozšířit o jednu kartu ISA nebo PCI (v případě 15" modelů) nebo jednu PCI (u 17" verze). Zástavná hloubka je 94 mm u 15" verze a 131 mm u verze 17".

PPC-5150/5170 jsou obdobou provedení PPC-5050 a PPC-5070. Jsou ve stejném šasi, ale s větším výkonem. Systém je postaven na čipové sadě pro procesor Intel Pentium IV.

SRPC-1210A/5050A jsou modifikace modelů IPC-1210 a IPC-5050, a jsou vybaveny displejem čitelným na přímém světle. Jas displeje je u modelu SRPC-5050 1 750 cd/m2 a u modelu SRPC-1210 1 308 cd/m2.

Pro doplnění nabídky je k dispozici model IAC-3000, kompletně vyvinutý a vyrobený společností AutoCont Control Systems. Jde o modulární panelový počítač, který byl postaven na kvalitních a prověřených standardních komponentách (s nižší cenou ve srovnání s konkurencí). Jeho předností je také více variant šasi a možnost dalších zákaznických úprav.

Možnost objednání

Všechny popsané počítače jsou sestavovány a testovány společností Autocont Control Systems, s. r. o., a je možné je objednat pomocí elektronického prodejního portálu na adrese http://www.autocontcontrol.cz

Libor Slavík,
AutoCont Control Systems, s. r. o.

Inzerce zpět