Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

ODVA publikovala specifikaci CIP Safety

číslo 4/2005

ODVA publikovala specifikaci CIP Safety

Asociace ODVA (Open DeviceNet Vendor Association) publikovala v únoru 2005 specifikaci CIP Safety, která rozšiřuje protokol CIP (Common Industrial Protocol) o nástroje k zajištění funkční bezpečnosti. Připomeňme, že protokol CIP, o jehož vývoj a podporu se ODVA stará, využívají komunikační systémy DeviceNet, ControlNet a EtherNet/IP, a to s rozšířeními CIP Sync, CIP Motion a nyní tedy i CIP Safety.

CIP Safety je výsledkem společné práce iniciované členy ODVA v roce 2002. V průběhu doby získal CIP Safety certifikát od TÜV Rheinland podle normy IEC 61508 (Funkční bezpečnost elektrických, elektronických a programovatelných elektronických systémů souvisejících s bezpečností) pro kategorii SIL 3. V roce 2004 byla v rámci ODVA ustavena skupina CIP Safety Special Interest Group, která převedla dosavadní doporučení CIP Safety, vytvořená odborníky z firem Omron, Rockwell Automation a Sick, do obecné specifikace. V průběhu roku 2005 by se na trhu měly objevit první produkty nesoucí označení DeviceNet Safety pro bezpečnou komunikaci mezi účastníky, jako jsou bezpečné I/O moduly, bezpečnostní spínače a světelné závory a bezpečnostní PLC. Následujícím krokem bude rozšíření CIP Safety pro komunikační systém EtherNet/IP.

CIP umožňuje, nezávisle na přenosovém médiu, integrovat v jediném komunikačním systému bezpečnostní a řídicí funkce spolu s funkcemi pro synchronizaci, řízení pohybu, přenos informací a konfiguraci připojených zařízení od provozu až po podnikové informační systémy.

(Bk)