Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Panasonic Electric Works na veletrhu Amper: široký sortiment výrobků pro automatizaci

Pro nikoho není novinkou, že společnost Panasonic Electric Works patří v automatizaci ke světové špičce. Veletrh Amper je místem, kde má automatizační technika své nezastupitelné místo, a tak, stejně jako v předešlých letech, zde nebude stánek společnosti Panasonic chybět ani letos. Tento článek čtenářům stručně představí, co bude v expozici této firmy k vidění.
 

Systémy pro zpracování obrazu v průmyslu

Společnost Panasonic Electric Works již tradičně nabízí vysoce kvalitní systémy pro zpracování obrazu v úlohách průmyslové výroby, které začala vyvíjet před téměř 25 lety, původně pro vlastní potřebu. Dnes je schopna na základě svých bohatých zkušeností nabídnout zákazníkům široký sortiment produktů od kamerových senzorů LightPix AE20, přes kompaktní systémy pro zpracování černobílých a barevných obrazů řad A, AX a PV až po vysoce výkonné systémy na bázi PC typu P400 a P400S s inspekčním softwarem Vision P400.
 
Letošní novinkou je systém PV500, který je ve své pětiprocesorové konfiguraci téměř čtyřikrát rychlejší oproti svému předchůdci PV310. K dispozici jsou tři různé typy kamer (standardní, miniaturní a s vysokým rozlišením – 2 Mpx), které je možné připojit k jednomu systému (až čtyři kamery zároveň) a používat v libovolné kombinaci dohromady. Systém PV500 umožňuje ovládat jednotlivé kamery nezávisle na sobě a následně zpracovávat obraz paralelně se snímáním nového obrazu. Systém je vybaven vyhodnocovacími filtry navrženými speciálně pro výrobu konektorů v elektrotechnickém průmyslu, ale uplatnění samozřejmě najde i v mnoha dalších odvětvích: v automobilovém průmyslu, potravinářské výrobě, farmacii, medicíně apod. Displej má uživatelsky přizpůsobitelné rozvržení objektů a celé zařízení je možné připojit do komunikační sítě prostřednictvím gigabitového Ethernetu.
 

Programovatelné automaty

V oblasti programovatelných automatů (PLC) naleznou zájemci v sortimentu systémy od nejmenších, řady FP-e, přes kompaktní modulární systémy řad FP0, FP-Σ (Sigma) a FP-X až po výkonné PLC řad FP2 a FP2- -SH. K programovatelným automatům jsou samozřejmě k dispozici prostředky pro zapojení PLC do sítě a uživatelsky příjemné operátorské panely. Nabídka operátorských panelů je letos rozšířena o GT05 – 3,5" displej s rozlišením 320 × 240 bodů a možností zobrazovat až 4 096 barev (obr. 2). V nabídce nechybí ani systémy pro dálkové ovládání a monitorování procesů s využitím GPS a GPRS nebo průmyslové regulátory teploty a dalších technologických veličin.
 

Elektrické pohony

Mnoho zájemců jistě uspokojí i nabídka firmy Panasonic Electric Works v oblasti elektrických pohonů, zaměřená zejména na dodávku malých měničů frekvence pro jednofázové nebo třífázové napájení pro výkon až 3,7 kW a digitálních střídavých servomotorů o výkonu do 5 kW. Pro náročné úlohy je určen výkonný servosystém na bázi programovatelného automatu FP-Sigma a speciálního polohovacího modulu.
 

Relé

Společnost Panasonic Electric Works patří ale také k největším světovým výrobcům elektromechanických a polovodičových relé pro spotřební elektrotechniku, průmyslovou měřicí a řídicí techniku i pro nejnáročnější úlohy v automobilovém průmyslu (včetně subdodávek pro něj). K dalším produktům se řadí např. inteligentní programovatelná časová relé řady LT4H a QM4H a digitální čítače s předvolbou řady LC4H.
 

Senzory a popisovače

Senzory a laserové popisovače dodává společnost Panasonic Electric Works i nadále pod obchodní značkou Sunx. V bohaté nabídce najdou zájemci nejenom optoelektronické a laserové snímače v různém provedení, ale také indukční snímače přiblížení, snímače vířivých proudů, snímače tlaku nebo miniaturní čidla pohybu. Z laserových popisovačů této značky lze zmínit modely řady LP-400 a LP-V10 s velmi malou spotřebou proudu, které jsou velmi vhodné především pro vysoce kvalitní a trvalé označování téměř jakýchkoliv materiálů v hromadné výrobě.
 

Další komponenty pro průmyslovou automatizaci

Nabídku společnosti Panasonic Electric Works uzavírá široký sortiment nejrůznějších komponent pro průmyslovou automatizaci, od spínačů a přepínačů, konektorů pro desky s plošnými spoji a konektorů pro ploché kabely, přes ventilátory, spínací hodiny a počítadla provozních hodin až po modulové síťové zdroje řady FP pro různé výkony.
 

Podpora – poprodejní služby

V celém výrobním procesu se ve všech provozech společnosti Panasonic Electric Works důsledně uplatňuje přísná kontrola jakosti a dodržování technologických postupů, která je zárukou vysoké spolehlivosti nezbytné pro použití výrobků v průmyslové oblasti. Samozřejmostí jsou tradičně velmi dobré poprodejní služby s výraznou regionální působností. Jejich standardní součástí je účinná technická podpora zákazníků, zahrnující poradenství a pomoc ve fázi projektování, instalace a uvádění do provozu i odborný pozáruční servis.
 
Luděk Barták
 
Obr. 1. Převratná novinka letošního roku pro průmyslové snímání obrazu – PV500
Obr. 2. Třiapůlpalcový displej GT05S s rozlišením 320 × 240 bodů, STN 4 096 barev
 

Otázky a odpovědi

Některé konkrétní otázky jsme položili člověku nejpovolanějšímu: odpovídá Tomáš Podivínský, vedoucí kanceláře podpory prodeje pro ČR a SR společnosti Panasonic Electric Works.
 
Zúčastní se společnost Panasonic Electric Works veletrhu Amper 2008?
Pro obor automatizační techniky je veletrh Amper velmi významnou událostí. Pravdou zůstává, že doba, kdy každý skrýval své novinky, aby je právě na veletrhu mohl představit s patřičným důrazem, je už dávno pryč, ale stále platí, že osobní kontakt internetem nenahradíte. Místo show spojené s představováním horkých novinek se tedy právě veletrh stává oázou setkání obchodních partnerů. Ano, na veletrhu Amper samozřejmě nebudeme chybět.
 
Na český trh jste vstoupili roku 2004, tedy ve srovnání s konkurencí jste si „dali načas“, a o rok později přišlo přejmenování společnosti. Jaké byly začátky a jakým způsobem reagoval český trh na novou prodejní značku?
Otevření kanceláře podpory prodeje 1. ledna 2004 bylo dalším vstřícným krokem směrem k zákazníkům. Kromě možnosti komunikovat se společností Matsushita Electric Works v českém jazyce jsme se tím k našim partnerům opravdu přiblížili. Následné přejmenování bylo součástí nové obchodní strategie mateřské společnosti. V Evropě se výraz Matsushita postupně nahrazoval jménem Panasonic a samozřejmě se to vztahovalo i na Českou republiku, kde došlo k 1. červnu 2005 ke změně názvu společnosti Matsushita Electric Works (CZ), s. r. o., se sídlem v Plané u Mariánských Lázní, na nový název Panasonic Electric Works Czech, s. r. o.
 
Produkty společnosti Matsushita Electric Works měly vždy kredit spolehlivosti a vysoké kvality. Na změnu názvu Matsushita – Panasonic jsme se řádně připravili, a samotný přechod proto nezpůsobil vážnější problémy. Zákazníci přijali novou (v Evropě v jiných oborech velmi rozšířenou) značku a jsem přesvědčen, že kvalita výrobků Matsushita byla značkou Panasonic ještě posílena.
 
Jak se změnil sortiment společnosti od vstupu na český trh?
Mezi tradiční produkty, které snad ani nepotřebují komentář, patří široká škála elektromechanických a polovodičových relé, spínačů, konektorů a senzorů. Celkový sortiment byl popsán v článku, a tak se zaměřím jen na některé oblasti konkrétněji.
 
V nabídce máme velice kvalitní a rychlé laserové popisovače značky Sunx. Těžko si vymyslíte materiál, který by jimi nebylo možné popisovat. Pro naše zákazníky, samozřejmě zdarma, popisujeme jejich dodané vzorky a ještě se nám nestalo, že bychom museli odpovědět: „neumíme“.
 
Největšího pokroku jsme však dosáhli v oboru zpracování obrazu. První systém pro zpracování obrazu byl vyvinut již v roce 1980. Od té doby se nám postupně podařilo obohatit systémy o barevný prostor, ještě jsme zvýšili přesnost a rychlost zpracování a nakonec zkvalitnili a zjednodušili ovládání. Letošní novinka, typ PV500, je důkazem, že jsme šli správnou cestou.
 
Máte tedy pocit, že prodej kamer a systémů pro zpracování obrazu je dnes „tahounem“ prodeje u vaší firmy?
Problém výstupní nebo průběžné kontroly je dnes velmi diskutované téma. Přes snahu všechny výrobní operace automatizovat se nevyhneme zásahu lidské ruky, a to se stává zdrojem chyb. Zde je potom prostor pro průmyslové snímání obrazu a jeho následné vyhodnocení. Rychlost a kvalita kontroly jsou mnohonásobně vyšší než při kontrole lidskou obsluhou. Systémy pro digitální zpracování a vyhodnocení obrazů nikdy „nespí“, nikdy nejsou ani na okamžik nepozorné. Pracují nepřetržitě 24 hodin denně, 365 dní v roce, bez nároku na přestávky nebo dovolenou. Řešení úlohy zpracování obrazu musí být „ušito na míru“. Naším cílem není nabídnout zákazníkovi pouze produkt, ale poskytnout mu spolehlivé a efektivní řešení.
 
Existují, a teď nemám na mysli jen zpracování obrazu v průmyslu, provozy s vašimi výrobky, na které byste rád upozornil?
Bezporuchových provozů vybavených výrobky Panasonic je mnoho. Mezi nejzajímavější patří malá čistírna odpadních vod na ostrově Phi Phi v Thajsku, kterou prostřednictvím GSM sleduje a řídí obsluha z Německa. Tento projekt využívá standardní produkty Panasonic.
 
S čím nás Panasonic na veletrhu Amper překvapí?
V našem stánku budeme prezentovat, kromě našeho kompletního sortimentu výrobků pro automatizaci, i PV500 – náš nejnovější systém pro zpracování obrazu. Jak jsme již o tom mluvili, nebudeme technické informace nijak tajit a na našem webu se určitě objeví před začátkem veletrhu. Stánek společnosti Panasonic bude, stejně jako roky předchozí, přístavem informací a dobrého přijetí. Pro návštěvníky připravujeme soutěž o ceny. Podrobnosti neprozradím, ale pevně věřím, že návštěvníky hra aspoň na chvilku vytrhne z pracovních povinností a, ač to není to hlavní, přispěje k příjemné atmosféře.
Rozhovor vedl Luděk Barták
 
Obr. Stánek společnosti Panasonic Electric Works na veletrhu Amper 2007