Aktuální vydání

celé číslo

05

2024

Velké jazykové modely a generativní umělá inteligence v průmyslové praxi

celé číslo

Ohlédnutí za veletrhem Věda Výzkum Inovace

Od úterý 28. února do čtvrtka 2. března 2017 se na brněnském výstavišti konal druhý ročník veletrhu Věda Výzkum Inovace, který nabídl expozice inovativních firem, prestižních univerzit a předních výzkumných organizací. Veletrh zahájil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek za přítomnosti hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka, prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého, předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše, vedoucích představitelů ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ministerstva průmyslu a obchodu, rektorů Mikuláše Beka z Masarykovy univerzity a Petra Štěpánka z Vysokého učení technického v Brně, vedení Technologické agentury ČR, agentury Czech­Invest a dalších.

Na veletrhu byly široce zastoupeny inovativní dopravní prostředky, např. elektromobily Tesla, Hyundai, Opel, StudentCar, rychloběžný pásový podvozek Fasttrax, dále Formula Student, jednostopé kapotované vozidlo Monoracer, terénní motocykl nové konstrukce od VM Motor nebo dopravní systém SkyWay. Mezi dalšími exponáty byl např. i hybridní bateriový systém pro výrobu a akumulaci elektrické energie, nový systém monitorování hromadné dopravy v Brně, parkovací detektory pro systémy navádění řidičů na volná parkovací místa a další zajímavosti z různých vědních oborů.

Své dojmy z veletrhu shrnula Lucie Svobodů z firmy Eledus takto:

„Letos jsme se poprvé účastnili veletrhu Věda Výzkum Inovace, který se již podruhé konal v prostorách areálu brněnského výstaviště. Na veletrhu jsme měli velmi skromný stánek, protože jsme nemohli vystavit náš hlavní produkt, rentgenový přístroj SCIOX pro kontrolu osazených desek elektroniky a další kontrolní procesy: jeden byl tou dobou na cestě k zákazníkovi a další byly teprve v procesu výroby. Je to škoda, protože bychom přístrojem mohli doplnit řadu velmi zajímavých expozic, které byly na veletrhu k vidění. Všechny vystavovatele spojovala hlavní hesla, která jsou i v názvu veletrhu: věda, výzkum, inovace. Bylo pro mě velkou radostí vidět, kolik společností a institucí se zapojuje do vědecko-výzkumných projektů a udržuje tím Českou republiku na vrchních příčkách žebříčku inovátorských zemí. Kromě tradičních oborů, kde se neustálé inovace jasně předpokládají, jako jsou např. informatika a elektrotechnika, byly k vidění i diametrálně odlišné obory, a to např. systémy pro pasivní domy, či dokonce speciální zdravotní obuv, která využívá unikátní systém snímačů a pomáhá lidem udržovat zdravá nejen chodidla, ale i celý kardiovaskulární a lymfatický systém.

Veletrh byl doprovázen zajímavými přednáškami. Nejvíce mě zaujal den, který se věnoval start-upům. Protože sama jsem start-up založila a stále jej vedu, měla jsem možnost posoudit, jestli rady, které v prezentacích zazněly, jsou adekvátní. Škoda, že jsem takové přednášky neviděla dříve. Určitě bych se při zakládání naší společnosti vyvarovala mnoha začátečnických chyb. Naštěstí v publiku sedělo hodně mladých lidí, takže věřím, že spousta z nich měla možnost tyto informace nasát a pustit se do realizace vlastních projektů. Třeba i oni budou za pár let se svým inovativním projektem vystavovat na tomto veletrhu.

Obecně musím říct, že mě veletrh příjemně překvapil. I přes svůj relativně malý rozměr dokázal přilákat opravdu široké spektrum návštěvníků a pomohl nám najít velmi zajímavé partnery, se kterými již nyní vymýšlíme nové výzkumné projekty. Je možné, že když se vše podaří, budeme výsledky prezentovat již na dalším ročníku veletrhu Věda Výzkum Inovace.“

Další informace o veletrhu a přihlášku na příští ročník zájemci najdou na www.vvvi.cz.

(ed)