Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Odporové teploměry TWL

Společnost Kobold, výrobce měřicí a regulační techniky s celosvětovým dosahem, přišla v nedávné době na trh s novým typem odporových teploměrů: TWL (obr. 1). Tyto snímače teploty jsou navrženy pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu a mají certifikaci ATEX s typem ochrany Ex d (pevný závěr) nebo Ex ia (jiskrově bezpečné provedení). Teploměry TWL jsou standardně vybaveny senzory Pt100 třídy A nebo B.

 
Tyto snímače teploty se skládají z robustní kované jímky z korozivzdorné oceli, měřicího zásuvného senzoru a připojovací hlavice. Měřicí zásuvný prvek lze vyměnit bez přerušení procesu, jehož teplota se měří.
 

Zásuvné měřicí prvky

Jako standardní měřicí prvky se tedy používají senzory Pt100 s třídou přesnosti A nebo B. Snímač může být vybaven buď jedním, nebo dvěma senzory. Maximální měřicí rozsahy jsou od –80 do +600 °C. K dispozici je dvou-, tří- nebo čtyřvodičové provedení. Délka měřicího prvku je závislá na požadavcích měřicí úlohy a může být až 5 000 mm. Připojení je závitové, G nebo NPT.
 

Připojovací hlavice

Připojovací hlavice je určena k propojení měřicího prvku – senzoru – s vyhodnocovacím zařízením. Je vyrobena z hliníku. Připojovací hlavice může být vybavena převodníkem, který se používá pro přenos naměřené hodnoty teploty na vzdálené místo s podmínkou její minimální změny. Převodník, je-li použit, bývá umístěn přímo v hlavici. Je zapouzdřen v epoxidové pryskyřici. Jeho výstupem je linearizovaný dvouvodičový signál 4 až 20 mA. K dispozici jsou rovněž verze s protokolem HART nebo s komunikačním rozhraním pro Profibus nebo Foundation Fieldbus. Vítaným prvkem je displej LCD nebo LED se zobrazením aktuální teploty měřeného média.
 

Jímky

Jímky jsou určeny k ochraně měřicího prvku před mechanickými a chemickými vlivy, před velkým tlakem nebo silným prouděním měřeného média. Usnadňují demontáž měřicího prvku např. při kalibraci. Standardně se vyrábějí z korozivzdorné oceli 1.4404 (AISI 316L), ale je možné požadovat i jiné materiály. Jímky lze volit podle několika kritérií.
 
Podle tvaru jsou dodávány jímky (obr. 2):
 • válcové s navařeným koncem,
 • válcové jednolité s vrtaným otvorem,
 • kuželové jednolité s vrtaným otvorem.
 
Podle mechanického připojení (obr. 3) jsou:
 • závitové, G nebo NPT, se závitem velikosti od ½" do 1",
 • navařovací, o velikosti od ¾" do 1 ¼",
 • přírubové podle DIN pro jmenovité světlosti DN 15 až DN 50 nebo podle ANSI pro jmenovité světlosti ½" až 2".
 
Jiné velikosti a provedení jsou dodávány na dotaz. Nominální tlak, pro nějž jsou jímky konstruovány, je v rozmezí PN 6 až PN 250.
 
Jímky lze dodat také ve speciálním provedení podle požadavků zákazníků:
 • s ochranným povlakem z materiálů PTFE, PFA nebo Halar®,
 • s leštěným povrchem (Ra = 0,8 μm),
 • z jiných materiálů podle požadavků zákazníka, např. z materiálů v souladu s NACE MR0103 (materiály odolné proti koroznímu praskání za přítomnosti sloučenin síry v prostředí petrochemických rafinerií) a ISO 15156 (materiály určené pro použití v prostředí s výskytem sirovodíku v petrochemickém průmyslu),
 • s materiálovým osvědčením podle EN 10204: 2.1 (prohlášení o shodě s objednávkou), 2.2 (zkušební zpráva) a 3.1 nebo 3.2 (inspekční certifikáty),
 • s penetrační zkouškou.
 
Společnost Kobold vyjde zákazníkům vstříc při řešení jejich specifických požadavků na provedení jímek.
Obr. 1. Odporové snímače teploty TWR od firmy Kobold
Obr. 2. Jímky odporových teploměrů TWR: a) válcová s navařeným koncem, b) válcová jednolitá s vrtaným otvorem, c) kuželová jednolitá s vrtaným otvorem
Obr. 3. Mechanické připojení jímek: a) závitové, b) s přírubou, c) navařovací