Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Operátorské panely GOT

číslo 6/2003

Operátorské panely GOT

Uživatelé systémů průmyslové automatizace si v současnosti již jen stěží dokážou představit obsluhu stroje, zařízení nebo technologie bez možnosti vizuální kontroly a ovládání přes operátorský panel (OP). Společným znakem těchto OP je velké krytí čelní strany (IP65), značná odolnost vůči nepříznivým pracovním podmínkám (vibrace, znečištění, elektromagnetické rušení apod.), jednoduchá obsluha a podstatně nižší cena oproti průmyslovým PC.

AutoCont Control Systems, spol. s r. o., nabízí OP řady MAC E švédské firmy Beijers, ale vzhledem k tomu, že je distributorem automatizačních produktů Mitsubishi Electric, nabízí také řadu OP GOT této firmy.

Obr. 1.

Nabídka standardních a speciálních funkcí

Dotykově citlivé displeje se snadným ovládáním pro zadávání a editaci vstupních dat a parametrů jsou jednou z mnoha vlastností OP GOT. Samozřejmostí je také možnost připojit OP k zařízením jiných firem. Novinkou je v první řadě implementace komunikačních ovladačů pro přístroje od více než dvaceti předních světových výrobců. Jen pro informaci lze uvést např. možnost připojení k řídicím systémům Simatic S5 a S7 sedmi různými způsoby, a to včetně připojení přes rozhraní MPI a PPI.

Současně se všemi funkcemi považovanými u této kategorie výrobků za standardní (např. hodiny reálného času, globální a lokální funkční tlačítka, podpora řízení podle receptur apod.) nabízejí OP GOT i některé speciální funkce. Jednou z nich je možnost zapojení v tzv. transparentním režimu, kdy terminál funguje jako most mezi programovatelným automatem a PC. Díky tomu je možné současně přehrávat a monitorovat program v OP i PLC bez přepojování kabelů.

Dálková správa systému

OP GOT nabízejí uživateli téměř neomezené možnosti komunikace. Panely řady A-GOT lze s použitím protokolu TCP/IP připojit do sítě Ethernet (přenosová rychlost 10 Mb/s) a následně k nim zajistit přístup prostřednictvím místní sítě intranetu nebo přes internet.

Na dálku lze potom nejen monitorovat a měnit program uvnitř OP nebo PLC, ale také jednoduše zajistit zasílání výstražných hlášení v podobě zpráv SMS na mobilní telefon. Stejně tak je možné zasílat zprávy libovolnému počítači elektronickou poštou. OP může také sloužit jako webový server a server FTP (File Transfer Protocol), klient SMTP (Server Mail Transfer Protocol), poštovní server apod. Chod řízeného stroje nebo technologického procesu je tudíž možné sledovat a ovládat z libovolného místa na světě při použití libovolného webového prohlížeče.

Uvedené funkce OP umožní významně snížit náklady spojené s údržbou zařízení (ať již preventivní, nebo při vynucených servisních zásazích přímo u zákazníka), a proto je již v současné době využívá mnoho aplikačních firem.

Varianty pro každého

OP řady GOT jsou dodávány v různých modifikacích. Každý uživatel si tudíž může vybrat verzi technicky i cenově odpovídající jeho konkrétnímu požadavku. Nejmenší OP F930GOT-BWD-E z řady F s monochromatickým displejem 280 × 80 je vhodný pro jednoduché aplikace, kdy je přednostně kladen důraz na nízkou cenu, ale požaduje se grafický dotykový panel. OP střední kategorie A-GOT jsou vhodné pro ovládaní složitějších strojů a menších výrobních zařízení i pro ovládání velkých technologických celků.

Příklad nabízených OP je v tab. 1.

Tab. 1. Příklad nabízených OP

Typové označení F930GOT A970GOT-SBA-EU
Výrobce, země původu Mitsubishi Electric, Japonsko
Rozměry (š × v × h) 145 × 75 × 49 mm 297 × 208 × 46 mm
Hmotnost 0,3 kg 1,78 kg
Schválení UL/CSA/CE
Provozní charakteristiky
Provozní teplota 0 až 50 °C
Skladovací teplota –20 až +70 °C
Relativní vlhkost vzduchu 35 až 85 %
Odolnost proti otřesům a rázům 2 g až 10 g
Stupeň krytí podle ČSN IP65
Napájení 24 V DC +10 %/–15 % 100 až 240 V AC (+10 %/–15 %)
Spotřeba 200 mA 500 mA
Zobrazovač
Typ podsvícený STN
Barva barevný – 2 barvy barevný – 8 barev
Rozměry displeje (š × v) 117 × 42 mm 211 × 158 mm
Životnost 50 000 h 10 000 h
Způsob zobrazování grafické a alfanumerické
Virtuální rozměry displeje 240 × 80 bodů 640 × 480 bodů
Velikost znaku uživatelsky nastavitelná (grafika)
Dotyková obrazovka ano
Lokalizace ne
Speciální znaky ano
Ovládací prvky
Počet tlačítek (dotykových bodů) na ploše 50 1 200
Uživatelský popis tlačítek ano
Rozměry hmatníku (dotykového bodu) 15 × 5 bodů 16 × 16 bodů
Akustická odezva ano
Komunikace s řídicím systémem
Rozhraní RS-232C a RS-422
Komunikační protokol, typ sběrnice Profibus, Ethernet,TCP/IP, firemní protokoly
Pozice vůči řídicímu systému řídicí jednotka (master)
Přenosová rychlost 1 200 až 57 600 b/s
Ovládače přibližně 60 protokolů 30 výrobců PLC
Systémové údaje
Paměť textů a grafiky 64 kB flash-RAM 1 MB flash-RAM
Rozšiřitelnost paměti ne ano
Max. počet textů do celkové kapacity paměti
Max. délka jednoho textu není omezena
Výstražná hlášení ano
Paměť historie ano
Ochrana před neoprávněným přístupem heslem
Doplňky
Připojitelná klávesnice ne
Připojitelná tiskárna ano
Vývojové prostředí
Obchodní název GT-Works
Procesor PC Pentium
Operační systém Windows
Možnost simulace panelu ne ano
Jazyk vývojového prostředí angličtina
Podpora panelu ve vývojovém prostředí PLC ano
Vývojové prostředí součástí dodávky panelu ne
Doplňkové údaje
Školení, horká linka, servis ano
Transparentní mód, receptury, časové kanály, hodiny, historické grafy časových průběhů, bzučák, možnost testování aplikace i bez připojení PLC.

Grafické programování

Programovací software GT-Works překvapí každého uživatele nízkou cenou i jednoduchou obsluhou. Jde o graficky orientované programovací prostředí, které nevyžaduje žádné znalosti programování a jehož zvládnutí je otázkou velmi krátkého zácviku. Konfigurační software umožňuje např. načíst databázi proměnných z programu PLC, čímž se výrazně urychlí práce při tvorbě programu a minimalizují se chyby vzniklé nesprávnou deklarací proměnných.

OP GOT mají vynikající průmyslový design, snadné a intuitivní programování a především vynikající komunikační schopnosti (Profibus, internet atd.). Jsou kompatibilní s řídicími systémy všech významných světových výrobců. Jsou specifické svými malými rozměry a malou tloušťkou, která ulehčuje jejich použití u strojů a výrobních linek. Díky mechanické odolnosti je lze použít do velmi náročných prostředí, jako je chemická a potravinářská výroba, kovozpracující průmysl apod.

Podrobnější technické informace o těchto OP naleznete na internetové adrese http://www.autocontcontrol.cz.

Autocont Control System s. r. o.
Nemocniční 12
701 00 Ostrava
tel.: 596 152 111
fax: 596 152 562
e-mail: consys@autocont.cz
http://www.autocontcontrol.cz

Inzerce zpět