Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Osvětlení pracovního prostoru strojů

Dokonalá interakce mezi člověkem a strojem je možná pouze při správném osvětlení. Osvětlení je ale důležité i pro správnou funkci systémů strojového vidění nebo optických snímačů; nedostatečné osvětlení nebo vliv parazitního osvětlení může činnost snímačů a kamer velmi ztížit nebo znemožnit. Tento článek představí dvě nové řady svítidel od firmy di-soric, kterou na českém trhu zastupuje firma Amtek: první určenou pro zajištění komfortu lidské obsluhy, druhou pro osvětlení pracovní plochy tak, aby vyhovovalo i systémům strojového vidění.

 

Svítidla MB-N do průmyslového prostředí

Nová svítidla MB-N (obr. 1), určená do průmyslového prostředí, jsou vybavena velmi účinnými zdroji LED. Svítidla nejen správně osvítí probíhající výrobní procesy, ale umožní také bezchybnou výměnu nástrojů a výrazně usnadní údržbu stroje.

 

Výhodou nových svítidel je snadná instalace (obr. 2): svítidla lze např. pomocí volitelné sady magnetů upevnit na feromagnetické povrchy bez vrtání a šroubování. Je možné je natáčet tak, aby optimálně osvětlovala pracovní prostor a přitom neoslňovala obsluhu.

 

Svítidla jsou dodávána v délkách 250, 480, 700 a 910 mm (obr. 3). Šířka je pouhých 40 mm, a svítidla jsou proto vhodná i tam, kde je nedostatek prostoru.

 

Světelné zdroje LED mají samy o sobě dlouhou životnost, ale u svítidel MB-N k prodloužení jejich životnosti přispívá ještě inteligentní regulace teploty. Svítidla mají vlastní vypínač s funkcí spínání, ale osvětlení lze ovládat také na dálku prostřednictvím ovládacího vstupu. Protože jde o svítidla určená do průmyslového prostředí, jsou odolná proti vibracím a rázům a jejich krytí je IP67.

 

Použité světelné zdroje mají velmi dobré podání barev a svítidla jsou v souladu s normou ČSN EN 12464-1 Světlo a osvětlení – Osvětlení pracovních prostorů – Část 1: Vnitřní pracovní prostory. Teplota chromatičnosti použitých světelných zdrojů je 5 000 K a všeobecný index podání barev Ra je 85. Svítidla mají světelnou účinnost 100 lm/W a vyzařovací úhel 120°.

 

Lištová svítidla BEK-A

Lištová svítidla BEK-A (obr. 4) jsou určena k dodatečnému osvětlení pracovního prostoru, aby byla zajištěna správná funkce systému strojového vidění, ať je určen ke kontrole kvality, identifikaci zboží, nebo jiným úlohám.

 

Svítidla mají vestavěný regulátor výstupního výkonu. Stejně jako svítidla MB-N využívají vysoce svítivé LED s dlouhou životností. Optika svítidla zaručuje velmi homogenní osvětlení. Přestože jde o úsporná svítidla, je zbytečné, aby naplno svítila v době, kdy systém strojového vidění není v činnosti. Proto mají vstup ovládacího signálu, kterým lze na dálku, např. povelem z řídicího systému měřicího zařízení, osvětlení rozsvítit nebo zhasnout.

 

Teplota chromatičnosti tohoto svítidla je 6 000 K. Vyzařovací úhel je 30° a intenzita osvětlení je ve vzdálenosti 0,1 m od svítidla 195 000 lx a ve vzdálenosti 0,5 m od svítidla 18 000 lx.

 

Vzhledem k tomu, že jde o svítidla určená do průmyslového prostředí, mají velmi robustní konstrukci: kryt je z hliníkové slitiny, stínítko je z plastu PMMA se zvýšenou odolností proti poškrábání. Rozsah pracovních teplot je 0 až +40 °C a svítidla jsou odolná také proti vibracím a rázům.

 

K dispozici je montážní příslušenství a speciální stínítka pro rozptýlené světlo nebo s polarizačním filtrem.

 

Závěr

Návrh osvětlení pracovního prostoru stroje se v mnoha ohledech odlišuje od návrhu osvětlení běžných pracovních nebo pobytových prostor. Kromě hygienických předpisů a požadavků na zajištění světelné pohody pro obsluhu je třeba brát ohled na to, že správné osvětlení je důležité také pro funkci optických snímačů, kamerových systémů a čteček optických kódů. Nesprávné osvětlení, ať nedostatečné, nebo naopak oslňující, může být příčinou pracovního úrazu. Přitom je třeba vzít v úvahu také to, že na stroji je třeba kromě běžné pracovní činnosti vykonávat též údržbu nebo výměnu nástrojů. V neposlední řadě je třeba počítat také s nepříznivými podmínkami průmyslového prostředí, ať jde o extrémní teplotu, prašnost, vlhkost, nebo vibrace. Proto se vyplatí obrátit se na odborníky, kteří uživatelům dokážou při návrhu osvětlení kvalifikovaně poradit.

(Amtek)

 

O firmě di-soric

Firma di-soric se více než třicet let úspěšně zabývá vývojem, výrobou, podporou a využitím standardních i speciálních senzorů pro průmyslovou automatizaci. V současnosti zaměstnává přes 180 osob. Firemní centrála je v Urbachu u Stuttgartu, vývojová a výrobní základna v Lüdenscheidu u Dortmundu. Tisíce zákazníků se spoléhají na výrobky di-soric v Německu i po celém světě. Mezi zákazníky patří malé a střední firmy i nadnárodní korporace, mj. mnoho výrobců automobilů. Pro příklad jmenujme vidličkové světelné závory, které firma di-soric vynalezla před více než dvaceti lety. Vhodný výrobek lze kdykoliv snadno najít prostřednictvím vyhledávače na stránkách www.di-soric.com. Mimořádnou předností vlastního vývojového oddělení je možnost přizpůsobit senzory na zakázku.

 

Obr. 1. Svítidla MB-N jsou určena do průmyslového prostředí

Obr. 2. Instalace svítidel MB-N je velmi snadná

Obr. 3. Svítidla jsou dodávána v délkách od 250 do 910 mm

Obr. 4. Lištové svítidlo BEK-A je doplňkové svítidlo pro systémy strojového vidění