Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Oracle inovuje cloud s využitím umělé inteligence

Společnost Oracle uvedla na trh autonomní databázový cloud Oracle Autonomous Database Cloud, který vychází z nejnovější verze databáze Oracle 18c. Autonomní chování cloudu je založeno na umělé inteligenci, na strojovém učení. Významně se zjednodušuje správa cloudu – administrátor jen nastaví pravidla a mantinely, podle nichž se má databáze chovat. Tím se výrazně zlepší dostupnost, výkonnost i zabezpečení, a to vše při nižších nákladech. Oracle nabízí i platformu pro provoz datových skladů Oracle Autionomous Warehouse Cloud.

Oracle očekává, že do roku 2025 přesunou firmy do cloudů 80 % aplikačních programů, aby se zbavily starostí s jejich údržbou, přecházení na nové verze a další úkolů. Podle předpokladů se také změní financování IT ve firmách. Firmy, které se rozhodnou pro cloudové služby, již nebudou muset udržovat vlastní datová centra. Díky tomu budou moci věnovat na inovace v oblasti informační techniky až 80 % z celkového rozpočtu na IT a na údržbu jen 20 %. Tento vývoj je již zřetelný – v České republice se již nestaví téměř žádná datová centra.

Cloudové služby společnosti Oracle využívá též světový výrobce obuvi Baťa. Tato společnost potřebuje efektivně analyzovat firemní data, např. o prodejích, aby mohla účinně zásobovat své prodejny na pěti kontinentech. Plánuje rovněž využití cloudových služeb v logistice, v predikci prodejů na základě očekávaného počasí a v dalších oborech.

(ev)