Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Padesátiletá historie firmy VEGA

V roce 2009 slaví německá firma VEGA Grieshaber KG, jejímž výhradním zástupcem v České republice a na Slovensku je společnost Level Instruments CZ – Level Expert, padesáté výročí svého vzniku. Za pět desetiletí své činnosti si v oboru měřicí techniky vydobyla jedno z předních míst na trhu a pověst technického průkopníka v oblasti měření výšky hladiny.
 
Zaujetí pro výzkum, vývoj a novou techniku má ve firmě VEGA dlouhou tradici. Bruno Grieshaber, zakladatel firmy VEGA, v padesátých letech 20. století správně usoudil, že budoucnost patří elektronice – ačkoliv tranzistoru bylo v té době jen pár let. Na rodinný podnik Gebrüder Grieshaber, výrobce soustružených dílů, který se sotva vzmohl z poválečného rozvratu, těžce dolehly ekonomické turbulence té doby. Bruno Grieshaber proto s pohledem obráceným do budoucnosti investoval do dosud mladého oboru spotřební elektroniky. První zkušenosti jeho firma získala při výrobě radiopřijímačů, např. radiopřijímačů Veloton určených na bicykly.
 
Jako často v životě zasáhla náhoda, která však přeje jen připraveným: Bruno Grieshaber se setkal s inženýrem, kterého pronásledovala otázka, zda by bylo možné měřit výšku hladiny v nádrži elektronickou cestou.
 
To byla otázka jako stvořená právě pro Bruno Grieshabera, který se do problému zakousl a nepolevil, dokud jej nevyřešil. V roce 1959 bylo hotovo. Pod novým názvem VEGA – Vertrieb Elektronischer Geräte und Apparate (česky Podnik elektronických přístrojů a zařízení), byl na trh uveden první elektronický stavoznak pro měření výšky hladiny.
 
V šedesátých letech společnost intenzivně zkoumala nové měřicí principy a získala množství patentů. Těsně po desátém výročí vzniku firmy založil podnik první zahraniční filiálky v Nizozemí, Belgii a Francii. V roce 1975 už měla VEGA sto zaměstnanců. Tehdejší sídlo společnosti ve Wolfachu bylo pro rozrůstající se podnik malé, a proto Bruno Grieshaber koupil bývalou textilku v městečku Schiltach a podnik přestěhoval. V městě Schiltach sídlí VEGA dodnes.
 
Na konci sedmdesátých let zahrnoval sortiment společnosti hladinoměry, hladinové spínače a snímače tlaku pracující na různých fyzikálních principech. VEGA se úspěšně rozvíjela, vyráběla a prodávala. Pokračovala i v technickém vývoji, např. v té době nové metody detekce výšky hladiny založené na měření doby mezi vysláním akustického pulzu a přijetím jeho odrazu, tedy předchůdce principu současných ultrazvukových hladinoměrů. Zákazníky firmy VEGA bylo možné najít po celém světě a téměř ve všech oborech průmyslové činnosti a firma si osvojila bohaté zkušenosti z různých oblastí automatizace, ať už šlo o běžné, nebo speciální úlohy.
 
V roce 1989 začala firma jako první na světě pracovat na vývoji pulzního radarového hladinoměru. Již po dvou letech uvedla na trh první sériově vyráběný radarový hladinoměr. Byl to první krok na vítězné cestě radarových hladinoměrů procesním průmyslem. Svět techniky pro měření výšky hladiny změnila firma VEGA opět v roce 1997, když na trh uvedla první dvouvodičový radarový hladinoměr eric®. Tento hladinoměr se začal v průmyslu používat v nesčetných úlohách, kde bylo dříve použití radarového snímače technicky obtížné nebo příliš drahé. Netrvalo dlouho a nový přírůstek do sortimentu vynesl firmu VEGA na přední místo na světovém trhu.
 
V roce 1994, ve věku 75 let, odešel Bruno Grieshaber na odpočinek. Na jeho místo ve vedení firmy nastoupil jeho starší syn Jürgen Grieshaber, který pracoval již mnoho let jako výkonný ředitel sesterské společnosti Gebrüder Grieshaber. Horlivě se ujal řízení firmy VEGA, a udržel tak úspěšný podnik v rodinných rukou.
 
VEGA stále pracuje na zlepšování svých produktů. Přitom přichází na mnoho nových myšlenek, a některé z nich jsou geniální, jako např. koncepce plics®. Jde o koncepci modulárních snímačů sjednocující přístroje pracující na různých fyzikálních principech a určené k měření výšky hladiny a tlaku, popř. plnící funkci hladinových spínačů. Technická konstrukce je založena na univerzální modulární koncepci a práci se snímači výrazně ulehčuje jednotné ovládání a nastavování parametrů.
 
Přesnost a spolehlivost jsou hlavní faktory, díky nimž se firma VEGA dostala na přední místo mezi výrobci hladinoměrů, snímačů tlaku a hladinových spínačů. Senzory a převodníky se značkou VEGA je možné najít všude, kde je třeba znát přesné hodnoty výšky hladiny a tlaku.
 
Nyní, po padesáti letech od svého vzniku, má společnost VEGA 900 zaměstnanců, z toho 500 ve svém sídle v Schiltachu. Prostřednictvím poboček a distribučních partnerů je aktivní ve více než sedmdesáti zemích světa: ve 32 zemích Evropy, deseti zemích Ameriky a 30 zemích v Asii, Africe a v Austrálii.
 
Také v České republice je firma VEGA dobře známá. Od 1. října 2005 je jejím výhradním zástupcem pro Českou republiku společnost Level Instruments CZ – Level Expert, která od loňského roku zastupuje firmu VEGA také na Slovensku. Společnost Level Instruments CZ – Level Expert poskytuje svým zákazníkům kompletní dodávky a služby v oblasti měření a regulace výšky hladin v chemickém a petrochemickém průmyslu, potravinářství, teplárnách, cementárnách a v ostatních průmyslových odvětvích. Jejím cílem je dodávat na český a slovenský trh kvalitní produkty pro nejrůznější odvětví průmyslu. Tým zkušených pracovníků dokáže poradit snad s každým technickým problémem v oboru měření výšky hladiny a najít jeho řešení. Co zákazníci zvláště oceňují, je technická podpora a nepřetržitý servis dodávané techniky.
 
 
Obr. 1. Několik generací radarových hladinoměrů firmy VEGA
Obr. 2. Demonstrační kufřík koncepce plics
 

Kde je Schiltach?

Schiltach je město v okrese Rottweil ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko v Německu. Leží na východě pohoří Schwarzwald na březích řeky Kinzig. Má zhruba čtyři tisíce obyvatel. Turisté navštěvují především jeho historické centrum s radnicí a město je využíváno také jako východisko k výletům do okolí.
 
Společnost VEGA si velmi váží místa, kde má své sídlo, a přispívá k zachování jeho kulturních tradic i okolní krajiny.