Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Oracle 25 let na českém trhu

Již čtvrtstoletí působí na českém trhu pobočka společnosti Oracle. Od svého vzniku v roce 1977 v Kalifornii (USA) je firma Oracle známá především svým databázovým softwarem. Spektrum produktů této společnosti je však daleko širší – poskytuje také cloudová řešení, podnikové řídicí systémy kategorie (ERP), software pro personalistiku (HCM), podnikové zákaznické systémy (CRM) a software pro automatizaci dodavatelského řetězce (SCM).

„Databáze a Oracle zůstávají z minulosti ve vnímání lidí téměř jako synonyma. Věřím, že brzy budou naši zákazníci chápat i další spojení, a to Oracle a cloud. Prakticky všechny naše produkty a řešení nabízíme jak pro provoz na infrastruktuře zákazníka, tak i v podobě cloudových služeb. Právě cloud z našeho pohledu představuje budoucnost podnikového IT. Těšíme se na další roky na českém trhu i úspěchy našich zákazníků,“ říká ředitelka Oracle Czech Renata Dvořáková.

Za 25 let se pobočka Oracle Czech rozrostla z původních pěti zaměstnanců na dnešních 1 800, kteří sídlí v pražských Jinonicích a v centru Brna a českým zákazníkům nabízejí stovky produktů a služeb Oracle. Kromě obchodníků, konzultantů a expertů na technickou podporu má české zastoupení i vývojová centra v Praze a v Brně.

V tomto roce Oracle rozšiřuje svou nabídku o nové služby a řešení. Především je to autonomní databáze Oracle Autonomous Database, která se obejde bez ruční správy. Nově je k dispozici zcela zdarma v rámci cloudové nabídky Oracle Cloud Free Tier, jejíž součástí jsou rovněž bezplatné a časově neomezené služby Oracle Always Free. Nové funkce této autonomní databáze, především umělá inteligence a strojové učení, prorůstají do celé nabídky cloudových služeb Oracle, např. do aplikací poskytovaných v cloudu v režimu SaaS (software jako služba). Systém pro plánování podnikových zdrojů (ERP) tak nyní díky umělé inteligenci dokáže lépe automaticky rozpoznávat dokumenty. Strojové učení zase umožňuje systému naučit se rozpoznávat formát, v němž posílají obchodní partneři své finanční informace, zvládne se přizpůsobit změnám těchto formátů i vstupu nových partnerů do firemního ekosystému.

Společnost Oracle také rozšířila partnerství s firmou VMware, přičemž cílem je usnadnit zákazníkům migraci podnikového softwaru do cloudu. Zákazníci budou moci ve svých strategiích pro hybridní cloudy provozovat řešení VMware Cloud Foundation na Oracle Cloud Infrastructure.

Novinkou je i velmi výkonná a rychlá verze databázového stroje Oracle Exadata Database Machine X8M, který integruje perzistentní paměť a konvergovaný Ethernet.

(ev)

Obr. 1. Oracle Czech sídlí v moderních budovách, které byly postaveny v areálu bývalé Waltrovky v Praze-Jinonicích